Republikánský kongresman Jim Jordan zveřejnil nové dokumenty o spolčení Bidenovy administrativy s Facebookem, jehož cílem bylo omezit online dosah webů, jako je New York Post, či odstranit z platformy uživatele, které administrativa považovala za nežádoucí.

27. července začal Jordan zveřejňovat dokumenty týkající se koluze mezi Bidenovou administrativou a Facebookem o cenzuře obsahu, která nazval „The Facebook Files“ (Akta Facebook). Dokumenty získal Justiční výbor Sněmovny reprezentantů. V příspěvku na sociálních sítích ze dne 3. srpna zveřejnil Jordan, předseda výboru, další informace, které ukazují, že „v roce 2021 chtěl Bílý dům kontrolovat, jaké narativy a pravdivý obsah byl zveřejňován na Facebooku v souvislosti s #COVID19“.

Rob Flaherty, tehdejší ředitel oddělení digitální strategie Bílého domu, vyvíjel tlak na Facebook, aby vysvětlil svá rozhodnutí týkající se obsahu. Dne 26. března 2021 navrhl Flaherty cenzurovat deník New York Post, který toho času informoval o úmrtích na covid-19.

„Zajímalo by mě, jestli NY Post každý den chrlí články o tom, jak lidé umírají. Co se s tím má stát z hlediska obsahových zásad? Dojde u takového článku k nějakému omezení, k nějakému označování?“ Zeptal se Flaherty podle snímku komunikace, který zveřejnil Jordan.

Ve stejný den Flaherty také tlačil na cenzurování na platformě, když navrhl, že by měl Facebook „vykopnout lidi“ ze svých stránek.

Od té doby snaha Bidenova Bílého domu „cenzurovat opačné názory jen rostla“, uvedl Jordan.

Jordan upozornil také na sdělení Flahertyho z 14. dubna, kdy napsal, že jeho „snem“ je, aby Facebook „spolupracoval“ s Bílým domem v otázce cenzury.

Flaherty také navrhl kontrolovat, co uživatelé Facebooku na stránce vidí. „Kdybyste změnili algoritmus tak, aby lidé spíše viděli NYT, WSJ, jakýkoli autoritativní zpravodajský zdroj než Daily Wire, Tomi Lahrenovou, polarizující lidi. Neměli byste mechanismus na kontrolu materiálního dopadu?“ zeptal se.

Facebook navrhl Bílému domu, že pokud nemůže obsah odstranit, „musíme ho alespoň omezit“.

„Společnost PŘIZNALA Bílému domu, že obsah některých příspěvků omezila – a to i v případech, kdy příspěvky neporušovaly podmínky společnosti a obsahovaly PRAVDIVÉ informace,“ uvedl Jordan.

16. července zaměstnanec Facebooku oznámil, že platforma bude odstraňovat obsah o covidu-19, který může „vést k bezprostřední fyzické újmě“. U obsahu, který byl považován za nevedoucí k fyzické újmě, „jsme zavedli hraniční snižování (pozn. překladatele: max. snižování dosahu)“.

„Například někdo sdílí příspěvky s negativními vedlejšími účinky. Stejně tak příspěvky zpochybňující, zda byste se měli očkovat, když je to povinné, zda se nejedná o přehnaný zásah vlády. Těm jsme snížili dosah,“ uvedl zaměstnanec. „Nejsou to nepravdivé informace, ale vedou k negativnímu přístupu k vakcínám.“

Tajná dohoda mezi Facebookem a Bidenem

Dřívější Jordanovo odhalení z 27. července ukázalo, že Bílý dům vyvíjel od první poloviny roku 2021 „obrovský tlak“ na odstranění obsahu, který administrativa považovala za protivakcinační.

Na žádost Bílého domu Facebook snížil dosah videa Tuckera Carlsona, přestože obsah formálně neporušoval žádná pravidla. Facebook snížil dosah videa o 50 %, přičemž video prošlo „kontrolou faktů“.

V červenci 2021 se vedoucí oddělení pro globální záležitosti FBI zeptal Facebooku, proč cenzuruje teorii o úniku informací z laboratoře ohledně původu covidu-19. „Protože jsme byli pod tlakem administrativy,“ přiznala společnost a zároveň uvedla „neměli jsme to dělat“, jak vyplývá z komunikace.

Tentýž měsíc prezident Biden obvinil Facebook, že „zabíjí lidi“ tím, že necenzuruje obsah týkající se covidu-19, který administrativa vnímá jako „dezinformační“.

Zajištění odpovědnosti

V souvislosti s odhalením tajných cenzurních dohod mezi vládou a velkými technologickými společnostmi předložili zákonodárci návrhy zákonů, které mají tyto aktivity omezit.

Republikánský senátor Eric Schmitt minulý týden představil zákon „Censorship Accountability Act“, jehož cílem je zachovat práva občanů podle prvního dodatku. Zákon poskytuje lidem možnost odvolání, pokud se zjistí, že vládní úředníci porušují první dodatek. Američané budou moci takové úředníky federální vlády žalovat o náhradu škody.

„Bezostyšné spolčení Bidenovy administrativy se společnostmi provozujícími sociální média s cílem cenzurovat projevy by mělo vyděsit každého Američana bez ohledu na jeho politickou příslušnost,“ uvedl Schmitt ve svém prohlášení podle tiskové zprávy z 3. srpna.

V březnu Sněmovna reprezentantů schválila zákon o ochraně projevu před vládními zásahy, který by federální správě zakázal spolčovat se s velkými technologickými firmami za účelem cenzurování zákonných projevů. Čeká jej ale ještě hlasování v demokraty ovládaném Senátu.

Deník Epoch Times se obrátil na Bílý dům s žádostí o komentář.

Překlad původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková