Upozornění: Tento článek byl publikován již v roce 2023.
O potopeném městě Pavlopetri kolují mýty. Jeho ruiny, které se nacházejí jen několik desítek metrů pod mořskou hladinou u pobřeží řecké Lakónie, pocházejí z mykénského období, ale dnes se předpokládá, že jsou mnohem starší – předcházejí dokonce i době bronzové.
Někteří se domnívají, že Pavlopetri, které předcházelo i řeckému filozofovi Platónovi, jenž vyprávěl o potopení ztraceného města Atlantidy pod temnou hladinu moře, mohlo být tím městem, které měl Platón na mysli.
Zprávy o ztraceném městě se objevily v roce 1904, kdy geolog Fokion Negri oznámil objev Pavlopetri mezi jižním pobřežím Lakónie Pounta a ostrovem Elafonisos – jen kousek od pláže.
Potopené ruiny znovuobjevil v roce 1967 oceánograf Nicholas Flemming ze Southamptonské univerzity, který se sem vrátil v roce 1968 a provedl rozsáhlý šestitýdenní průzkum. Pouze pomocí měřicích pásek a šnorchlů – tehdejší technologie – zmapoval oblast o rozměrech 150 x 350 metrů pomocí mřížkového systému a identifikoval 15 různých budov spolu s nádvořími, 5 ulicemi a hrobkami. V ruinách byly nalezeny také artefakty, například obsidiánové a pazourkové čepele, keramika a kostěná figurka. Všechny tyto nálezy ležely v hloubce 3 až 4 metry pod povrchem.
O čtyřicet let později, v roce 2009, se vědci vrátili. Pomocí nového, vysoce sofistikovaného sonarového mapovacího zařízení vyvinutého armádou a těžaři ropy provedli průzkum, který měl Pavlopetri zmapovat digitálně, trojrozměrně, pomocí zvuku. Tyto prostředky jim umožnily zmapovat dalších 9 000 čtverečních metrů nových budov.
Od roku 2011 udělaly technologie další skok, který umožnil Jonu Hendersonovi z Nottinghamské univerzity spolu s Řeckým centrem pro námořní výzkum zahájit pětiletý průzkum, který by vytvořil digitální, fotorealistický vizuální model města ve třech rozměrech a umožnil jim prozkoumat ruiny prostřednictvím obrazovek počítačů.
„Podařilo se nám spolupracovat s profesionály z oblasti CGI filmů, což jsou lidé, kteří běžně pracují na filmech jako Hvězdné války,“ řekl Henderson na Nottinghamské univerzitě krátce po expedici. „Důvodem, proč je nová technika tak dobrá, je to, že je fotorealistická, lidé se na ni mohou hned podívat a říct si: ‚Páni, to je potopené město!´.“
Tým použil techniku známou jako stereofotogrammetrie ke shromažďování optických informací, které pak překrývaly shromážděný akustický trojrozměrný mrak dat, čímž vznikl působivý fotorealistický obraz. Jako základní nástroj použili tachymetrické stanice vybavené lasery – používané v geodézii při plánování měst a stavbě dálnic–- k vytvoření vektorového hranolu a určení polohy s přesností na 5 cm. To vše jim umožnilo zkontrolovat přesnost jejich 3D konstrukce.
Na základě svého bádání také vyvodili nové historické závěry o městě Pavlopetri. Samotné stavby již byly datovány do mykénského období, tedy přibližně do let 1650 až 1180 př. n. l., avšak nově objevené artefakty z lokality datují město do mnohem staršího období. Překvapilo je, že mezi ruinami objevili úlomky keramiky pocházející již z doby 2800 př. n. l., přičemž některé nálezy uvádějí až 3500 let př. n. l., což znamená stáří přibližně 5 000 let. Mezi těmito artefakty, pocházejícími již z doby bronzové a měděné, jsou poháry a nádoby nejen mykénského, ale i minojského původu, což potvrzuje možnost, že obyvatelé Pavlopetri kdysi obchodovali s Minojci na Krétě.
Jejich průzkum odhalil v Pavlopetri nové stavby, včetně velké obdélníkové budovy lemující dříve skrytou ulici, hrobů obložených kameny a také pohřebiště pithos – keramickou konstrukci používanou k uchovávání lidských ostatků před inhumací nebo kremací. Henderson uvedl, že budoucí průzkum by mohl přinést i organický materiál, jako jsou provazy, koše a dokonce i potraviny, protože anaerobní podmořské prostředí zpomaluje jejich rozklad.
O tom, co způsobilo potopení města, mohou vědci jen spekulovat. Někteří se domnívají, že Pavlopetri ukončila tektonická činnost – série zemětřesení – a způsobila jeho potopení pod vlny. Podle některých odhadů k tomu mohlo dojít mezi lety 1000 a 375 př. n. l.
Dnes je Pavlopetri považováno za nejstarší potopené město na světě, o kterém víme. Jeho dědictví předcházelo nejen Platónovi, ale i slavnému řeckému básníkovi Homérovi a jeho legendárním hrdinům, a přesto stále vzbuzuje tajemství a mýty jako málokteré místo na Zemi.
–ete–