Eva Fu

12. 3. 2025

Ministerstvo spravedlnosti USA obvinilo čínské hackery z rozsáhlé kybernetické kampaně, která cílila na Epoch Times, americkou vládu a občanské organizace.

NEW YORK – Americká redakce deníku Epoch Times se zavázala zdvojnásobit své úsilí poté, co zjistila, že se stala terčem kybernetického útoku čínských státních hackerů.

Ministerstvo spravedlnosti (DOJ) minulý týden obvinilo 12 hackerů a příslušníků čínských bezpečnostních složek napojených na režim za účast na rozsáhlých útocích, které cílily na Epoch Times, systémy americké vlády a občanské organizace.

Podle DOJ hackeři jednali pod vedením dvou důstojníků čínského ministerstva veřejné bezpečnosti, kteří byli obviněni americkými úřady. Útoky dočasně vyřadily web Epoch Times z provozu.

Útočníci se také zmocnili e-mailů šéfredaktora a viceprezidenta Epoch Times. Snažili se rovněž zjistit polohu disidentů tím, že identifikovali IP adresy z Číny, které přistupovaly na web deníku, uvedly úřady.

Podle Samuela Zhoua, viceprezidenta Epoch Times, není překvapivé, že se Komunistická strana Číny (KS Číny) zaměřila na tento deník.

„Toto je médium, kterého se KS Číny nejvíce obává, a proto je terčem její agresivní a neúnavné kampaně s cílem jej zničit,“ vysvětluje Zhou.

Ujistil předplatitele, že Epoch Times neukládají citlivé informace o zákaznících, jako jsou čísla kreditních karet.

Zhou dodává, že sabotážní snahy čínské komunistické strany Epoch Times neodradí.

„Nevzdáme se,“ říká. „Budeme pokračovat v našem poslání odhalovat jejich porušování lidských práv i jejich kampaně na sabotáž západní společnosti.“

Podle Zhoua čínský režim považuje „americký způsob života za hrozbu pro svou autoritářskou vládu“ a snaží se jej „sabotovat a změnit“.

Zdůraznil také pokračující vlivovou kampaň režimu, jejímž cílem je umlčet disidenty ve Spojených státech.

„Budeme tyto věci odhalovat, abychom naplnili naši odpovědnost vůči společnosti a podpořili svobodu tisku,“ uvádí Zhou.

Epoch Times byly založeny v roce 2000 v Atlantě čínskými disidenty, kteří chtěli přinášet necenzurované zprávy o Číně. Deník jako jeden z prvních informoval o smrtící epidemii SARS, kterou se čínský režim snažil agresivně utajit. V průběhu let se Epoch Times soustavně věnují lidským právům a dalším tématům, která Peking považuje za citlivá, včetně pronásledovánínuceného odebírání orgánů praktikujícím duchovního hnutí Falun Gong.

Rozsáhlý DDoS útok z konce roku 2016, uvedený v soudních dokumentech, je jen jedním z mnoha, kterým Epoch Times čelily. Dvakrát v roce 2024 deník zaznamenal masivní kybernetické útoky, které ochromily jeho webové stránky.

Deník také zaznamenal dlouhou řadu dalších sabotážních pokusů ze strany čínského režimu, včetně hrozeb jeho obchodním partnerům a inzerentům, aby stáhli své reklamy. Čínští bezpečnostní důstojníci opakovaně obtěžovali rodinné příslušníky vedoucích pracovníků Epoch Times v Číně. Čínští konzulární úředníci v USA se pokoušeli narušit činnost deníku a ovlivnit jeho zpravodajství.

V jednom z incidentů se čínští diplomaté opakovaně snažili zabránit reportérovi Epoch Times v účasti na akcích v USA, kterých se účastnil čínský premiér Wen Jiabao. Diplomaté se pokusili přesvědčit úředníky v Massachusetts, aby reportérovi zamítli novinářskou akreditaci, a když neuspěli, tlačili na zrušení celé akce. Podle jednoho z přítomných amerických úředníků čínské úřady pohrozily zrušením Wenovy cesty, pokud bude reportér Epoch Times na akci vpuštěn. Dvakrát se ho také pokusili fyzicky zablokovat u vstupu.

Soudní dokumenty ukazují, že čínští diplomaté odrazovali občana USA, který získal občanství naturalizací, od účasti na rozhovorech se sesterským médiem Epoch Times, NTD.

Tiskárna Epoch Times v Hongkongu se v minulosti opakovaně stala terčem útoků osob pravděpodobně napojených na čínský režim. Při jednom z incidentů vnikli útočníci do tiskárny a zapálili tiskařské zařízení, přičemž uvnitř budovy se stále nacházeli zaměstnanci.

Když se o hackerské operaci Pekingu dozvěděla kongresmanka Diana Harshbargerová, republikánka z Tennessee, označila ji za „šílenou“ a „neuvěřitelnou“.

„Nepřekvapuje mě to,“ sdělila den po oznámení obvinění DOJ. „Jsou záludní a v tom, co dělají, dost otevření.“

Epoch Times zůstávají v Číně nedostupné bez speciálního nástroje pro obcházení cenzury. První reportéři deníku v Číně byli zatčeni. Dva z nich byli odsouzeni na deset let vězení.

Pro KS Číny má jakákoli činnost tohoto deníku význam, protože čínský režim podle Zhoua „sabotuje prakticky vše“.

„Chtějí získat jakékoli informace, které mohou kompromitovat naši činnost,“ doplňuje.

Na závěr děkuje čtenářům za jejich důvěru.

„Důvěra našich čtenářů pro nás znamená vše a jsme odhodláni chránit jejich informace,“ uzavírá Zhou.

Na zprávě se podílel Nathan Worcester.

ete

Související články

Přečtěte si také

Senát bude rozhodovat o zvýšení benefitů pro vojáky z povolání

Novela o vojácích z povolání bude jediným zákonem, který má příští středu schvalovat Senát. Norma má zvýšit benefity pro vojáky kvůli doplnění jejich stavů.

Jednání v koalici ochotných se posouvá do operační fáze, uvedl Starmer

Takzvaná koalice ochotných zemí vypracuje plány, aby pomohly zajistit Ukrajinu na souši, na moři i na nebi v případě mírové dohody s Ruskem.

V době „celní války“ s USA si Čína vytyčila ekonomické cíle pro rok 2025

Čínský komunistický režim v době „celní války s USA“ oznámil své hospodářské cíle pro nadcházející rok. Ty vzešly z výročních vrcholných politických schůzí známých jako „Dvě zasedání“.

Schillerová vulgárně napadla Fialu, podle něj ztrácí nervy

Ve videu na sociální síti TikTok ho vulgárně napadla kvůli tomu, že inicioval schůzku šéfů parlamentních stran až poté, co vláda rozhodla o zvyšování výdajů na obranyschopnost ČR.

Čínský prezident podle Financial Times odmítl pozvánku na návštěvu Bruselu

Čínský prezident Si Ťin-pching odmítl pozvání na návštěvu Bruselu a k účasti na summitu s Evropskou unií k připomínce 50. výročí diplomatických vztahů s evropským blokem.

Proti korupci v Bělehradě demonstrovalo až 300.000 lidí, uvedla organizace

Dnešní protest (15. 3.) by mohl být vůbec největší od začátku demonstrací, které studenti pořádají od loňského incidentu ve městě Novi Sad.

Recept: Irský colcannon – krémová bramborová kaše se zelím a jarní cibulkou

Colcannon, tradiční irský pokrm z brambor a zelí, je skvělý nejen na Den sv. Patrika. Hodí se k dušenému masu i hovězímu.

Minimalismus v seberozvoji: Jednodušší cesta k lepšímu já

Minimalistický přístup k seberozvoji: místo hledání nových metod zkuste odstranit to, co vás brzdí. Méně je často více.

mark twain
Ex Libris: Mark Twain

Mark Twain, americká literární ikona, čerpal inspiraci nejen z vlastních dobrodružství, ale i z evropské klasiky. Od Dona Quijota po Artušovu smrt – jaké knihy formovaly jeho jedinečný styl?