To, jak a kdy používáme technologie, máme ve své moci. Můžeme je využívat jako nástroj pro lepší kvalitu života. Můžeme je také jednoduše vypnout.
Technologie dnes často čelí kritice – a někdy oprávněně. Velké technologické společnosti ne vždy respektují soukromí a mnozí z nás jsou závislí na svých telefonech.
Neměli bychom ale zapomínat, že máme možnost rozhodnout se, kdy tyto nástroje použijeme a jakým způsobem. Posunout debatu od vnímání sebe samých jako obětí směrem k otázce, jak technologie využít k osobnímu růstu a rozvoji komunity, by byl velký krok vpřed. Technologie často slouží jako prostředek pasivní spotřeby, ale nemusí tomu tak být.
4 způsoby, jak využít technologie ve svůj prospěch
Zaměřím se na několik jednoduchých způsobů, jak lze technologie využít k osobnímu rozvoji, místo abychom je jen pasivně konzumovali. Místo složitých technik, které vyžadují speciální dovednosti a školení, se zaměřím na způsoby, jak může každý z nás začít aktivně tvořit už dnes.
1. Fotografie: Díky digitálním fotoaparátům v chytrých telefonech máme většinou stále po ruce skvělý nástroj na focení. Promyšlené zachycení obyčejných i výjimečných okamžiků a jejich sdílení s blízkými nebo vzpomínání na ně je skvělý způsob, jak využít technologie ke sblížení lidí. Ano, někdy nás focení může vytrhnout z přítomného okamžiku, stejně tak ale může pohled skrze objektiv pomoci vnímat váš život z jedinečné perspektivy. Podobně jako filmy nebo kvalitní televizní pořady mohou obohatit náš domov i práci uměleckým ztvárněním, učení se fotografování může přidat hloubku našim vlastním zážitkům.
2. Blog: Většina lidí si dnes pod pojmem sociální sítě představí bezmyšlenkovité scrollování na telefonu z jedné povrchní interakce do druhé. Přitom jeden z prvních formátů sociálních médií – blogování – je podle mě stále nejlepší. Blogování umožňuje obyčejným lidem sdílet své myšlenky a zkušenosti s ostatními.
V dobách největšího rozmachu blogů psalo možná více lidí než kdykoli předtím. Nechci si namlouvat, že jsem skvělý spisovatel, ale každý týden dostávám e-maily od lidí, které něco z toho, co jsem napsal, inspirovalo nebo oslovilo. Svět je velký a hlad po nových myšlenkách a perspektivách je téměř nevyčerpatelný. Můžeme se vzájemně podporovat v hlubším přemýšlení, než jaké umožňuje sedmivteřinový videoklip.
3. E-mail: Zvlášť mě baví číst knihy, které obsahují sbírky dopisů, které si určitý člověk vyměňoval se svými známými. Poskytují jedinečný pohled na osobní stránku lidského života. Líbí se mi i samotná tradice dvou lidí, kteří si vyměňují zprávy a myšlenky. Dnes už lidé moc dopisy neposílají, ale tento zvyk stále žije v podobě e-mailů.
Většina lidí považuje svůj e-mail za místo zahlcené spamem a automatickými zprávami. Pokud se ale naučíte pečlivě odhlašovat nevyžádané zprávy a označovat nepotřebné e-maily jako nechtěné, může se vaše schránka stát oázou osobních sdělení. E-mail můžete využít k posílání promyšlených, vtipných nebo filozofických zpráv svým přátelům. A kdo ví – možná jednou vaše konverzace někdo shromáždí do knihy pro budoucí čtenáře.
4. Udělám si sám: Ani si to nemusíme uvědomovat, ale možná právě teď žijeme ve zlaté éře dostupnosti pro kutily. V minulosti jste byli při řešení problémů odkázáni na pomoc někoho, kdo se v dané oblasti vyznal, nebo na knihy v místní knihovně. Dnes stačí zadat konkrétní dotaz na YouTube a pravděpodobně najdete přesnou odpověď na problém, který se snažíte vyřešit.
A pokud ani nevíte, jaký projekt byste chtěli zkusit, skvělým zdrojem inspirace jsou stránky jako Pinterest, kde můžete vidět, co dělají ostatní, a využít jejich nápady jako odrazový můstek. Ve svém životě jsem se pustil do rozsáhlých rekonstrukcí a oprav aut či spotřebičů – věcí, na které bych si jinak netroufl, nebýt skvělých dostupných zdrojů.
Výše uvedený seznam není úplný – je to jen připomínka toho, že máme možnost rozhodovat, jak využijeme příležitosti, které nám technologie nabízí. Studie z roku 2015 publikovaná v časopise Art Education ukazuje, že technologie nemusí znamenat konec kreativity. Naopak, často přináší nové vlny tvořivosti, jako tomu bylo například u iPhonu, který vedl ke vzniku tisíců aplikací.
Vidím příliš mnoho lidí, kteří obviňují technologie z toho, že nás činí pasivními. A samozřejmě, technologie jako internet k tomu přispívají ve velkém měřítku a pravděpodobně činí pasivní konzumaci zábavnější a dostupnější než kdy dřív.
Ale to je jen jedna z cest.
Já raději vidím pozitivní příležitosti, které technologie přinesla, a nové způsoby, jak prosazovat hodnoty, které nikdy nevyjdou z módy – jako jsou tvrdá práce a kreativita. Nemohu ovlivnit celý svět, ale mohu se snažit, aby můj malý kousek světa byl příkladem a světlým bodem pro mě i mou rodinu.
–ete–
