Aktualizováno 21.11. 2024 v 22:00 o vyjádření ministerstva zemědělství.
Nejdřív přišel kůrovec, potom masivní kácení. A s ním požadavky vlastníků lesů i ministerstva zemědělství, aby zajistili dostatek sazenic pro obnovu kůrovcem poničených lesů.
Mnohé lesní školy a semenářské stanice této příležitosti využily a během několika let měly dle Sdružení lesních školkařů investovat stovky milionů korun do technologií, vybavení, strojů i do pracovních kolektivů. Podařilo se jim zajistit dost sazenic na obnovu lesů, jenže nadarmo. Avizovaná obří poptávka letos rychle poklesla a nastal nečekaný propad.
Školkaři tak údajně drží ohromné množství sazenic stromů, které budou muset brzy zlikvidovat, zatímco lesní holiny zůstávají bez stromů. Tuto patovou situaci chtějí teď majitelé školek řešit s ministerstvem zemědělství.
V otevřeném dopise šéfovi rezortu Marku Výbornému upozorňují, že lesní školkařství v Česku se ocitlo na existenční hraně. „Téměř se zastavilo zalesňování jak u státních, tak i nestátních vlastníků lesů. Pokles zalesnění by byl pochopitelný, kdyby kalamitní holiny byly z velké části zalesněny. Situace je o to absurdnější, že v tuto chvíli Česká republika disponuje cca 60 000 hektary nezalesněných holin,“ píše v dopise.
Přitom sazenice se musí vysadit co nejdříve, nejpozději při jarním zalesnění 2025, jinak budou muset být zlikvidovány. Pěstitelé mají asi 250 milionů kusů sazenic, ale akutně potřebují prodat minimálně 30 milionů sazenic v hodnotě 200–300 milionů korun, aby se vyhnuli finančním potížím.
Předseda školkařského sdružení Přemysl Němec pro Epoch Times vysvětlil, že jejich odvětví reaguje na změny trhu během zhruba tří let. Že přijde pokles čekali, protože po kůrovcové kalamitě se poptávka opět vrací do stavu normálu, ovšem netušili, že půjde o tak razantní a prudký propad. Velkou část prodeje tvoří poptávka od státní společnosti Lesy ČR, která spadá právě pod rezort zemědělství.
Podle Němce je za úbytkem poptávky stále klesající objem příspěvků na hospodaření v lesích, kdy vlastníci lesů šetří na úkor obnovy porostu.
Kritická situace v lesním školkařství a semenářství bude mít dopad nejenom na obnovu českých lesů, ale i na zaměstnanost na venkově, tvrdí školkaři. O situaci dle svých slov jednali opakovaně s pracovníky ministerstva a státních lesů, ovšem bez výsledku.
Reakce ministerstva
Ministerstvo zemědělství prostřednictvím svého mluvčího Vojtěcha Bílého uvedlo, že se školaři jednali zástupci ministerstva 25. září 2024. Úřad tehdy vyzval Lesy ČR i soukromé vlastníky lesů k navýšení odběrů sazenic. Mluvčí však dodal, že rezort nemůže vstupovat do obchodních vztahů mezi školkaři a soukromými či obecními vlastníky lesů.
Lesy ČR na pobídku údajně zareagovaly a v rámci svých možností navýšily množství sazenic pro aktuální výsadbu. „Tento objem však zásadně nevyřeší celkovou nadprodukci lesních školkařů,“ poznamenal ve vyjádření mluvčí rezortu.
Úřad také uvádí, že aktuální trend je takový, že směřuje k přirozené obnově lesa, která se vloni podílela na zalesňování asi 18 procenty. Vlastníci lesů vykácených po kůrovcové kalamitě mají až pět let na obnovu a často odkládají výsadbu až do posledních dvou let. Doufají, že na holinách vzejde co nejvíce stromů z uchycených semen, vysvětlil Bílý.
Ministerstvo se ohradilo vůči tvrzení školkařů, že zalesňování se prakticky zastavilo. „Podle údajů Českého statistického úřadu ze začátku roku 2023 byla rozloha holin v České republice 67 720 hektarů, zatímco koncem roku 2023 to bylo už jen 54 194 hektarů,“ uvedl rezort.