7. ledna uplynulo sto let od narození Geralda Durrella (1925–1995), přírodovědce a velkého vzoru mnoha pracovníků zoologických zahrad. Byl známý svým úsilím o zachování ohrožených druhů zvířat a rovněž řadou skvěle napsaných knih.
Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, napsal k výročí ve svém sloupku: „Geralda Durrella … nemohu připomenout jinak než ve spojení s ,jeho´ holubem růžovým, jehož záchraně věnoval spoustu úsilí a koneckonců i nezanedbatelnou část své knihy Zlatí netopýři a růžoví holubi.“
Bobek míní, že Durrell by měl určitě velkou radost, že v pražské zoo loni odchovali šest holoubat tohoto druhu. Jejich předky do Evropy dovezl právě sám Durrell.
Dále Bobek vzpomíná, že na ostrově Mauricius žil kdysi druh dronte mauricijský (blboun nejapný), kterého se Evropanům podařilo zcela vyhubit.
„Dronte však nebyl zdaleka jediným tvorem, který na jejich přítomnost na Mauriciu doplatil. Z dalších holubovitých ptáků byl jejich přičiněním vyhuben holub lesní – a bezmála také holub růžový,“ pokračuje Bobek a dodává, že když Durrell roku 1976 poprvé navštívil Mauricius, dovezl z něj holuby růžové do své zoo na ostrově Jersey.
„Jak prozíravý čin to byl, se plně ukazuje až v současnosti,“ uzavírá s tím, že na samotném ostrově Mauricius zůstal holub růžový díky Durrellovým snahám rovněž zachován.
Zoo Jihlava oslavila Durrellovo sté výročí radostí z právě narozených mláďat, dvojčat křečků velkých (Hypogeomys antimena). Jsou prvními letošními mláďaty. Současně se jedná o jeden z nejvzácnějších druhů v jihlavské zoo.
„Tento druh je pro nás velice významný. Je to ohrožený druh a populace chovaná v Evropě momentálně čítá 54 jedinců, z toho 13 máme v Jihlavě. Jedná se o největší chovnou skupinu v evropských zoo. Těší nás, že se jim u nás tak dobře daří,“ uvádí Simona Kubičková, vedoucí marketingového oddělení.
„Jejich narození je momentálně i velice symbolické. Na svět přišla v neděli 5. ledna, ale k datu 7. ledna se pojí významná událost – je to sto let od narození zoologa a ochranáře Geralda Durrella. Byl to právě on, kterému se jako prvnímu podařilo vyvézt křečky velké z Madagaskaru a rozmnožit v lidské péči. Durrell v roce 1990 dovezl do své zoo na ostrově Jersey pět exemplářů křečků velkých s povolením a pomocí madagaskarské vlády,“ uvádí dále Kubičková.
Křeček velký je velký druh hlodavce z čeledi myšovití (Muridae). Žije pouze na ostrově Madagaskar v jeho středozápadní části u pobřeží Mozambického průlivu oddělujícího ostrov od Afriky. Zde se vyskytuje v regionu Menabe na ploše pouhých cca 200 km², kde obývá tropické lesy a křovinaté oblasti. Jde o druh ohrožený vyhubením, které je způsobeno ztrátou stanovišť, predací ze strany nepůvodních druhů živočichů, zvláštní fyziologií a ekologií, která spočívá třeba v pomalém rozmnožování a velmi malém území, na němž se druh vyskytuje.
„Z přízně návštěvníků máme velkou radost, a i proto v roce 2025 pokračujeme v projektech zaměřených na rozšíření a zlepšení prostředí pro naše zvířata i návštěvníky. Z těch největších projektů, ke kterým se momentálně vypracovává studie, je nový pavilon pro hrošíky a tygry,“ uvádí Kubičková.
22. listopadu 2024 uvítala jihlavská zoo nový přírůstek – samičku hrošíka liberijského.
„Zatím se jí vede dobře, roste jako z vody a prospívá. Chovatelé ji pravidelně kontrolují a vše je v pořádku… Matka mladé samice se vzorně stará a máme z toho velkou radost,“ těší se z nového přírůstku Kubičková.