„Jsme naivní, pokud si myslíme, že komunistická strana tuto moc nikdy nevyužije,“ řekl šéf Vojenského výboru NATO, admirálporučík Rob Bauer.
Šéf Vojenského výboru NATO, admirálporučík Rob Bauer, uvedl, že západní společnosti, které obchodují v Číně nebo s Čínou, by měly být připraveny na to, že Komunistická strana Číny (KS Číny) může v případě konfliktu tuto vazbu využít, vzhledem k tomu, co Evropa zažila od Ruska.
„Jsme naivní, pokud si myslíme, že komunistická strana tuto sílu nikdy nevyužije. Obchodní představitelé v Evropě a Americe si musí uvědomit, že obchodní rozhodnutí, která činí, mají strategické důsledky pro bezpečnost jejich země,“ řekl Bauer na akci pořádané think tankem European Policy Center v Bruselu 25. listopadu a zopakoval tak svůj projev, který pronesl o několik dní dříve.
„Podniky musí být připraveny na válečný scénář a přizpůsobit tomu své výrobní a distribuční linky. Protože zatímco bitvy možná vyhrává armáda, války vyhrávají ekonomiky.“
Bauer poukázal na případ Gazpromu, energetické společnosti, jejímž většinovým vlastníkem je ruská vláda. Před ruskou invazí na Ukrajinu v roce 2022 bylo Rusko největším evropským dodavatelem zemního plynu, který přepravovalo přes Ukrajinu.
Vlády na obou stranách využívaly obchodní vazby. Rusko zavedlo zákaz vývozu plynu a Evropská unie a Spojené státy uvalily sankce na mnoho ruských společností. Některé evropské země, ale ne všechny, přestaly ruský plyn dovážet.
Bauer varoval, že vůdce KS Číny Xi Jinping by mohl jednostranně zavést omezení pro průmyslová odvětví v Číně, což by mohlo ovlivnit globální dodavatelský řetězec.
Svět je například závislý na Číně, pokud jde o minerály vzácných zemin, které se tam ze 60 % těží a z 90 % zpracovávají. Z Číny pocházejí také důležité farmaceutické přísady, včetně chemických složek pro sedativa, antibiotika, protizánětlivé preparáty a léky na nízký krevní tlak.
„Vidíme to na rostoucím počtu sabotážních akcí a Evropa to vidí u dodávek energie,“ řekl Bauer.
„Mysleli jsme si, že máme dohodu s Gazpromem, ale ve skutečnosti jsme měli dohodu s Putinem. A totéž platí pro infrastrukturu a zboží vlastněné Čínou. Ve skutečnosti máme dohodu s (prezidentem) Xi.“
Zdůraznil aspekt národní bezpečnosti obchodních dohod s čínským a ruským režimem.
„Pokud se nám podaří zajistit, aby všechny klíčové služby a zboží mohly být dodány bez ohledu na cokoli, pak je to klíčová součást našeho odstrašení,“ řekl Bauer.
Ve Spojených státech podniky stále častěji uvádějí, že vidí varovná znamení a předpokládají, že bude nutné oddělit Čínu od jejich dodavatelských řetězců.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump navrhl uvalení cel na čínský dovoz ve výši až 60 %.
Bezpečnostní experti ze soukromé i veřejné sféry varovali, že výrobci spoléhají na čínské výrobce klíčových komponentů zboží denní potřeby.
Mnoho společností také varovalo investory a zákazníky, aby očekávali zvýšení cen, protože si najdou alternativní výrobce a montážní firmy.
Na této zprávě se podílela agentura Reuters.
–ete–