19. 12. 2024

Obnovení paktu zahrnuje aktualizace na ochranu duševního vlastnictví USA a již se netýká spolupráce v oblasti špičkového výzkumu.

Po měsících vyjednávání podepsaly Spojené státy 13. prosince s Čínou dohodu o obnovení Dohody o vědě a technologii (STA) na dalších pět let.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že dohoda, jejíž platnost skončila v srpnu, byla aktualizována s cílem posílit ochranu duševního vlastnictví a výzkumných pracovníků.

Aktualizace „zavádí nové ochranné prvky“ a „podporuje zájmy USA prostřednictvím nově zavedených a posílených ustanovení o transparentnosti a reciprocitě údajů“, uvádí se v prohlášení z 13. prosince.

Cílem aktualizace je minimalizovat riziko pro americkou národní bezpečnost a reagovat na klíčovou kritiku, že STA je zastaralá a neúčinná při prevenci krádeží duševního vlastnictví USA podporovaných čínským státem.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že nová dohoda se vztahuje pouze na základní výzkum, nikoli na vývoj kritických a nových technologií.

Dohoda STA byla podepsána v roce 1979, několik týdnů poté, co Spojené státy navázaly diplomatické vztahy s Čínskou lidovou republikou (ČLR), což je oficiální název země pod vládou Komunistické strany Číny (KS Číny).

Podle zprávy Kongresu Čína v té době značně zaostávala za většinou vyspělých zemí a následně byly provedeny aktualizace STA, které měly napomoci rozvoji čínských oborů a ovlivnit rozvoj země. Za Obamovy administrativy bylo podepsáno významné rozšíření, které se týkalo zdraví, energetiky a klimatu. V roce 1991 byla Čína na sedmém místě na světě v oblasti financování výzkumu a vývoje a v roce 2021 se umístila na druhém místě, hned za Spojenými státy.

STA má poskytnout možnosti spolupráce mezi zeměmi v oboustranný prospěch. Američtí vědci by získali přístup k rozsáhlým datovým a výzkumným fondům a Čína by získala podporu ve svých vědeckých a technologických odvětvích.

Čína však běžně omezuje sdílení údajů, což se dostalo do centra pozornosti během pandemie covidu-19, kdy přerušila přístup k údajům, včetně výzkumu koronavirů financovaného USA.

Objevily se také obavy z vymyšlených nebo chybných souborů údajů sdílených čínskými institucemi a vážné etické obavy ohledně toho, zda byly údaje shromažďovány se souhlasem subjektůpoužívány k potlačování pronásledovaných menšin.

Vláda USA zjistila, že krádeže duševního vlastnictví podporované čínským režimem jsou velmi rozšířené, což počínaje rokem 2018 vedlo k zavedení řady cel vůči Číně. V roce 2017 američtí patentoví úředníci zjistili, že více než 400 čínských patentů je výsledkem projektů STA, v nichž Spojené státy nevidí žádný komerční přínos. Úředníci a zákonodárci vyjádřili obavy, že Čína vyloučí Spojené státy z oborů, v nichž získala kompetence v rámci STA.

Když byla dohoda STA v roce 2018 obnovena, zahrnovala aktualizace, které řešily krádeže duševního vlastnictví, ale američtí zákonodárci uvedli, že to není dostatečné.

Když v srpnu 2023 došlo k obnovení smlouvy, Bidenova administrativa ji prodloužila o šest měsíců namísto pěti let, aby mohla znovu jednat o podmínkách. Po dalším šestiměsíčním prodloužení platnost dohody letos v srpnu vypršela, zatímco úředníci pokračovali ve vyjednávání.

V dopise zaslaném ministru zahraničí Antony Blinkenovi 12. prosince ho republikánský kongresman John Moolenaar, předseda sněmovního výboru pro otázky KS Číny, vyzval, aby dohodu neprodlužoval, protože Bidenova administrativa se připravuje na předání prezidentského úřadu, a navrhl, aby nastupující Trumpova administrativa stanovila nové podmínky nebo ji úplně zrušila.

Moolenaar napsal, že Kongres na prezidenta Joea Bidena opakovaně naléhal, aby pozastavil platnost STA, a předložil doporučení ohledně ochranných opatření, pokud by dohoda byla obnovena. V září Sněmovna reprezentantů schválila legislativu, která v aktualizované STA požaduje ochranu lidských práv a omezení výzkumu dvojího užití.

ete

Přečtěte si také

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

Prezident Joe Biden pronáší projev k výsledkům voleb v roce 2024 v Růžové zahradě ve Washingtonu, 7. listopadu 2024. (Andrew Harnik / Getty Images)
Biden před koncem mandátu omilostnil téměř 2500 odsouzených

Bílý dům zatím nezveřejnil jména těch, komu byla prezidentská milost udělena. Nynější vlna milostí ale ještě nemusí být konečná.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasičský vrtulník shazuje vodu, když se požár Palisades rozrůstá poblíž čtvrti Mandeville Canyon a Encina v Kalifornii, 11. ledna 2025. (Patrick T. Fallon / AFP via Getty Images)
Smysl kalifornského inferna

Ten vzorec je až příliš známý. Přijde nějaká katastrofa. Při bližším zkoumání se dala předpokládat. A nejen to: hrůzná politická rozhodnutí ji učinila nevyhnutelnou. Člověku spadne čelist a zamotá se mu hlava.