8. 1. 2025

Slovensko by mohlo v únoru přivítat významného hosta.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump by mohl v únoru zavítat na Slovensko. S informací přišel bývalý český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který tvrdí, že ji získal od spolehlivého zdroje, patrně přímo ze slovenského úřadu vlády. Trumpova cesta má být součástí jeho evropské diplomatické mise, přičemž Slovensko se zmiňuje i jako možné místo jednání o ukončení války na Ukrajině.

Podle Zaorálka je tato informace sice zatím neoficiální, ale považuje ji za důvěryhodnou. „Říkám to s vědomím určitého rizika, ale mám ji potvrzenou,“ uvedl pro CNN Prima News.

Úřad vlády Slovenské republiky se k informaci zatím nevyjádřil. Institut lidských práv (ILP) upozornil, že pokud by ruský prezident Vladimir Putin navštívil Slovensko, tamní policie by ho musela zatknout na základě zatykače vydaného Mezinárodním trestním soudem (ICC). Bývalý slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok (Progresívne Slovensko) označil zprávu o Trumpově návštěvě za politický manévr.

Podle Zaorálka jsou nejpravděpodobnější dva scénáře: návštěva Slovenska v rámci Trumpovy cesty po vybraných evropských zemích nebo role Slovenska jako hostitele diplomatických jednání.

„Nedávno se hovořilo o iniciativě, která zvažovala pozvání Ukrajiny a Ruska. Pokud vím, tato iniciativa je Donaldu Trumpovi blízká. Umím si představit, že by se něco podobného mohlo skutečně stát,“ shrnul Zaorálek možnosti a doplnil, že Fica a Trumpa spojuje specifický postoj k Ukrajině a negativní názor na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Trump stále považuje Zelenského za součást událostí, které vedly k jeho ústavní žalobě,“ připomněl Zaorálek. Dodal také negativní zkušenost slovenského premiéra. „Fico si pamatuje rok 2009, kdy musel čekat hodiny na schůzku s Julií Tymošenkovou v Kyjevě, aby vyjednal dodávky plynu. Tvrdil, že se k němu Ukrajina chovala hůř než Rusko.“

Slovenský úřad vlády k této informaci nezaujal žádné stanovisko

Podle zprávy agentury TASR slovenský úřad vlády informace o možné únorové návštěvě nově zvoleného amerického prezidenta nepotvrdil ani nevyvrátil.

Bývalý český ministr zahraničí Cyril Svoboda připomněl, že spekulace o přípravách návštěvy nemusí nutně znamenat, že se významná událost skutečně uskuteční. Připustil však, že setkání Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je možné.

Podle Svobody by v případě mírových jednání v Bratislavě bylo třeba získat souhlas všech zúčastněných stran. „Slyšel jsem Ficův projev, kde říkal, že Bratislava by mohla být místem pro různá diplomatická jednání, nejen pro summit. Slovensko má jasné ambice,“ zhodnotil Svoboda.

Pokud by se Slovensku podařilo takové setkání zorganizovat, šlo by podle něj o významný úspěch. „Přál bych jim to, byl by to velký úspěch,“ sdělil.

Putin připustil možnost mírových jednání na Slovensku

Poté, co Robert Fico před Vánoci navštívil ruského prezidenta v Kremlu, Vladimir Putin konstatoval, že nevylučuje myšlenku, aby Slovensko hostilo případná mírová jednání po Trumpově inauguraci.

Slovenský premiér potvrdil ochotu takovou platformu zajistit a pozitivní reakci ruského prezidenta uvítal. „Pokud nás kdokoli osloví s žádostí o zorganizování jakéhokoli mírového jednání na Slovensku ve věci ukrajinsko-ruského konfliktu, může počítat s naší pohostinností,“ reagoval Fico.

Putina by na Slovensku policie musela zatknout

Podle portálu Aktuality.sk by musela slovenská policie Putina zatknout, pokud by nejvyšší představitel Kremlu vstoupil na území Slovenska, a to na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu pro podezření z válečných zločinů Ruska na Ukrajině.

„Slovenská republika je signatářskou zemí Římského statutu, který je zjednodušeně řečeno základem fungování ICC v Haagu. Navíc patří mezi zakládající členy ICC,“ upozornil ILP v reakci na prohlášení Kremlu o možnosti uspořádání mírových jednání na „neutrálním“ území Slovenska.

Zatykač, který ICC vydal na Vladimira Putina, zůstává v platnosti. Povinnost Slovenska jako signatářské země Římského statutu by proto mohla zásadně ovlivnit průběh případných jednání a způsobit napětí na mezinárodní úrovni. „Zatykač ICC nepřipouští právní imunitu, ani pro úřadující hlavy států,“ zdůraznil ILP.

Atentát, Ukrajina a politické boje

Slovenského premiéra a budoucího amerického prezidenta spojuje nejen postoj k Ukrajině, ale i zkušenosti s pokusy o odstranění z politiky či dokonce s atentátem. „Snažili se nás dostat do vězení a fyzicky zlikvidovat, což se naštěstí našim oponentům nepodařilo,“ zmínil se Fico Trumpovi o jejich podobných osudech během blahopřejného telefonátu v listopadu.

„Jsem přesvědčen, že s jeho osobou jsou spojena obrovská očekávání nejen na Slovensku, ale v celé Evropě, pokud jde o řešení válečného konfliktu na Ukrajině,“ podotkl slovenský premiér po Trumpově znovuzvolení do funkce amerického prezidenta.

Trump opakovaně vyjádřil své odhodlání co nejdříve ukončit konflikt na Ukrajině. Hlavním cílem jeho možné návštěvy Slovenska by proto mohly být mírové rozhovory zaměřené na ukončení bojů. Během své předvolební kampaně označil ukončení války za jednu z hlavních priorit. Pokud by k jeho setkání s Putinem došlo právě na Slovensku, mohl by to být zásadní krok k nalezení řešení.

Podle Korčoka se Zaorálek snaží upoutat pozornost

Bývalý slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok označil spekulace o Trumpově návštěvě Slovenska za „další díl trapností“, protože „český politik hovoří o snech slovenského premiéra“. Tento názor sdělil na své sociální síti.

Korčok dále uvedl, že Zaorálek je známý svým obdivem k Ficovi a zřejmě se před českými volbami snaží upoutat pozornost, nebo dokonce pobavit čtenáře v Česku i na Slovensku. Podivil se také, že o aktivitách slovenského premiéra informují zahraniční politici, což považuje za zvláštní.

„V souvislosti s prezidentem Trumpem je třeba zdůraznit, že se Robert Fico během nedávného rozhovoru s ním ani nepokusil hájit slovenské zájmy. Nevyužil příležitost vymezit se proti plánovaným clům a obchodní válce, kterou Trump chystá proti EU. Stejně tak neapeloval na obnovení suverenity Ukrajiny a ukončení války vedené Putinem,“ kritizoval Fica. Korčok dodal, že místo obhajoby klíčových zájmů Slovenska se premiér zaměřuje na své politické ambice, jimiž zakrývá domácí neúspěchy.

etsk

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.