Dohoda mezi Evropskou unií a jihoamerickým obchodním sdružením Mercosur, která by měla být uzavřena do konce letošního roku, rozvolní podmínky pro dovoz hovězího masa, drůbežího masa, kukuřice nebo cukru do Evropy.
Zemědělské profesní organizace napříč Evropou, včetně Agrární komory ČR, varují před pokřivením evropského trhu a znevýhodněním domácích chovatelů a pěstitelů, kteří se tak ocitnou oproti jihoamerické produkci v horším konkurenčním postavení.
Svou nespokojenost projevují zejména francouzští farmáři, kteří od minulého týdne protestují po celé Francii. Dnes vyrazilo asi 50 francouzských traktorů do Štrasburku, kde se chtějí setkat s europoslanci.
Podle průzkumu je 76 % francouzských občanů proti dohodě s Mercosurem a místní zemědělci cítí jejich podporu. José Peréz, spoluprezident odborové zemědělské organizace Koordinace venkova uvedl pro francouzskou edici Epoch Times, že „i když jsou demonstrace menší než na začátku roku, cítíme, že obyvatelstvo za námi stojí“.
Tvrdí, že pouze chtějí, aby převážil zdravý rozum a aby vzájemný obchod stál na rovných podmínkách. Normy, které musí splňovat evropští zemědělci, jsou podle něj daleko přísnější než jaké jsou v Jižní Americe.
Kvůli evropským i národním předpisům mají francouzští farmáři zakázáno používat řadu účinných látek na ošetření plodin a léčbu zvířat. Tato omezení jihoameričtí zemědělci nemají.
Možná se připojíme
Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala hrozí u dohody s Mercosurem podobný scénář jako v souvislosti s dovozy levných zemědělských komodit z Ukrajiny, které přiměly k protestům v prvních měsících roku i farmáře z východní Evropy. Proto nevylučuje, že se přidají i čeští agrárníci.
„Nevylučujeme zapojení farmářů z Česka na některém z příštích protestů,“ napsal Epoch Times.
Dohoda s Mercosurem by podle Doležala znamenala také zbytečné zvyšování uhlíkové stopy kvůli transportu zboží mezi kontinenty. Evropská komise naopak tlačí vlastní farmáře do snižování emisí, namítá šéf Agrární komory.
Další nespravedlivou konkurenční výhodou jsou podle něj dotace na podporu vývozu, které mají dostávat jihoameričtí farmáři od svých vlád. Evropští zemědělci tuto exportní podporu nemají.
Agrární komora podle něj a priori neodmítá obchodní kontakty s jihoamerickými státy, ale je třeba, aby vzájemné dohody fungovaly na „férovém základě“ a „nesmí být slepě uplatňován ,dvojí metr’, jako se to děje nyní,“ konstatuje Doležal.