Michal Cabejšek

11. 1. 2025

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf společnosti Meta, v rozsáhlém rozhovoru s Joem Roganem otevřeně hovořil o výzvách, kterým jeho firma čelí – od cenzury a ochrany svobody projevu přes tlak vládních institucí až po vliv médií a dezinformací. Rozhovor přinesl také pohled na dynamiku rozhodování ve společnosti Meta. Zuckerberg rovněž odhalil, jak firma plánuje čelit rostoucí kritice a obnovit důvěru veřejnosti.

Od vizionářské platformy k těžkým rozhodnutím

Zuckerberg na úvod rozhovoru vysvětlil, že původním cílem Facebooku, nyní součásti společnosti Meta, bylo propojit lidi napříč kontinenty a vytvořit prostor pro svobodnou komunikaci. „Na začátku jsme chtěli vytvořit nástroj, který by lidem umožnil být v kontaktu a sdílet své myšlenky,“ uvedl Zuckerberg.

S rostoucím vlivem platformy se objevily nové výzvy, které podle Zuckerberga testovaly její základní principy. Po prezidentských volbách v roce 2016 se začalo spekulovat, že dezinformace na Facebooku mohly ovlivnit jejich výsledek. „Tento okamžik byl zlomový. Čelili jsme obrovskému tlaku od médií a politiků, kteří nás vinili z šíření nepravd,“ říká v podcastu Zuckerberg. Tento tlak vedl k přijetí přísnějších pravidel moderace obsahu.

Pandemie covidu-19 a nové dilema

Pandemie covidu-19 byla dalším milníkem, který zásadně ovlivnil politiku obsahu společnosti Meta. Zuckerberg přiznává, že společnost čelila tlaku vládních institucí, aby cenzurovala informace o covidu-19, včetně diskusí o vedlejších účincích vakcín. „Byli jsme pod tlakem vlády, aby byly mazány informace o vedlejších účincích vakcín, dokonce i když byly pravdivé. Ale řekli jsme jim, že to neuděláme,“ prozradil Zuckerberg.

Šéf společnosti Meta dále v rozhovoru popisuje, že interakce s vládními činiteli byly místy velmi napjaté. „Docházelo i ke křiku a ostrým výhrůžkám vůči našemu týmu,“ dodává, čímž zdůraznil intenzitu tlaku, kterému Meta údajně čelila.

Zároveň upozornil na chaos způsobený protichůdnými informacemi přicházejícími od vládních autorit. „Na začátku pandemie jsme důvěřovali oficiálním doporučením. Ale když se začaly objevovat rozpory – například ohledně nošení roušek – důvěra veřejnosti se začala rozpadat.“

Role médií: Partner, nebo problém?

Podle Zuckerberga média významně ovlivnila, jak Facebook přistupoval k moderaci obsahu. „Média vytvořila narativ, že jsme byli hlavním důvodem ztráty důvěry ve volby. Bohužel jsme tomu příliš uvěřili,“ řekl Zuckerberg. Tento tlak podle něj vyvolal kritiku kvůli možnému omezení svobody slova a zaujatosti.

Dalším problémem byl systém ověřování faktů (fact-checkingu) prováděný třetími stranami. Zuckerberg uznává, že tento přístup vyvolal mnoho kontroverzí. „Lidé měli pocit, že fact-checking byl zaujatý, a kritizovali nás za to, jaká témata jsme nechali ověřovat,“ konstatuje. Podle něj byl tento systém často nedostatečně transparentní, což vedlo k další ztrátě důvěry.

Cenzura jako globální fenomén

Zuckerberg dále sdělil, že tlak na regulaci obsahu není jen americkým fenoménem. Evropská unie například uložila technologickým firmám pokuty přesahující 30 miliard dolarů. „EU přijala politiku, která připomíná clo na americké technologie,“ podotýká. Podle něj tento přístup může vytvářet nerovné podmínky mezi firmami z různých regionů.

Další velkou hrozbou jsou podle něj autoritářské režimy, jako je Čína, Rusko nebo Írán, které využívají sociální sítě k šíření dezinformací a manipulaci veřejného mínění. „Tyto země investují do sítí falešných účtů a botů, aby šířily svůj vliv. Je to neustálý boj, protože jejich taktiky se stále vyvíjejí,“ vysvětlil.

Budoucnost moderace obsahu

V reakci na kritiku se Meta snaží omezit chyby při moderaci obsahu a minimalizovat případy neoprávněného odstraňování. „Raději odstraníme méně obsahu, než abychom zasáhli do svobody projevu,“ tvrdí Zuckerberg.

Jedním z klíčových cílů je zvýšení transparentnosti. Meta plánuje zavést jasnější pravidla pro moderaci obsahu a větší zapojení uživatelů do diskuse. „Musíme najít způsoby, jak zajistit ochranu uživatelů, aniž bychom omezovali svobodu projevu. Je to náročné, ale nezbytné,“ dodává.

Zuckerberg zdůraznil, že Meta nechce být „arbitrem pravdy“. „Byli jsme znepokojeni tím, že bychom se stali rozhodovači o tom, co je pravda, což by byla šílená pozice pro miliardy lidí,“ sdílel. Meta se soustředí na zajištění bezpečného a svobodného sdílení informací.

Zuckerberg také uvedl, že je nezbytná spolupráce mezi technologickými firmami a vládami. „Musíme najít způsoby, jak spolupracovat. Regulace je nevyhnutelná, ale měla by být rozumná a měla by respektovat svobodu inovací,“ podotkl.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Zkušenosti s portálem viagogo – „levárna“, přemrštěné ceny, duplicitní vstupenky

Pan Rykl si vloni koupil lístky na koncert skupiny Kabát k 35. výročí založení kapely. Na akci, která se začátkem listopadu konala v Ústí nad Labem, se však nikdy nedostal. A další, kteří také nakoupili vstupenky přes viagogo...

Deset zemí EU, včetně Česka, žádá zákaz dovozu ruského plynu a LNG

Deset členských zemí EU, včetně České republiky, vyzvalo Evropskou unii, aby zavedla úplný zákaz dovozu plynu a rovněž zkapalněného plynu z Ruska.

(Vlevo) Elon Musk, majitel sítě X, duben 2024. (Etienne Laurent / AFP via Getty Images). Eurokomisař Thierry Breton. (European Comission 2024 / ec.europa.eu)
EU a X na kordy: Thierry Breton odmítá obvinění Elona Muska

Bývalý komisař EU pro digitální záležitosti Thierry Breton v rozhovoru pro France Info odmítl obvinění, že by vyzýval ke zrušení voleb v EU. Majitel společnosti X Elon Musk již dříve označil politika, který se v létě dostal do sporu s předsedkyní Komise Ursulou von der Leyenovou, za „evropského tyrana“.

Evropa musí více investovat do obrany a podporovat Ukrajinu, řekl Rutte v EP

Evropané musí více investovat do obrany a podporovat Ukrajinu, řekl dnes při debatě v Evropském parlamentu nový generální tajemník NATO Mark Rutte. Evropská unie a Severoatlantická aliance se podle něj musí doplňovat, nikoli dublovat.

Na letišti v Praze celníci odhalili kurýry s více než 14 kilogramy heroinu

Více než 14 kilogramů heroinu a skoro šest kilogramů látek na ředění této drogy u sebe měli tři kurýři zadržení koncem loňského roku na ruzyňském letišti v Praze.

Ilustrace Thompsonovy vany, zveřejněná v Chronicle-Telegram 18. listopadu 1935, devět let po Menckenově přiznání. (Public Domain)
Fake news z roku 1917: Původ vany

28. prosince 1917 přinesl New York Evening Mail fascinující článek o historii vany ve Spojených státech, která podle všeho prošla zajímavou sérií technologických obměn a veřejných sporů o dobrý vkus. Dokonce i lékařská obec se podle článku zapojila do varování před hrozbou, kterou vana představuje pro osobní hygienu.

„Je to kluk!“ Snowboardistka Eva Adamczyková se stala maminkou

Olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Adamczyková, rozená Samková, a herec Marek Adamczyk se stali rodiči. Milou zprávu s gratulací zveřejnil na své sociální síti Český olympijský tým.

Vědecké poznatky o svalech, které zvyšují motivaci ke cvičení

Nový výzkum naznačuje, že během cvičení vysílají svaly do mozku signály, které zvyšují výkonnost a posilují touhu pokračovat – zjištění, které by mohlo změnit naše chápání fitness a motivace.