Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg sdělil, že na společnost Facebook byl vyvíjen tlak ze strany americké federální vlády za účelem cenzurování obsahu o covidu-19, a nyní lituje, že se těmto požadavkům platforma podvolila.
V dopise z 26. srpna zaslaném republikánskému předsedovi Justičního výboru Sněmovny reprezentantů Jimu Jordanovi technologický miliardář napsal, že vysoce postavení úředníci Bidenovy administrativy tlačili na jeho společnost provozující sociální média, aby cenzurovala informace o covidu-19.
„V roce 2021 senior úředníci z Bidenovy administrativy, včetně Bílého domu, opakovaně po několik měsíců tlačili na naše týmy, aby cenzurovaly určitý obsah o covidu-19, včetně vtipů a satiry, a dávali najevo frustraci z našich týmů, když jsme s tím nesouhlasili,“ uvedl.
„Nakonec to bylo naše rozhodnutí, zda obsah stáhneme, nebo ne, a za svá rozhodnutí jsme zodpovědní, včetně změn souvisejících s covidem-19, které jsme v důsledku tohoto nátlaku prosazovali.“
Zuckerberg neuvedl konkrétní příklad typu informací, které se federální vláda dle něj snažila potlačit.
Během koronavirové krize platformy sociálních médií, včetně Facebooku, cenzurovaly obsah, který považovaly za dezinformace o viru SARS-CoV-2, lockdownech, vakcínách nebo který byl jinak v rozporu s jejími zásadami.
Zuckerberg míní, že při zpětném pohledu s dnešními informacemi by ke stejným rozhodnutím zřejmě platforma nepřistoupila. Tvrdí, že platforma je připravena takové pokusy odrazit, pokud by se vláda pokusila znovu zasahovat.
„Domnívám se, že nátlak vlády byl špatný, a lituji, že jsme se k tomu nevyjádřili otevřeněji,“ napsal.
„Jak jsem tehdy řekl našim týmům, jsem pevně přesvědčen, že bychom neměli slevovat z našich obsahových standardů kvůli tlaku jakékoli administrativy tak či onak, a jsme připraveni vzdorovat, pokud se něco takového bude opakovat.“
V dopise se vyjádřil i k Chan Zuckerberg Initiative, svému filantropickému projektu se 400 miliony dolarů na podporu volební infrastruktury v roce 2020.
„Šlo o to, aby místní volební úřady po celé zemi měly k dispozici prostředky, které potřebují k tomu, aby pomohly lidem bezpečně volit během globální pandemie,“ napsal.
Dodal, že v letošních volbách takovou iniciativu vyvíjet nebude, aby nebyl obviňovaný z toho, že je jakýmkoliv způsobem ovlivňuje.
V dopise Jordanovi také připustil, že varování FBI o tzv. „ruských dezinformacích“ o notebooku Huntera Bidena před volbami 2020, které publikoval deník New York Post, se nakonec ukázalo jako neopodstatněné.
Deník Epoch Times se obrátil na Bílý dům s žádostí o komentář k tvrzení Marka Zuckerberga, ale do doby zveřejnění článku nedostal odpověď.
–ete–