Ondřej Horecký

11. 12. 2024

Zatímco v Evropě rezonuje odchod od uhlí a dekarbonizace, asijské země se zřejmě zaslouží o to, že vývoz a využití energetického uhlí letos dosáhne nových výšin. Česko jde s těžbou dolů, zatím prakticky neexportuje.

Poprvé v historii překonala v roce 2023 světová spotřeba uhlí 164 exajoulů. Mezinárodní agentura pro energetiku (IEA) dříve předpovídala, že poptávka po uhlí dosáhne vrcholu právě v roce 2023. Dnes se ukazuje, že letošek by mohl být pro uhlí ještě silnější, než předchozí rok.

Podle analytického komentáře na Reuters dosáhnou celosvětové vývozy a využití energetického uhlí v roce 2024 historických maxim, a to navzdory faktu, že poptávka v Americe i Evropě klesá v důsledku přechodu na bezemisní energetiku.

„Vývoz energetického uhlí během prvních 11 měsíců roku 2024 vzrostl o 9 milionů metrických tun oproti stejným měsícům v roce 2023,“ uvádí článek Reuters s odvoláním na údaje společnosti Kpler, která sleduje náklady lodí. V prosinci se očekává další růst, protože energetické firmy na severní polokouli se zásobují na zimu.

Také výroba elektřiny z uhlí vzrostla v roce 2024 o přibližně 2 % na nová maxima, podotýká think-tank Ember s tím, že spolu s tím rekordně stoupají i emise z tohoto fosilního paliva. Autor článku však pro klimatické nadšence poznamenává, že příští rok by už snad spotřeba uhlí mohla opravdu klesat. Nasvědčují o tom některé indicie, míní.

Asie táhne poptávku i nabídku

Jak lze vidět z grafu níže, na kterém je zobrazena celosvětová spotřeba uhlí v roce 2023, Asie jde zcela opačným směrem než zbytek světa, kde uhlí pomalu, ale jistě upadá v nemilost a zapomnění.

Zdroj: Visual Capitalist na základě dat z Energy Institute.

Jen samotná Čína spotřebovala vloni 56 % světového uhlí, a Indie předčila ve spotřebě Severní Ameriku a Evropu dohromady.

Také těžba uhlí dosáhla vloni ekvivalent rekordních 179 exajoulů, když asijsko-pacifický region obsáhl 80 % produkce. Nejvíce uhlí se vytěžilo v Austrálii, Číně, Indii a Indonésii.

Odhady pro letošní rok

Podle Kpler bude rok 2024 pro největšího vývozce, Indonésii, skutečně hvězdným. Poprvé v historii země vyexpeduje přes 500 milionů tun energetického uhlí. Druhá Austrálie vyveze kolem 203 milionů tun, následuje Rusko (94 milionů tun), Jihoafrická republika (55 milionů tun) a Kolumbie (50 milionů tun), líčí analytik v článku Reuters.

Hlavním odběratelem zůstává opět Čína s 35 % celosvětového objemu veškerého dovozu energetického uhlí. Podle Kpler zvedl Peking dovoz o zhruba 8 % na rekordních 340 milionů tun v období od 1. ledna do prvního prosincového týdne.

Ember uvádí, že výroba elektřiny z čínských uhelných elektráren vzrostla za prvních 10 měsíců roku 2024 o 2 % na nový rekord 4 838 terawatthodin. Jde už o devátý rok uhelné expanze v Číně. Přesto podíl uhlí na výrobě elektřiny rok od roku klesá díky zapojení obnovitelných zdrojů, podotýká analytik.

Vietnam zvýšil dovoz uhlí o téměř 7 milionů tun (o 24 %) a výroba elektřiny z uhlí tam stoupla o 17 %, čímž země bortí dosavadní rekordy. Rovněž Filipíny a Malajsie letos zvedly dovoz uhlí na rekordní maxima a s tím vzrostl i objem výroby elektřiny z uhlí.

V některých asijských zemích ale během prvních 11 měsíců roku 2024 došlo ke snížení dovozu uhlí v porovnání se stejným obdobím 2023 – u Jižní Koreje, Japonska i Tchaj-wanu. U Indie sice také, ale tak je pokles dovozu kompenzovaný vyšší domácí těžbou.

Výhledy na 2025

Významní hráči v Asii v čele s Japonskem, Jižní Koreou a Taiwanem by podle analytika Reuters měli dál od spotřeby uhlí ustupovat v souladu s dekarbonizačními cíli. Naopak rychle rostoucí indická ekonomika pravděpodobně zhltne uhlí víc, protože až 70 % elektřiny se z něj vyrábí.

„Vietnam a Filipíny také pravděpodobně v nadcházejících letech dále zvýší dovoz uhlí, protože jejich poptávka po energii převyšuje růst domácí nabídky čisté energie,“ pokračuje expert.

Mezinárodní agentura pro energetiku (IEA) ve své analýze z poloviny roku 2024 uvádí, že „celosvětová poptávka po uhlí pravděpodobně zůstane do roku 2025 zhruba stejná, a to na základě dnešního nastavení politik a tržních trendů“. To však agentura tvrdila i o letošním roku, přesto se tato predikce ukazuje jako chybná.

Hlavním motorem světové poptávky po uhlí jsou elektrárny a protože spotřeba elektřiny v několika velkých ekonomikách velmi silně roste, roste i zájem o uhlí. „Bez tak rychlého růstu poptávky po elektřině bychom letos byli svědky poklesu celosvětové spotřeby uhlí,“ uvádí letošní analýza IEA.

Současná výstavba uhelných elektráren ve světě dle https://globalenergymonitor.org/projects/global-coal-plant-tracker/tracker/

A co Česko?

České uhlí se takřka nevyváží, takže to, co se u nás vytěží, se tu i spotřebuje. Rok 2023 zaznamenal patnáctiprocentní propad vůči roku 2022. Vytěžilo se 28,7 milionů tun uhlí hnědého a 1,4 milionu tun černého.

Analytik uhelného průmyslu Jan Vondráš ze společnosti Invicta Bohemica uvedl pro Epoch Times, že letošní rok „vypadá na pokračující pokles těžby“, který odhaduje kolem 10 %. Definitivní čísla spotřeby budou známa až příští rok na jaře.

Pro ČR je uhlí stále důležitým zdrojem energie, jak té elektrické, tak tepelné. Na výrobě elektřiny se uhlí v roce 2023 podílelo 39 %, na výrobě tepla dokonce bezmála 50 %.

Co se týče vývoje v příštím roce, Vondráš očekává další propad spotřeby, nicméně poukazuje, že bude záležet na třech klíčových faktorech – cena emisní povolenky, cena elektřiny na trhu a z ní plynoucí marže a pak také vývoj počasí.

„Pokud bude teplá zima, tak bude pokračovat dál trend poklesu, protože nebudou tolik topit teplárny a samozřejmě se nebude z uhlí vyrábět tolik elektřiny,“ konstatuje expert. Vliv na spotřebu a těžbu bude mít také vývoj v energeticky náročném průmyslu, dodává.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Median: Sněmovní volby by vyhrálo ANO, druzí STAN by předstihli ODS

Sněmovní volby by v prosinci vyhrálo ANO s 33,5 procenta hlasů. Podle Medianu by hnutí STAN s 13 procenty předstihlo ODS, která by získala 11,5 procenta hlasů.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Chronické hemoroidy? Tradiční čínská medicína vám může pomoci zmírnit bolest

Tradiční čínská medicína a úprava životního stylu pomáhají při léčbě hemoroidů a prevenci jejich opakovaného výskytu.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasiči dostávají pod kontrolu požáry u Los Angeles, pomáhá jim uklidnění větru

Více než týden poté, co v okolí Los Angeles vypukla série extrémně ničivých požárů, krize ve druhém nejlidnatějším městě Spojených států dál polevuje.