Upozornění: Tento článek byl publikován v roce 2023. Některé informace nemusí být aktuální.
Manželé, oba ve věku přes 70 let, z Kalifornie znovu objevili svou vášeň pro turistiku, která je jejich každodenními výpravami sblížila s přírodou, Bohem i mezi sebou.
Důchodce a bývalý zubař Doug Pulsipher (74) a jeho žena Sally Pulsipherová (70), která dříve byla ženou v domácnosti, se narodili ve stejné nemocnici v Los Angeles s odstupem čtyř let. Doug vyrůstal blízko Los Angeles, zatímco Sally byla vychována v Yucaipě. Dnes pár žije v Coeur D’Alene v Idahu, nedaleko hor a mnoha turistických stezek.
„Jsme nejlepší přátelé,“ uvádí Doug pro Epoch Times. „Začali jsme spolu hodně chodit na túry asi před pěti lety, což to celé ještě vylepšilo. Je to skoro jako chodit na rande každý den, protože často chodíme na túry nebo procházky šest dní v týdnu, pokud to počasí dovolí, a ten čas o samotě je opravdu důležitý.“
Pár se poprvé setkal v roce 1971, když Doug vyučoval Sally v nedělní škole. Brzy poté spolu začali chodit. „Byl jsem do ní úplně zamilovaný,“ vzpomíná Doug. „Ona odmaturovala, a v červnu 1972 jsme se vzali, takže jsme spolu skoro 51 let.“
Na první túru spolu vyrazili během raných let jejich chození, když Doug studoval na Brigham Young University v Provu v Utahu.
„Je tam hora jménem Y Mountain hned u kampusu,“ říká Sally. „Šli jsme tam, kde vlastně nebyla žádná stezka. Pravděpodobně to bylo příliš nebezpečné, ale byli jsme mladí a hloupí, takže jsme šli až na vrchol Y Mountain a pak jsme sestoupili po jejím boku… Nemohla jsem dva dny chodit!“
Postupem času vychovali šest dětí. Když Sally oslavila 65. narozeniny, rozhodla se, že je čas „dosáhnout něčeho velkého a zcela jiného“. Doslechla se o Mount Whitney, nejvyšší hoře v pevninských Spojených státech, a rozhodla se, že jejím cílem bude vystoupat na její vrchol.
„Podnikli jsme spolu několik tréninkových túr, a pak jsem to zvládla,“ vzpomíná Sally. „Pak jsme se vrátili a měla jsem skvělou kamarádku, která prošla Pacifickou hřebenovku… byla tak inspirativní, že jsme s ní začali občas chodit na túry po pouštní části trasy. Pak naplánovala další výpravy, a my si to zamilovali.“
Brzy se z manželů stali skuteční baťůžkáři. Vyzbrojeni stanem a nafukovací matrací do korby svého terénního pickupu začali pravidelně vyrážet na túry.
„Bereme si polštáře z ložnice,“ popisuje Doug.
Nejkrásnější vzpomínkou Sally z jejich pěti let společných túr je noc, kterou strávili ve Washingtonských Kaskádách.
„Nemohli jsme najít místo na postavení stanu, tak jsme našli obrovský plochý balvan. Na kraji byl sráz,“ přibližuje Sally. „Rozložili jsme si karimatky a řekli si: ‚Dobrá, dnes v noci se moc neotáčejme, protože můžete sjet dolů a zemřít!‘“
Zážitek popisuje jako úžasný – západ slunce, hvězdy nad hlavou a probuzení do východu slunce byly nezapomenutelné.
Nejdelší výprava, kterou podnikli, byla v roce 2021. Trvala 11 nocí a vedla 160 kilometrů po pohoří Sierra Nevada v Kalifornii. Oba preferují stezky v přírodě před betonem a cítí, že přírodní krásy je přibližují k Bohu.
„Je tam tolik krásy,“ konstatuje Doug. „Ty divoké květiny, různé barvy v různých ročních obdobích. Pro nás je to potvrzení naší víry v Boha, že to všechno stvořil pro naši radost.“
Se zvyšujícím se počtem jejich výprav začali manželé sdílet své zážitky na YouTube. Sally pořizuje fotografie a namlouvá videa, která Doug upravuje.
„Má úžasné oko,“ zmiňuje Doug pro Epoch Times. „Vždy jsem chtěl, aby vyprávěla, protože má tak šťastný hlas,“ dodává s tím, že to byla ona, kdo dětem a vnoučatům vyprávěl pohádky na dobrou noc.
Dokumentování výprav je pro Sally něco jako „vizuální deník“.
„Až budu stará a v domově důchodců, vezmu si sluchátka a budu pořád dokola sledovat turistická videa se sebou samou!“ sdílí Sally.
V současné době mají diváky, kteří komentují jejich videa, a to jim každý den přináší radost a rozesmívá je.
Když sdílejí svůj příběh se světem, jejich poselství je jednoduché.
„Každý z nás by si měl uvědomit, že tento nádherný svět, ve kterém žijeme, byl stvořen Bohem, že jsme Božími dětmi a On nás bezpodmínečně miluje,“ zamýšlí se Sally.
Díky svým turistickým výpravám se manželé setkali s různými turisty a vytvořili společně jednu šťastnou komunitu.
„Všichni jsme zpocení, máme ošuntělé oblečení, ale pomáháme si,“ doplňuje Sally. „Na stezce je to, jak by to mělo být ve světě – měli bychom být ochotní pomáhat, přijímat a milovat všechny stejně.“
Manželé Pulsipherovi věří, že turistika je pro každého, a sami z ní mnoha způsoby profitovali. Doug zhubl za pět let 32 kilogramů a nadšení pro turistiku se rozšířilo i mezi další členy rodiny, včetně jejich dcer a několika z 20 vnoučat.
Pulsipherovi, kteří se označují za „turisty za dobrého počasí“, mají rozsáhlý seznam nezbytných věcí, mezi které patří vybavení do deště, trekingové hole a sprej proti medvědům pro zvládání případných nebezpečí.
Kromě toho si manželé vždy pečlivě plánují své túry, včetně stažení map trasy do telefonu, aby přesně věděli, kam míří.
Někdy však jejich plány bývají spontánní – Doug připraví „nejlepší arašídovo-džemové sendviče“ na oběd, nasednou do auta a prostě vyrazí.
Sally zdůrazňuje, že díky turistice se lze poměrně rychle dostat do formy a zlepšit svou kondici.
„Řeknu vám, jakmile se dostanete mimo město a ponoříte se do stromů a nebe, je tam tolik krásy, že vás to povznese jako nic jiného,“ zmiňuje Sally. „Je to mnohem lepší než obrazovky nebo léky.“
Pulsipherovi sdílí svou filozofii šťastného manželství a věří, že i po svatbě by si pár měl nadále užívat rande, přičemž víra zůstává základním pilířem jejich vztahu.
„Na naše manželství nahlížíme jako na smlouvu,“ vysvětluje Sally. „Musíte být trochu nezištní a ochotní přivřít oči, když váš manžel udělá něco zvláštního. A on zase přivře oči, když já udělám něco zvláštního. A společně si to prostě užíváme!“
–ete–