Epoch Times Česko ČTK

a 21. 11. 2024

Aktualizace v 15:55

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta za údajné válečné zločiny spáchané v Pásmu Gazy. Soud dnes o očekávaném kroku informoval v prohlášení, podle kterého zamítl izraelské námitky proti žádosti prokurátora o vydání zatykače.

Hlavní prokurátor ICC Karim Khan požádal soud o zatykače na oba izraelské představitele a na lídry palestinského teroristického hnutí Hamás v květnu.

Soud dnes vydal příkazy k zatčení obou politiků za „zločiny proti lidskosti a válečné zločiny páchané nejméně od 8. října 2023 nejméně do 20. května 2024“, kdy prokuratura o zatykače požádala. Námitky týkající se jurisdikce soudu a zákonnosti těchto žádostí, které v září vznesl Izrael, jsou podle soudu neopodstatněné.

Khan žádosti o vydání zatykačů na oba izraelské představitele zdůvodnil tím, že podle jeho názoru nesou trestní odpovědnost mimo jiné za používání vyhladovění civilistů jako válečného nástroje v Pásmu Gazy, za úmyslné způsobení velkého utrpení a za úmyslná zabití nebo vraždy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu hovoří během tiskové konference v Sheba Tel-HaShomer Medical Center dne 8. června 2024 v Ramat Gan, Izrael. (Jack Guez -Pool / Getty Images)

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila dnes oznámený zatykač Mezinárodního trestního soudu (ICC) na předsedu izraelské vlády a bývalého ministra obrany Joava Galanta za antisemitský a absurdní. Izrael podle ní nepodlehne tlaku, nenechá se zastrašit a neustoupí, dokud nesplní své cíle.

Khan v květnu požádal také o příkaz k zadržení vůdce Hamásu Ismáíla Haníji, šéfa jeho vojenského křídla Muhammada Dífa a šéfa organizace v Pásmu Gazy Jahjá Sinvára. Všichni tři ale mezitím zemřeli při vojenských operacích izraelské armády.

Zatykače na Netanjahua a Galanta musí být respektovány, uvedl šéf diplomacie EU

Zatykače, které dnes Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a na bývalého ministra obrany Joava Galanta, nejsou politickou záležitostí. Rozhodnutí soudu by tedy mělo být respektováno a také v praxi provedeno. Uvedl to šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, který je v těchto dnech na návštěvě Jordánska.

Izraelský ministr obrany Joav Galant stojí během čestného kordonu v Pentagonu 25. června 2024. (Andrew Harnik / Getty Images)

Šéf unijní diplomacie v pondělí během zasedání unijních ministrů zahraničí navrhl, aby sedmadvacítka pozastavila pravidelný politický dialog s Izraelem, který upravuje právě asociační dohoda. Přivedly ho k tomu zprávy různých nezávislých mezinárodních organizací, podle kterých Izrael porušuje lidská práva a mezinárodní humanitární právo. Státy se na tom ale neshodly a návrh neodsouhlasily.

Izraelští politici kritizují zatykač ICC

Izraelský prezident Jicchak Herzog a bývalí izraelští premiéři Naftali Bennett a Jair Lapid dnes ostře odsoudili, že Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na předsedu izraelské vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého ministra obrany Joava Galanta na základě obvinění ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů v souvislosti s pokračující izraelskou ofenzivou v Pásmu Gazy. Teroristické hnutí Hamás, proti kterému tam Izrael už přes rok válčí, naopak zatykač uvítalo. Podle izraelského prezidenta je dnešek temným dnem pro spravedlnost a pro lidstvo.

Herzog uvedl, že „nehorázné rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu bylo přijato se zlým úmyslem“ a “ je výsměchem oběti všech, kteří bojují za spravedlnost – od vítězství Spojenců nad nacisty až dodnes“. Rozhodnutí soudu podle něj „upřednostnilo terorismus a zlo před demokracií a svobodou a ze samotného systému spravedlnosti udělalo živý štít pro zločiny Hamásu proti lidskosti“.

Lapid, který je současně lídrem opozice, na síti X napsal, že rozhodnutí haagského soudu odsuzuje a dodal, že „Izrael brání životy proti teroristickým organizacím, které zaútočily, vraždily a znásilňovaly naše občany“. Zatykače označil za „odměnu za terorismus“. Expremiér Bennett označil rozhodnutí soudu za ostudné a rovněž odkázal na teroristický útok ozbrojenců Hamásu ze 7. října loňského roku.

Hamás zatykače ICC uvítal a zároveň soud vyzval, aby „rozšířil rozsah odpovědnosti na všechny zločinné okupační lídry,“ uvedla skupina v prohlášení.

Netanjahu nyní podle serveru The Times of Israel (ToI) v Jeruzalémě jedná s americkým zmocněncem pro Blízký východ Amosem Hochsteinem o možném příměří v Libanonu.

Válku v Pásmu Gazy rozpoutal Hamás útokem z loňského října, při němž palestinští ozbrojenci v izraelském pohraničí povraždili na 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších 251 unesli do Gazy jako rukojmí. Odvetná vojenská ofenziva Izraele v Pásmu Gazy si podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem vyžádala mezi Palestinci nejméně 44.056 mrtvých a 104.268 zraněných.

Přečtěte si také

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

Prezident Joe Biden pronáší projev k výsledkům voleb v roce 2024 v Růžové zahradě ve Washingtonu, 7. listopadu 2024. (Andrew Harnik / Getty Images)
Biden před koncem mandátu omilostnil téměř 2500 odsouzených

Bílý dům zatím nezveřejnil jména těch, komu byla prezidentská milost udělena. Nynější vlna milostí ale ještě nemusí být konečná.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasičský vrtulník shazuje vodu, když se požár Palisades rozrůstá poblíž čtvrti Mandeville Canyon a Encina v Kalifornii, 11. ledna 2025. (Patrick T. Fallon / AFP via Getty Images)
Smysl kalifornského inferna

Ten vzorec je až příliš známý. Přijde nějaká katastrofa. Při bližším zkoumání se dala předpokládat. A nejen to: hrůzná politická rozhodnutí ji učinila nevyhnutelnou. Člověku spadne čelist a zamotá se mu hlava.