Epoch Times Česko ČTK

a 19. 12. 2024

Aktualizace v 10:51 o vyjádření pražské policie

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se podle serveru Novinky a deníku Právo zabývá podezřením, že pražští policisté nepomohli znásilněné dívce. Do hlavního města přijela nahlásit, že se u Českého Dubu na Liberecku stala obětí brutálního znásilnění, věznění a mučení. Policisté ji vyslechli, ale informaci nepředali dál, uvedla dnes pražská policie. Z činu je obžalovaný muž, který je podle znalců sexuální sadista. Mladé ženě nepravdivě tvrdil, že je policistou z Liberce a pohrozil jí, že nesmí nic říct, zaznělo při jednání libereckého krajského soudu. Po tomto případu znásilnil a trýznil podle obžaloby ještě další, dokonce nezletilou dívku.

Zločin se odehrál na konci loňského května. Muž v jedné obci na Liberecku dva dny dívku věznil a pomocí kovové tyče, paralyzéru a řetězu ji mučil a znásilňoval. „Pak ji pustil, ale pohrozil jí, že nesmí nic říct. Tvrdil, že je policistou z Liberce a ohlídá si, aby mlčela,“ napsaly Novinky.

Dívka se proto rozhodla ohlásit případ v Praze. Podle Práva se nejprve zastavila na jednom z obvodních oddělení v Praze, odkud ji poslali na služebnu do Kongresové ulice. U soudu zaznělo, že ji odtud policisté vyhodili se slovy, že je zfetovaná a ať se jde nechat vyšetřit. Znásilněná byla hospitalizovaná v České Lípě s vážnými poraněními pánve.

Muže podezřelého z toho činu zadrželi policisté asi za dva týdny, ale až poté, co obdobným způsobem znásilnil, zbil a zadržoval další dívku, tentokrát nezletilou. „Té se podařilo z místa, kde ji věznil, uprchnout. Náhodný svědek ji zmlácenou zahlédl z okna a kontaktoval policii,“ uvedlo Právo.

Mluvčí GIBS Ivana Nguyenová potvrdila, že se případem zabývají. Pražská policie čeká na další informace od inspekce, poté bude řešit případné personální kroky.

Její mluvčí Jan Daněk ČTK sdělil, že podle dosavadních informací pražští policisté oznámení od poškozené ženy přijali a vyslechli ji. „S těmito zjištěními ale následně nepracovali tak, jak měli, a nepředali je dál. Není to tedy tak, že by policisté ženu vyhodili a oznámení nepřijali,“ uvedl. Boj proti sexualizovanému násilí je podle něj jednou z priorit policie. „O to víc nás mrzí, jestli policisté nepostupovali tak, jak měli,“ dodal.

Muž u soudu čelí obžalobě za to, že znásilňoval, bil a mučil několik dívek, z nichž některé byly ještě nezletilé. Státní zástupkyně mu navrhla dvanáctiletý trest vězení. Pro ženu, která obžalovanému i dalším mužům dívky k sexu na Liberecku sháněla a nabízela, žádá osm let a čtyři měsíce. Oba mají také zaplatit odškodné za psychické i fyzické újmy svým obětem.

Jedním z klientů ženy byl i obžalovaný muž z Českodubska. Na hlavu dívkám podle vyšetřovatelů nasadil pytel, na krk či nohu jim upevnil obojek a přivázal je k řetězu. Pak dívky znásilňoval, bil nebo je trápil paralyzérem. „Koupil si od ní pět dívek, mezi nimiž byly neplnoleté školačky, a vykonal na nich výše popsané praktiky. Děvčatům o jeho touhách kuplířka nic neřekla a ony to poznaly, až když byly vydány napospas obžalovanému,“ napsalo Právo. U jedné z poškozených se po tomto zážitku vyvinula středně těžká posttraumatická porucha.

Verdikt soudu si oba obžalovaní vyslechnou 13. ledna.

Související témata

Přečtěte si také

Malé modulární reaktory – trend, který se přetavuje z papíru do reality. Kdo vyhraje závod s časem?

Co se v oblasti malých modulárních reaktorů – SMR – děje ve světě i u nás.

Kybernetický útok na deník Epoch Times 

Webové stránky české redakce deníku Epoch Times se dnes ocitly pod kybernetickým útokem. Server, který zprostředkovává webhosting stránek, byl zasažen „útočnými požadavky“.

Španělsko kvůli požárům vyhlásilo národní stav nouze, EU poslala letadla

Španělská vláda vyhlásila v madridském regionu národní stav nouze kvůli rozsáhlým lesním požárům, které si podle poslední bilance vynutily evakuaci nejméně 19.000 lidí.

Dospívající osoba v ložnici drží smartphone se zobrazeným logem TikTok, světlo displeje osvětluje její tvář, v pozadí jsou plyšové hračky a deka.
TikTok porušuje pravidla pro ochranu dětí na internetu, uvedla Evropská komise

Evropská komise předběžně shledala, že čínská sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok porušuje unijní nařízení o digitálních službách.

Širší souvislosti Trumpova projevu o problémech s volbami

Události roku 2020 natrvalo podlomily důvěru v integritu amerických voleb už a odstartovaly dlouhý proces vyrovnávání se s hroznou pravdou.

124 švýcarských zákonodárců odsoudilo nadnárodní represi Pekingu vůči Falun Gongu

Prohlášení vyzývá švýcarské úřady k ochraně praktikujících a k tlaku na čínský režim, aby ukončil 27 let trvající pronásledování.

„Věčné chemikálie“ mohou být větší hrozbou než mikroplasty

Mikroplasty budí pozornost veřejnosti, ale vědci stále častěji varují před PFAS. Tyto věčné chemikálie se hromadí v těle i v pitné vodě. Mikroplasty se v posledních letech staly symbolem ekologických problémů moderní civilizace. Byly nalezeny v oceánech, řekách, pitné vodě, potravinách i lidském organismu. Vedle nich však existuje další skupina látek, kterou řada odborníků považuje […]

Počet porcí ultrazpracovaných potravin ovlivňuje riziko srdečních onemocnění

Více porcí ultrazpracovaných potravin denně souvisí s vyšším rizikem infarktu, mrtvice a dalších srdečních příhod.

Jak se zrodila kavárenská kultura

Kavárny patří k symbolům městského života už téměř pět století. Kromě podávání kávy se zde uzavíraly obchody a vznikaly revoluční myšlenky.