Výzkumníci ze společnosti Meta ve spolupráci se španělskými vědci z neurolingvistického centra Basque Center on Cognition demonstrovali, že je možné neinvazivně přeměnit projev myšlenek z lidského mozku do písemné podoby nebo digitálního prostředí.
Odborníci společně vyvinuli model AI dekódující lidské mozkové signály, které při experimentu získávali s pomocí magnetoencefalografie (MEG) a elektroencefalografie (EEG) během procesu psaní textu dobrovolníky.
MEG a EEG měřily magnetické pole a elektrické signály vytvořené elektrickými impulzy z mozků dobrovolníků a zároveň trasovaly jejich neurální aktivitu při psaní textů. Model AI pak dekódoval písmena účastníků s více než 68procentní přesností.
Odborníkům se tak podařilo pomocí AI zmapovat, jak lidský mozek produkuje jazyk. V procesu toho, jak dobrovolníci psali různé texty, odborníci shromažďovali tisíc MEG snímků za sekundu u každého z nich. Z těchto snímků pak výzkumníci dekódovali různé fáze psaného textu.
Během toho zjistili, že lidský mozek nejprve generuje informace o obsahu a významu věty, a následně při psaní produkuje větší a přesnější vyjádření každého slova, slabiky a písmena.
„Šlo o skutečný krok v dekódování, obzvláště v neinvazivním dekódování,“ komentoval pro internetový vědecký časopis Live Science počítačový neurovědec Alexander Huth z Univerzity v Texasu, který ale nebyl součástí tohoto výzkumu.
„Čtení myšlenek“
Tato technologie by mohla mít důležité využití u tajných služeb, ve zdravotnictví nebo by se mohla aplikovat v komerční sféře na různé přístroje, které nosíme na těle.
Nicméně pokud jednou technologie umožní „číst myšlenky“ v širším měřítku, a ne pouze v laboratorním prostředí, vyvstává otázka jejího možného zneužití.
Velké technologické společnosti dnes nejenže využívají sběr osobních dat uživatelů kvůli lepším výdělkům z reklamy, ale také s cílem předpovídat a modifikovat lidské chování k zajištění dominantního postavení na trhu.
Jak se změní naše společnost, když odevzdáme obchodním firmám kontrolu nad naším chováním, analyzuje harvardská profesorka Shoshana Zuboff v knize z toku 2019 Věk kapitalismu dohledu: Boj o budoucnost lidstva u nové hranice moci.
„Facebook je již skvělý v prozkoumání vašeho mozku bez použití elektrod, fMRI nebo čehokoli. Oni znají většinu vašeho kognitivního profilu jenom z toho, jak používáte internet,“ uvedl již v roce 2019 profesor neuroetiky na Univerzitě British Columbia Roland Nadler pro server Vox.