Epoch Times Česko ČTK

a 5. 12. 2024

Na dnešním koncertu v newyorské Carnegie Hall převezmou Česká filharmonie a její šéfdirigent a hudební ředitel Semjon Byčkov Cenu Americké Dvořákovy společnosti (Dvorak American Heritage Association – DAHA). Společnost, jejímž posláním je připomínat, oslavovat a dále zkoumat mimořádný přínos skladatele Antonína Dvořáka s důrazem na jeho působení ve Spojených státech, ocení filharmoniky a jejich šéfdirigenta za mimořádný přínos české hudbě, informovala Susan Lucaková, prezidentka DAHA.

Cena Dvořákovy společnosti v podobě křišťálové plakety je určena významným hudebníkům a uměleckým institucím. Letos bude v Roce české hudby udělena poprvé. Nebude udělována každoročně, ale pouze při významných příležitostech.

„Dvořák si zasluhuje, aby byl tady uctíván, protože pro americkou hudbu udělal mnoho. Průměrný Američan Dvořáka nezná, proto se v New Yorku snažíme propagovat jeho život a dílo. Někdy mám té práce nad hlavu a chtěla bych ji přenechat někomu jinému, ale když máme koncerty, tak mě Dvořákova hudba vždy zahřeje na srdci,“ řekla pro Českou tiskovou kancelář prezidentka a spoluzakladatelka DAHA Lucaková. „Cítím s ním spřízněnost v tom smyslu, že Dvořák stejně jako já přišel do Ameriky a toužil po domově. Jsem v Americe šťastná, ale když jedu do Prahy, tak cítím, že do Čech patřím, i když jsem tady pětapadesát let,“ dodala.

Skladatel Dvořák ve Spojených státech působil v letech 1892 až 1896 jako ředitel Národní konzervatoře hudby v New Yorku, rovněž tamní Filharmonická společnost jej jmenovala svým čestným členem. V americkém prostředí a od svých žáků získal Dvořák řadu inspirací pro vlastní tvorbu. Jeho takzvané americké období pro něj znamenalo tvůrčí vrchol, právě zde napsal slavnou Novosvětskou symfonii.

DAHA byla založena v roce 1990 v New Yorku. Podnětem k jejímu vzniku byla snaha o záchrana domu, ve kterém Dvořák bydlel během svého pobytu v New Yorku na 17. ulici a kde složil mistrovská díla včetně Novosvětské symfonie, Amerického kvarteta, Biblických písní a dalších. Kampaň proti developerům na záchranu jeho domu ale nebyla úspěšná, přestože ji podporoval mimo jiné světově proslulý violoncellista Yo Yo Ma.

Na místě Dvořákova domu dnes stojí nemocnice. Dvořákova společnost alespoň dosáhla přejmenování ulice, kde dům kdysi stával, na Dvorak Place. V nedalekém parku na dolním Manhattanu pak byla v roce 1997 odhalena socha Dvořáka vytvořená chorvatským umělcem Ivanem Mestrovičem, kterou DAHA věnovala Newyorská filharmonie.

Ve svém sídle v České národní budově v New Yorku pořádá DAHA řadu koncertů, přednášek a vzdělávacích programů. Středobodem těchto aktivit je Dvořákova místnost, výstavní a studijní prostor, který uchovává skladatelův americký odkaz. V místnosti se například nachází mramorová krbová římsa zachráněná z původního Dvořákova domu nebo pamětní deska, kterou na dům připevnil bývalý starosta Fiorello La Guardia v roce 1941 u příležitosti stých Dvořákových narozenin.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.