Epoch Inspirace

4. 8. 2024

Zničená města, která po sobě zanechali staří Řekové, jejichž moudrost se stala základem západní civlizace, zaplnila muzea artefakty dokládajícími velkou genialitu a krásu jejich civilizace, ale o dalším starověkém středomořském národě a jeho kultuře – Lýkijcích – se neví téměř nic.

O jejich nezachytitelné existenci svědčí jen několik fascinujících kamenných ruin z 5. století př. n. l.

Mezi nejznámější stopy po Lýkijcích patří kamenné hrobky vysoko na útesech poloostrova Teke, kde se dnes nacházejí moderní turecké provincie Antalya a Muğla na jihozápadě země.

Zejména Lýkijci byli jednou z prvních demokracií v dějinách. Jejich města a obce tvořily od 2. století př. n. l. do 1. století n. l. Lýkijskou ligu, která měla raný volební systém, v němž každé velké město mělo 3 hlasy, zatímco ostatní města měla buď 2, nebo 1 hlas v závislosti na své velikosti.

Oceánská nekropole ve starověkém městě Xanthos v Turecku. (Ingo Mehling / CC BY-SA 3.0 DEED)
Hrobky u Telmessosu. (Profimedia)
Pohled na Amyntasovu hrobku v tureckém Fethiye. Lykijské skalní hrobky ve starověkém Telmessosu v současnosti ve Fethiye jsou oblíbenou turistickou atrakcí v Turecku. (Profimedia)
Mapa starověké Lýkie, která se dnes nachází na jihozápadě Turecka. (Emma Pease / CC BY-SA 3.0 DEED)

Bohužel způsob, jakým vládli živým, byl z hlediska dnešní proslulosti lýkijské kultury v pozadí způsobu, jakým nakládali se svými mrtvými. Podle lýkijské legendy vynášely jejich mrtvé do nebes magické okřídlené bytosti – a proto pohřbívali své blízké vysoko na útesech, což jim údajně usnadňovalo božskou cestu. Další mýtus, kterému věřili, hovoří o tom, že jejich duchové dohlíželi na živé z výšky, a proto potřebovali místa s velkým výhledem.

Takové pozoruhodné hrobky se dnes dochovaly ve starověkých městech, jako jsou Xanthos a Telmessos v západní Lýkii a Myra – kdysi jedno z největších lýkijských měst a starověké hlavní město regionu na potoce Demre, která lze dodnes navštívit. Některé z hrobek byly údajně vytesány mezi 5. a 3. stoletím př. n. l.

Mnohé z nich v Xanthu byly vytesány tak, aby vypadaly jako průčelí řeckých chrámů s vysokými trojúhelníkovými frontony, entablážemi a zdobenými sloupy stojícími před kamennou klenbou – to vše vytesané do reliéfu z živé skály. Přestože je čas opotřeboval, přesnost a vynikající detaily řezbářských prací svědčí o velké zručnosti.

Basreliéf s tvářemi v blízkosti divadla ve starověké Myře. Archeologické historické místo v Demre, oblast Lýkie, Turecko. (nadezhdaz/ Envato)
Starověké lýkijské hrobky v Myře, dnešním Demre v Turecku. (Redchanka / Shutterstock)

Hrobky, které se nacházejí v Myře, dnešním Demre, připomínají starověká města tvořená shluky domů naskládaných na útesech. Důvod, proč byly postaveny tak, aby vypadaly jako domy, souvisí s další vírou, kterou Lýkijci vyznávali: že zde budou žít duchové, kteří za života žili ve svých domovech; kamenné „domy“ byly vytvořeny tak, aby vypadaly jako jejich domy, opatřené na fasádě něčím, co vypadá jako dřevěné trámy; některé byly vícepatrové, měly dvě nebo dokonce tři podlaží. Když hrobky v roce 1840 navštívil badatel Charles Fellows, zjistil, že jsou barevně natřeny žlutě, červeně a modře. Uvnitř byli mrtví uloženi k odpočinku na kamenných lavicích.

Nicméně uvnitř se toho zachovalo jen málo. Většina hrobek byla bohužel v průběhu staletí rozbita a vydrancována, většina z nich vykazuje dutiny ve fasádě. Návštěvníkům není dovoleno je zblízka prozkoumat.

Starověké římské divadlo v Myře v Turecku; (Vložka) Vyřezávané masky s dramatickými výrazy. (1089hruskapetr/CC BY 3.0 DEED; Carole Raddato / CC BY-SA 2.0 DEED; Ingo Mehling / CC BY-SA 3.0 DEED)

Pokud v Myře navštívíte tuto zvláštní skupinu hrobek, nazývanou oceánská nekropole, těžko si nevšimnete dalšího monumentálního souboru ruin v její blízkosti: jižně od nekropole se nacházejí pozůstatky antického divadla, kde se kdysi hrála divadelní představení pro až 10 000 diváků. Současná stavba v římském stylu, která byla postavena nad kdysi menším divadlem v řeckém stylu zničeným zemětřesením, byla pevnější a měla klenuté klenby, aby odolala otřesům. Složité jevištní řezby s groteskními a velmi expresivními maskami zobrazují mýtické postavy, jako je Zeus a Medúza.

(Vlevo) Detail hrobky v Myře; (vpravo) chrámová hrobka v Telmessosu. (Dosseman / CC BY-SA 4.0 DEED a Johnragla / CC BY-SA 3.0 DEED)

Ve starověké Lýkii se nedalo žít příliš pohodlně, protože země neustále přecházela mezi různými dobyvatelskými silami. Kdysi byla součástí Perské říše, pak ji ovládli Řekové, pak ji Peršané získali zpět, aby ji Alexandr Veliký dobyl a stala se součástí Makedonie. Poté přišli Římané ve 2. století př. n. l. a následně Byzantská říše, než ji v 9. století dobyli Osmané. Dodnes se v Lýkii mluví řecky.

Snad nejslavnější Lýkijec žil ve 4. století n. l. Nikdo jiný než biskup svatý Mikuláš – muž, kterému se říká Santa Claus – měl v Myře baziliku, kterou lze navštívit i dnes. V 19. století koupil kostel svatého Mikuláše ruský car Alexandr II. ačkoli se k jeho renovaci nikdy nedostal.

Podělte se s námi o své příběhy na adrese namety@epochtimes.cz a pokračujte v získávání každodenní dávky inspirace přihlášením se k odběru newsletteru Inspirace

ete

Související články

Přečtěte si také

České firmy, které se chtějí zapojit do dodavatelského řetězce na Dukovany II, se mají zaregistrovat již letos

KHNP se vynasnaží dodržet závazek 60procentní účasti českých firem, ovšem ty musí být konkurenceschopné, zaznělo na jaderné konferenci v Praze.

Koordinátorem objasňování bitcoinové kauzy je bývalý ústavní soudce Uhlíř, s časovou osou není zcela seznámen

Koordinátorem objasňování bitcoinové kauzy se dnešním dnem stal advokát a bývalý ústavní soudce David Uhlíř.

Spolek volá po „právech dětí v digitálním věku“: Nevystavujte děti záření z telefonů, wifi a návykovým technologiím

Český spolek, který je součástí mezinárodní iniciativy nevládních organizací, upozorňuje rodiče a zákonodárce, že moderní technologie by měly zůstat mimo dosah dětí, ať už kvůli záření, které vydávají, nebo kvůli návykovosti a negativnímu vlivu na vývoj dítěte. Opírají se při tom o různá vyjádření evropských institucí a výsledky vědeckých studií.

Podle Kupky by v ČR mohly být podmínky pro jízdu zcela bez řidiče v roce 2027

Ministerstvo dopravy začalo připravovat legislativu, která umožní provoz vozidel zcela bez řidiče.

Ministryně Decroix stáhne neuznaný magisterský titul získaný v zahraničí ze všech dokumentů

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix odstraní z oficiálních dokumentů magisterský titul.

Budapešť uprostřed sporu LGBT+ komunity a zákona, policie oznámila zákaz průvodu

Maďarská policie dnes oznámila, že zakazuje pochod hrdosti na podporu komunity LGBT+, který je naplánovaný na 28. června v Budapešti.

Členové americké armády pochodují po Constitution Avenue v rámci přehlídky k 250. výročí americké armády ve Washingtonu, 14. června 2025. (Andrew Leyden / Getty Images)
Proč se z přehlídky stala hrozba

Ještě nedávno byl slavnostní průvod důvodem k oslavě. Přehlídka uniforem, vlajek a přesně sladěného pochodu byla něčím, co si zasloužilo potlesk – viditelnou připomínkou pořádku, tradice a oběti. Vzbuzovala vzpomínky, ne podezření.

Přehlížené chemikálie v potravinách mohou ohrozit vaše zdraví

Chemikálie z obalů a zpracování potravin mohou přispívat k chronickým nemocem. Vědci volají po změně, testování i větší informovanosti.