27. listopadu pražská ODS za Prahu 8 publikovala část usnesení členů oblastního sněmu, ve kterém konstatuje, že ODS by měla opustit koalici SPOLU a kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2025 jako samostatná, pravicová a konzervativní strana.
Pokud by vedení strany na jejich výzvu o opuštění koalice nereagovalo, vyzývají v usnesení vedení ODS, aby strana nominovala v rámci koalice lídry ve všech krajích a aby zastoupení koaličních stran na kandidátních listinách odpovídalo jejich „aktuální politické síle“.
Dle nejnovějšího průzkumu agentury Median by v říjnu volilo v parlamentních volbách ODS 12 % občanů, TOP 09 4 % a KDU-ČSL 3,5 %. U volebního modelu STEM pak 14,2 % ODS, 3,7 % TOP 09 a 2,7 % KDU-ČSL.
„Občanská demokratická strana od voleb v roce 2021 na spojení v rámci koalic SPOLU či SPOLEČNĚ jednoznačně doplácí,“ uvádí část členů ODS ve svém usnesení. „Počty mandátů pro kandidáty ODS jsou menší a menší. Platilo to v komunálních volbách 2022, volbách do EP 2024 i krajských volbách 2024.“
Členové ODS pro Prahu 8 dále uvádějí, že „koalice nepřináší ODS již žádný pozitivní efekt“.
Odvolávají se na to, že podle nich v členské základně strany „panují oprávněné obavy, že pokračování v nastaveném poltickém stylu koalice SPOLU povede k těžké volební porážce a velmi nepříjemným následkům pro naši zemi i ODS“.
Oblastní sněm vyzval vedení ODS, aby podniklo snížení byrokracie státu a směřovalo k „opravdové rozpočtové odpovědnosti“. Podle jejich názoru jsou zadlužování státu a byrokratická zátěž v současné podobě „alarmující“.
Zástupkyně tiskového mluvčího ODS Annie Drbohlavová ve svém e-mailovém stanovisku v reakci na dotaz Epoch Times uvedla, že koalice SPOLU pod vedením Petra Fialy „je pro občany jedinou zárukou, že naše země zůstane na Západě a neujmou se moci populisté s komunisty a radikálními nacionalisty“.
Podle Drbohlavové v příštím roce půjde na investice 250 miliard Kč, které „zamíří do výstavby dopravní infrastruktury, zachování bezpečnosti, školství a do vědy, výzkumu a inovací“ a vláda bude pokračovat ve snižování strukturálního schodku po předchozí „populistické vládě“ o 0,5 % HDP.
„Odpovědná rozpočtová politika vyžaduje, aby každá vláda hledala rovnováhu mezi úsporami a růstem. Stát musí být schopen financovat rostoucí mandatorní a kvazimandatorní výdaje, ale zároveň by měl být schopen udržet konkurenceschopnost českého hospodářství, a proto je nutná podporovat vzdělanost a rozvoj infrastruktury. V těchto oblastech se škrtat nevyplatí,“ uvádí se dále ve stanovisku.
„Koalice SPOLU zajistila naší zemi energetickou nezávislost a činí i velmi nepopulární, ale pro budoucí generace důležité kroky, které předchozí vlády jen slibovaly, ale nenašly pro ně odvahu, příkladem je důchodová reforma. Byrokratickou zátěž snižuje, zmiňme digitalizaci a antibyrokratické balíčky. A i v těchto krocích musí pokračovat,“ dodává.