Upozornění: Tento článek byl publikován v roce 2023. Některé informace již nemusí být aktuální.
Osmnáct členů jedné rodiny, zahrnující tři generace, se svěřuje s tím, jak společný život na patnáctihektarovém pozemku obohatil jejich životy, posílil jejich vazby, a dokonce jim ušetřil peníze.
Teran Sandsová (35) žije se svým manželem Carsonem Sandsem (36) a jejich třemi dětmi – osmiletou Sailor, pětiletým Slatem a čtyřletou Scotlynn – v takzvaném barndominiu na rodinném patnáctiakrovém pozemku v Decaturu v Texasu. Před šesti lety se rodina Sandsových přestěhovala ze svého luxusního domu, který si nechali postavit podle vlastních představ, když se jim narodilo první dítě a začali toužit po jednodušším životě. Opustili tak vysokou hypotéku a stresující zaměstnání.
Paní Sandsové matka koupila v roce 2011 kus půdy na okraji města Decatur po svém rozvodu a postavila si tam dům. Když byl pozemek za jejím novým domem nabídnut k prodeji, koupila i ten.
„Vždycky jsme vtipkovali: ‚Hej, měli bychom založit rodinný areál!‘“ řekla paní Sandsová, která je jedním ze čtyř sourozenců, pro Epoch Times. „Mám samé sestry a samozřejmě jsme chtěly žít blízko sebe. … Pak, když jsme měly děti, všechny jsme chtěly do malého města a, samozřejmě jako holky, jsme chtěly být blízko mámy. V tu chvíli se to začalo líbit i našim švagrům.“
Matka paní Sandsové převedla pozemky na své dcery a Sandsová si se svou nejstarší sestrou rozdělila 10 akrů (přibližně 40 470 m²) – za pouhých 15 000 dolarů (přibližně 349 500 Kč) za akr byl pozemek „obrovským požehnáním“. Brzy se k nim přidala i třetí sestra se svou rodinou.
Pozemek Sandsových byl zarostlý stromy a bylo potřeba jej vyčistit, nově zaměřit a stanovit hranice pozemků. Do deseti měsíců od koupě půdy si rodina postavila dům a v roce 2017 se přestěhovala do svého barndominia.
Vedle tříakrového (přibližně 12 140 m²) barndominia žije nejstarší sestra paní Sandsové se svou rodinou na pětiakrovém (přibližně 20 235 m²) pozemku. Jejich tchánovci bydlí za nimi. Dvě stě metrů přes pastvinu stojí domy další sestry a jejich matky. Na pozemku rostou ovocné stromy a už padl i návrh vytvořit komunitní zahradu.
Mít rodinu „velmi blízko“ a osm dětí na pozemku se ukázalo jako změna pro rodinu.
Paní Sandsová řekla: „Můžu děti bez obav pustit ven, aby si hrály, protože mají kamarády přímo tady. … Možná si někdy s jedním nerozumí, ale vždycky se najde někdo, kdo bude stát při nich. To je něco, co budou mít po celý život, a pouto, které si teď vytvářejí, je prostě tak strašně výjimečné.“
Děti Sandsových se svými bratranci a sestřenicemi. (S laskavým svolením Teran Sandsové)
Paní Sandsová, která se svým manželem vede účetní firmu, říká, že s rodinou jako součástí jejího sousedství si nemusí dělat starosti, protože může své děti vždy jen pustit ven, aby si hrály.
„Mají velkou volnost,“ řekla. „Jsou venku a hrají volejbal… basketbal nebo skáčou na trampolíně. V areálu máme tři trampolíny.“
Podle paní Sandsové přináší život v těsné blízkosti rodiny i další výhody. Sestry se mohou postarat o děti, když onemocní, rodinná setkání se snadněji organizují a domácnosti mohou sdílet zdroje. Společně si dokonce vytvořili „tradici“ pořádat velkolepé oslavy narozenin a Halloweenu.
„Máme několik skákacích hradů, hry, opravdu velké ceny pro děti,“ řekla paní Sandsová, „a zveme všechny, všechny jejich přátele.“
Na ostatní svátky se scházejí mezi sebou a střídají se v pořádání setkání v každém ze svých domů.
Kromě toho, že si mohou být navzájem oporou, dokáže rodina díky společnému bydlení také ušetřit peníze. Společně si rozdělují náklady na věci jako oplocení, zemní práce a další.
„Moje máma má bazén, takže bych nikdy neutrácela za bazén, protože ho máme přímo tady,“ řekla paní Sandsová. „Moje sestra si koupila volejbalovou síť a já jsem si říkala: ‚Super, teď už si ji nemusím pořizovat.‘“
Děti také využívají výhod bydlení v blízkosti babičky, která je ráda zabaví.
„Myslím, že jí to dělá život zábavnější a zajímavější,“ řekla paní Sandsová a dodala, že její děti díky tomu „zažijí hodně věcí“. Jejich babička je učí různé rukodělné práce a starání se o rostliny, zatímco ona a její manžel jsou zaneprázdnění prací. Díky zjednodušenému životu v rodinném areálu si nyní pár může dovolit pracovat méně než dříve a trávit více kvalitního času se svými dětmi.
Od chvíle, kdy paní Sandsová začala na Instagramu sdílet svůj život v rodinném areálu, získala její rodina podporu od lidí, kteří obdivují jejich styl života. Na skeptické otázky, zda se rodina často hádá kvůli tomu, že žijí tak blízko sebe, paní Sandsová odpověděla: „Samozřejmě se občas něco objeví, ale pro mě je to pořád podobné, jako mít souseda kdekoliv jinde – jen s tím rozdílem, že jim můžu upřímně říct: ‚Hej, tohle se mi nelíbí!‘“
Tím, že žije blízko své rodiny, doufá paní Sandsová, že svým dětem předá hodnotu: „Rodina je důležitá, i když se někdy nepohodnete.“
„Myslím, že Američané patří k nejosamělejším lidem na světě,“ řekla. „Často se od ostatních izolujeme, chceme si dělat věci po svém a jsme neustále zaneprázdnění. Myslím si, že kdybychom zpomalili a více se zaměřili na vztahy v našem životě, byli bychom jako společnost mnohem šťastnější.“
Jsou naše vztahy dokonalé? Ne. Pracujeme na nich neustále, abychom zůstali součástí života toho druhého? Ano.“
Tím, že sdílí svůj unikátní příběh o pospolitosti, chce tato matka tří dětí ukázat, že přijetí komunity a pomalejšího tempa života může přinést velké výsledky.
„Vytvoření opravdu pevné skupiny lidí ve svém životě, i kdyby šlo jen o pár blízkých, vám může skutečně změnit život,“ řekla. „Ať už je vám 30 nebo 60 let, stále můžete tuto změnu udělat a obklopit se lidmi, kteří sdílejí podobné hodnoty jako vy.“
–ete–