Mark Zuckerberg, šéf společnosti Meta, pod kterou patří sociální platformy jako Facebook a Instagram, včera oznámil, že je „čas vrátit se ke kořenům, co se týče svobody projevu“. Ve Spojených státech tak skončí ověřovatelé faktů a budou nahrazeni komunitními poznámkami známými z platformy X. Mluvčí společnosti později pro agenturu Reuters uvedl, že změna se zatím netýká Evropy, kde se velké sociální platformy musí podřizovat Zákonu o digitálních službách (DSA). Vyladit se mají i cenzurní filtry.
Ověřovatelé faktů, kteří na Facebooku a Instagramu dlouhé roky určovali, který obsah je a není pravdivý a správný, byli často kritizováni jako „internetoví inkvizitoři“, na základě jejichž hodnocení a navrhům Meta uzavírala a omezovala účty uživatelů, s nimiž se ověřovatelé neshodli.
Sám Zuckerberg ve svém proslovu na videu přiznal, že „ověřovatelé faktů se stali příliš politicky zaujatými a zničili více důvěry, než kolik jí vytvořili“.
Chybný systém
Meta vyvinula spoustu složitých systémů pro „moderování obsahu“, jak cenzuru označuje. Zuckerberg prohlásil, že to bylo v dobrém úmyslu zakročit proti nezdravému obsahu jako terorismus, drogy či zneužívaní dětí.
Tento systém se však později vyvinul do blokování názorů politických či zdravotních, a to zejména v době amerických voleb 2020 či covidové pandemie, kdy za nebezpečnou byla označována i kritika lockdownů, očkování nebo povinného nošení roušek ze strany odborníků.
Společnost pro obranu svobody projevu na svém profilu na X oznámení Zuckererga okomentovala se slovy: „Naši oponenti tvrdili, že ,moderace diskusí’ na platformách není cenzura a že soukromí provozovatelé mají právo filtrovat cokoli uznají za vhodné. Zuckerberg tady jasně cenzuru přiznává a slibuje, že ji Facebook bude redukovat jen na jednoznačné případy porušování práva.“
Vynálezce Facebooku přiznal na videu, že moderační systém činil příliš mnoho chyb a cenzury, a že vítězství Trumpa přineslo „kulturní přelom“ k návratu ke svobodě slova.
Pro komplexnější obrázek nutno dodat, že v minulosti to byl právě Zuckerberg a Facebook, kteří Trumpa v prezidentské kampani 2020 znevýhodnili, ať už jde o tzv. „Zuck Bucks“, tj. miliony dolarů, které Zuckerberg osobně věnoval na volební systémy, a ze kterých profitovali demokraté, či potlačení kompromitujících informací o Hunteru Bidenovi a jeho notebooku týden před volbami. Facebook a Instagram také zhruba na dva roky zabanovaly Trumpův účet po událostech z 6. ledna 2021 u Kapitolu.
Zuckerberg, který se nedávno setkal s Trumpem, také sdělil, že Meta bude se zvoleným prezidentem spolupracovat na postupu proti vládám po celém světě, které se snaží cenzurovat lidi, včetně Komunistické strany Číny. Poznamenal také, že za Bidenovy vlády to bylo obtížné, protože i americká vláda prosazovala cenzuru, což podle něj „povzbudilo“ ostatní vlády.
Technologický magnát věnoval na lednovou inauguraci Trumpa jeden milion dolarů. Před třemi dny Meta nahradila dosavadního ředitele pro globální záležitosti, liberála Nicka Clegga, za republikána Joela Kaplana.
Komunita místo fact-checkerů
Místo ověřovatelů faktů zavede Meta „v nejbližších měsících“ komunitní poznámky, oznámil Zuckerberg.
Komunitní poznámky umožňují každému uživateli přidat k jednotlivým příspěvkům svůj komentář s uvedením správného kontextu a opravením nesprávných či zavádějících tvrzení. Ostatní uživatelé pak rozhodují, jaký kontext je užitečné vidět pro ostatní uživatele.
Přestože mnozí, včetně Elona Muska, Zuckerbergovo oznámení přivítali, někteří v něm vidí krok zpět. Angie Drobnic Holanová, ředitelka International Fact-Checking Network, jejíž členové pracovali na ověřovacím programu Meta, uvedla v prohlášení na X, že změna „poškodí uživatele sociálních sítí, kteří hledají přesné a spolehlivé informace o svém každodenním životě a interakcích s přáteli a rodinami“.
Kompromisní nastavení cenzurních algoritmů
Vyladění cenzurních filtrů tak, aby nebyly příliš restriktivní, však podle něj povede k tomu, že Facebook nezachytí tolik ilegálního obsahu. Na druhou stranu nebudou uzavírány účty nevinných lidí, uvedl Zuckerberg s tím, že jde o kompromis.
Digitální magnát rovněž sdělil, že přestane omezovat debatu ohledně sporných témat jako imigrace nebo gender, která se podle něj „vymykají mainstreamovému diskurzu“ a vedla k umlčování kritiků. „Zašlo to příliš daleko,“ prohlásil Zuckerberg.
Týmy, které mají ve společnosti na starosti bezpečnost a moderování obsahu, budou přesunuty z bašty demokratů Kalifornie do republikánského Texasu, kde bude „menší obava o nestrannost našeho týmu“, vyjádřil se Zuckerberg. Stejné rozhodnutí vloni učinil Elon Musk se sociální sítí X. „Poslední kapkou“ k tomuto rozhodnutí byla podle Muska silná transgenderová politika ve školství, kterou progresivní guvernér Kalifornie Gavin Newsom prosazuje. Elon Musk má celkem 12 dětí se třemi ženami.
Český senátor Zdeněk Hraba Zuckerbergův projev uvítal. „,V Evropě stále přibývá zákonů, které institucionalizují cenzuru,‘ řekl zakladatel Facebooku M. Zuckerberg s tím, že bude spolupracovat s prezidentem Trumpem. Stačily jedny volby a svět se začíná hojit. Ani v Evropě nesmíme propásnout příležitost k zahájení léčby…“ uvedl Hraba na účtu X.