Poslanci dnes na závěr plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku schválili usnesení, které vyjadřuje silnou podporu Ukrajině ze strany EU a naopak odsuzuje rostoucí vojenskou spolupráci mezi Ruskem a Severní Koreou.
Pro usnesení, k němuž se v úterý v 720členném parlamentu uskutečnila rozprava, bylo 390 z přítomných europoslanců, 135 hlasovalo proti a 52 se zdrželo. Z 21 českých europoslanců dokument podpořili představitelé stran vládní koalice a reprezentantka Pirátů, proti byli naopak zástupci opozičních stran.
Evropský parlament dnes přijal návrh usnesení o posílení podpory EU Ukrajině proti válečné agresi Ruska a rostoucí vojenské spolupráci mezi Ruskem a Severní Koreou.
— Europarlament přehledně (@ep_prehledne) November 28, 2024
Čeští europoslanci a europoslankyně hlasovali následovně: pic.twitter.com/2iE3EKMKJq
Europoslanci v usnesení uvádějí, že ruské testování balistické rakety na Ukrajině a zapojení KLDR na straně Ruska představuje novou fázi války. Zároveň vyjadřují obavy, že Rusko předá Severní Koreji jadernou či balistickou technologii, což by výrazně ohrozilo bezpečnost na Korejském poloostrově i jinde ve světě.
Rusko minulý týden vyzkoušelo novou balistickou raketu středního doletu, kterou odpálilo na ukrajinské město Dnipro. Moskva tvrdí, že tak učinila v reakci na to, že ukrajinská armáda začala útočit americkými raketami ATACMS a britskými Storm Shadow na ruské území.
Podle ukrajinských odhadů Rusko zároveň zapojilo přibližně 11 000 severokorejských vojáků do bojů s ukrajinskými silami, které ovládají od srpna část ruské Kurské oblasti. Jihokorejská tajná služba minulý týden uvedla, že KLDR nedávno do Ruska dodala také samohybná děla ráže 170 milimetrů a raketomety ráže 240 milimetrů.
Europoslanci v usnesení žádají EU a její členské státy, aby posílily svou vojenskou podporu Ukrajině, mimo jiné poskytnutím letadel, raket dlouhého doletu, moderních systémů protivzdušné obrany, munice a výcvikových programů pro ukrajinské vojáky. Členské státy a spojenci v NATO by se podle usnesení měli kolektivně i individuálně zavázat k vojenské podpoře Ukrajiny, a to ve výši nejméně 0,25 procenta svého HDP ročně.
Europoslanci v usnesení uvádějí, že Rusko porušuje mezinárodní humanitární právo, Chartu OSN a Ženevské úmluvy. Vyzývají k rozšíření sankcí proti Rusku, zejména těch, které se vztahují na oblasti se zvláštním hospodářským významem.
V neposlední řadě usnesení kritizuje vojenskou podporu Ruska nejen ze strany Severní Koreje, ale také od Íránu a Běloruska. Zároveň uvádí, že Čína dodává Rusku zboží „dvojího užití“ a vojenské vybavení, které pomáhá Moskvě pomáhá udržovat v chodu její vojenskoprůmyslový komplex. V této souvislosti europoslanci vyzývají Peking, aby toto zboží Rusku přestal dodávat. Kromě toho text také vyjadřuje politování nad nedávným telefonátem německého kancléře Olafa Scholze s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.