Čínský režim neustále hledá novou rovnováhu mezi dosažením hospodářského rozvoje a udržením komunistické vlády v Číně, říká analytik.
Čínský vůdce Xi Jinping (Si Ťin-pching) v pondělí 17. února uspořádal vzácné setkání s předními podnikateli v zemi ve snaze posílit důvěru čínského soukromého sektoru v době zpomalení hospodářského růstu.
Symbolicky byl na sympozium pozván Jack Ma, spoluzakladatel konglomerátu Alibaba Group. Ma se od roku 2020 držel v ústraní poté, co se Alibaba stala jedním z největších cílů represí Pekingu v soukromém sektoru.
Společnost dostala v roce 2021 pokutu ve výši 2,75 miliardy dolarů za porušení antimonopolních pravidel a od té doby prošla rozsáhlou restrukturalizací společnosti a změnami ve vedení a čelí intenzivní konkurenci ze strany konkurentů, jako je například Pinduoduo.
Mezi dalšími účastníky byli podle záznamu z konference zakladatelé technologických gigantů Huawei, Tencent a Xiaomi, výrobce baterií CATL, robotická společnost Unitree, startup DeepSeek zabývající se umělou inteligencí, zemědělská společnost New Hope, společnost Chint Group zabývající se inteligentní energií a výrobce čipů Will Semiconductor.
Společnost DeepSeek nedávno šokovala globální investory svým chatbotem s umělou inteligencí, který se ukázal být mnohem úspornější než jeho američtí konkurenti. Tvrzení o nízkých nákladech však odborníci z oboru považovali za přehánění a některé země rychle zakázaly DeepSeek z vládních zařízení nebo obchodů s aplikacemi v důsledku obav z bezpečnostních rizik aplikace a cenzury.
Společnost Unitree upoutala pozornost veřejnosti tento měsíc poté, co desítky jejích robotů vystoupily s tanečnicemi na oficiální novoroční slavnosti režimu a oblékly si květinové topy v severovýchodním stylu a roztočily kapesníky.
Během pondělního sympozia Xi prohlásil, že Komunistická strana Číny (KS Číny) bude „povzbuzovat, podporovat a řídit“ rozvoj soukromého podnikání v rámci socialistického ekonomického systému.
Uvedl, že čínský trh má „obrovský potenciál“, a vyzval soukromé podnikatele, aby „sjednotili své myšlení, posílili svou důvěru“ a přispěli k hospodářskému rozvoji Číny.
Sympozium bylo prvním podobným setkáním, které Xi uspořádal po více než šesti letech. Čínský vůdce naposledy uspořádal sympozium s podnikateli ze soukromého sektoru v listopadu 2018, několik měsíců poté, co první Trumpova administrativa uvalila dodatečná cla na čínský dovoz v hodnotě 200 miliard dolarů.
Začátkem tohoto měsíce prezident Donald Trump oznámil uvalení dodatečných cel ve výši 10 % na zboží z Číny s odkazem na neschopnost režimu zastavit tok nelegálních drog, jako je fentanyl, do Spojených států. Peking odpověděl protisankcemi a dalšími opatřeními.
„Pozitivní signál“ v regulační „černé skříňce“
Christopher Beddor, zástupce ředitele výzkumu Číny ve společnosti Gavekal Dragonomics v Hongkongu, uvedl, že sympozium je „tichým přiznáním, že čínská vláda potřebuje firmy ze soukromého sektoru pro své technologické soupeření se Spojenými státy“.
Maovu přítomnost označil za „obrovský symbol“ toho, jak Peking mění svůj postoj k technologickému sektoru.
Režim „nemá jinou možnost než je podporovat, pokud chce konkurovat Spojeným státům“, řekl Beddor agentuře Reuters a dodal, že převratné inovace v Číně přicházejí od společností ze soukromého sektoru.
Gary Ng, hlavní ekonom pro Asii a Tichomoří ve společnosti Natixis, uvedl, že trh interpretuje Maovo zařazení jako „pozitivní signál“ a „naději na konec technologických represí“, ale čínské regulační prostředí zůstává „černou skříňkou“.
Komentátor čínského deníku Epoch Times působící v USA Wang He napsal, že KS Číny již v posledních dvou letech oznámila řadu opatření na podporu čínského soukromého sektoru, včetně loni zveřejněného návrhu zákona na podporu soukromé ekonomiky. Oficiální údaje o investicích a ziscích však naznačují, že tyto politiky nedosáhly svého cíle.
V pěti z posledních sedmi let rostly soukromé investice do fixních aktiv pomaleji než investice do fixních aktiv. V letech 2023 a 2024 se soukromé investice do fixních aktiv dostaly do záporného růstu o minus 0,4 %, resp. minus 0,1 %. Podíl soukromých investic do fixních aktiv se rovněž snížil z 61,99 % v roce 2018 na 50 % v roce 2024.
Podle Wanga tato čísla naznačují, že soukromé podniky „neskočily“ na ujištění úřadů.
Neustálá snaha o „novou rovnováhu“
Při pondělním setkání Xi slíbil rovnou právní ochranu a konkurenční prostředí pro soukromé podniky.
Americký ekonom Davy Wong v rozhovoru pro Epoch Times uvedl, že nadměrná regulace soukromých podniků ze strany KS Číny a její diplomacie „vlčího bojovníka“ přispěly k hospodářským problémům v Číně a režim se nyní snaží problémy napravit zavedením dalších pravidel.
Podle Wonga bude podpora KS Číny soukromým podnikům omezena potřebou strany udržet si moc.
Přestože Peking podle něj spoléhá na soukromé podniky, které podporují čínskou ekonomiku, v zásadě se domnívá, že ekonomická prosperita povede podnikatele k tomu, že budou požadovat politickou moc, což by mohlo podkopat základy vlády KS Číny.
Vedoucí představitelé čínského režimu se „obávají této síly“, ale zároveň si uvědomují, že se při ekonomickém rozvoji nemohou spoléhat na věrné straníky, a proto s každou novou politikou „neustále hledají nové body rovnováhy“, uvedl Wong a dodal, že někteří představitelé KS Číny se domnívají, že k posílení ekonomiky nepotřebují odborníky.
V předchozím rozhovoru pro Epoch Times Wong uvedl, že politické strategie čínské komunistické strany si často konkurují a vzájemně se podkopávají, přičemž zmínil zavedení legislativy podporující soukromou ekonomiku v říjnu 2024, snahu režimu o vytvoření národního „jednotného trhu“ a směrnici pro velké podniky, aby založily interní pobočky KS Číny.
Na této zprávě se podílela agentura Reuters.
–ete–