Petr Šváb Eva Fu

a 25. 3. 2025

Hrozby ze strany čínského režimu vůči souboru Shen Yun jsou podle odborníků součástí nekonvenční války proti Spojeným státům a v případě, že nebudou zastaveny, budou eskalovat.

NEW YORK – Desítky falešných bombových hrozeb namířených proti uměleckému souboru Shen Yun, který sídlí v New Yorku, se jeví jako součást systematické kampaně kriminální činnosti čínského režimu na území USA – problému, který bude třeba řešit na nejvyšší diplomatické úrovni, uvedlo několik odborníků pro Epoch Times.

Nejnovější hrozba si vynutila evakuaci Kennedyho centra v americkém hlavním městě před zahajovacím vystoupením souboru Shen Yun.

Soubor Shen Yun, který uvádí špičková taneční a hudební představení pod mottem „Čína před komunismem“, je už dlouho hlavním terčem Komunistické strany Číny (KS Číny). Založili jej praktikující Falun Gongu, duchovního hnutí, které je čínským režimem od roku 1999 brutálně pronásledováno.

Vyšetřování bombových hrozeb, zejména pokud se podezřelí nacházejí mimo USA, má obvykle na starosti FBI, sdělil bývalý federální prokurátor Nathan Williams. Existuje k tomu zvláštní federální zákon, který bombové hrozby kriminalizuje, doplňuje.

V tomto případě jsou však hrozby spojeny s požadavky na zrušení představení Shen Yun. Některé obsahují výkupné, jiné dokonce vyhrožují členům amerického Kongresu, kteří Falun Gong podporují.

Zvýšená bezpečnost v Kennedyho centru ve Washingtonu 21. února 2025, poté co den předtím byla neutralizována bombová hrozba namířená proti Shen Yun. (Madalina Vasiliu / Epoch Times)

„To, co se děje, je forma vydírání – hrozby fyzického ublížení, pokud nebude ukončeno určité chování nebo určitá forma projevu,“ sdílí pro Epoch Times Marc Ruskin, bývalý agent FBI a federální prokurátor.

„Vydírání je jedním z federálních trestných činů, na jehož základě lze tyto osoby vyšetřovat a stíhat.“

Většina e-mailových hrozeb mířila na americká divadla a také na výcviková centra Shen Yunu ve státě New York. Některé však byly zaměřeny i na představení Shen Yun v evropských zemích a na Taiwanu. Podle několika odborníků na kybernetickou bezpečnost, kteří dříve hovořili s Epoch Times, za těmito hrozbami s největší pravděpodobností stojí KS Číny.

Vzhledem k mezinárodnímu rozsahu by vyšetřování podle Matthewa Shoemakera, bývalého zpravodajského důstojníka Agentury obranného zpravodajství (DIA), pravděpodobně přesáhlo rámec FBI.

„Několik různých agentur se tím rozhodně bude vážně zabývat,“ uvádí

Do vyšetřování by se pravděpodobně mohla zapojit Národní bezpečnostní agentura (NSA), která by mohla pomoci vystopovat odesílatele e-mailů. Zapojit by se mohlo i ministerstvo zahraničí, vzhledem k dopadu na diplomatické vztahy s Čínou. Ministerstvo financí by se přidalo, pokud by se objevil finanční tok, poznamenává Shoemaker.

Pokud by vyšetřování potvrdilo zapojení čínského režimu, záležitost by podle něj pravděpodobně byla předložena Bílému domu.

Cedule označující NSA, Kybernetické velení USA a Centrální bezpečnostní službu u návštěvnického vstupu do sídla NSA ve Fort Meade v Marylandu, 14. února 2018. (Saul Loeb / AFP prostřednictvím Getty Images)

Shoemaker zmiňuje, že briefing by vypadal zhruba takto: „Tohle je to, co vidíme, že dělá Čína. Chceme na to nyní nějak reagovat, nebo to necháme být a budeme čekat, jestli v tom budou pokračovat?“

„To je moment, kdy se začíná rozhodovat na prezidentské úrovni.“

Nicholas Eftimiades, odborník na zahraniční operace KS Číny, spojuje tyto hrozby s širší strategií čínského režimu umlčovat kritiky a rozšiřovat svůj vliv ve světě.

Nicholas Eftimiades, odborník na zahraniční operace čínské komunistické strany. (S laskavým svolením Nicholase Eftimiadese)

„Je to nátlak a zastrašování a jde jednoduše o součást neomezené války čínského komunistické režimu proti světu – doslova,“ zdůrazňuje Eftimiades, který působil v CIA, DIA i na ministerstvu zahraničí.

Do určité míry se podle něj tyto činy dají označit za terorismus.

„Nestojí je to vůbec nic, ale výsledkem je úplné narušení provozu na straně dotčené strany a zároveň to představuje hrozbu i pro další disidentské organizace,“ zmiňuje Eftimiades pro Epoch Times.

Pro oběti je to podle něj „psychicky vyčerpávající“. „Víte, jak se říká: ‚Zabij jednoho, postraš deset tisíc‘ – přesně o to tu jde,“ dodává.

Koordinovaná kampaň

Kampaň s cílem sabotovat Shen Yun trvá téměř dvě desetiletí, tedy od samotného vzniku souboru v roce 2006.

Informační centrum Falun Dafa zdokumentovalo přes 100 případů snah čínského režimu o narušení činnosti společnosti Shen Yun. Čínští diplomaté vyvíjeli tlak na divadla i politiky, kteří by se mohli účastnit představení nebo jej podpořit. Pneumatiky autobusů souboru byly opakovaně proříznuty, což vedlo ke zvýšení bezpečnostních opatření – autobusy jsou od té doby hlídány nepřetržitě. V posledních dvou letech se však zdá, že se kampaň rozšiřuje.

Policie v Costa Mesa uvedla, že 15. března 2024 zaznamenala na boku pneumatiky autobusu souboru Shen Yun přibližně 18centimetrový zářez. Pneumatika byla naříznuta tak, aby se nevyfoukla, ale praskla při jízdě po dálnici. (S laskavým svolením bezpečnostní služby Shen Yun)

V prosinci 2022 dal čínský vůdce Xi Jinping podle zjištění Epoch Times (zveřejněných v prosinci 2024) pokyn několika vrcholným vládním institucím, aby globálně útočily na subjekty spojené s Falun Gongem pomocí nových metod. Konkrétně dostaly pokyn zaměřit se na využívání právního systému k nátlaku a na šíření dezinformací s cílem poškodit pověst Falun Gongu.

Krátce poté dva čínští agenti zahájili plán, jehož cílem bylo odebrání statusu neziskové organizace Shen Yun, a to pokusem o podplacení amerického daňového úřadu IRS. Na západních sociálních sítích se objevila síť falešných účtů, které šíří obsah zaměřený proti Falun Gongu. Čínské bezpečnostní složky podle svědectví informátorů podporují dva youtubery, kteří aktivně očerňují Falun Gong a Shen Yun.

Bombové a výhrůžné dopisy se začaly objevovat v březnu 2024. Kromě areálů Shen Yunu a divadel mířily i na širší komunitu Falun Gongu a varovaly před násilím vůči zákonodárcům a představitelům ministerstva zahraničí, kteří tuto pronásledovanou víru podporují.

Rozsah kampaně – tedy že zahraniční vláda „vyváží trestnou činnost“ do Spojených států „cíleným, organizovaným a koordinovaným“ způsobem – představuje podle Ruskina „velmi závažné porušení mezinárodních norem“.

„Lidé, kteří vyhrožují, často testují, kam až mohou zajít. Pokud se proti tomu nic neudělá a nestanoví se jasné hranice toho, co je ještě přijatelné a co už ne, téměř jistě dojde k další eskalaci.“

Marc Ruskin, bývalý zvláštní agent FBI, New York, 4. října 2019. (Samira Bouaou / Epoch Times)

Podobný názor má i Shoemaker.

„Číňané někdy jednají takto záměrně – jako formu testování,“ uvedl. „Chtějí zjistit, jaká bude naše reakce. Jaká bude reakce konkrétní vlády, a pokud nějaká bude, jak dlouho jí to bude trvat.“

„Musíme vyslat jasný signál – v tomto případě Číně –, že ‚tohle si nikdy nezkoušejte‘. Jen tak je možné to zastavit dřív, než se to zhorší.“

Podle republikánského kongresmana Riche McCormicka není náhoda, že si režim za cíl vybírá právě Falun Gong a Shen Yun.

„Proč by je mělo trápit něco, co je v podstatě jen kulturní představení? Protože to vypráví příběh,“ řekl pro Epoch Times.

Kdokoli, kdo představení viděl, „pochopil, že vypráví o kultuře, která existovala před komunismem“, doplňuje McCormick.

„Co chce Komunistická strana Číny? Chce jen to, co upevňuje její moc, co ji staví do role spasitele,“ vysvětluje. „A právě proto vnímá Shen Yun jako hrozbu.“

Každý diktátorský nebo autoritářský režim, který si chce udržet moc, se podle McCormicka nejprve snaží porazit náboženství – nebo jej přinutit, aby se podřídilo jeho pravidlům.

„Protože pokud existuje Bůh, který může být mocnější než oni, ohrožuje to jejich vládu – a to nechtějí,“ dodává.

Kongresman Rich McCormick na Capitolu ve Washingtonu, 12. října 2023. (Madalina Vasiliu / Epoch Times)

John Lenczowski, bývalý poradce prezidenta Ronalda Reagana pro záležitosti Sovětského svazu, souhlasí s tím, že ideologie je „samým jádrem problému“.

„Jde o zneužívání otevřenosti naší společnosti. A musíme budovat silnější ochranu,“ řekl Epoch Times.

Mezinárodní vyšetřování

Některé z výhrůžných e-mailů namířených proti Shen Yun byly odeslány z e-mailových adres, které patří taiwanskému ministerstvu spravedlnosti (TMJ). Metadata těchto zpráv, do nichž redakce Epoch Times nahlédla, ukazují, že e-maily byly zpracovány přímo na serverech tohoto ministerstva, což naznačuje, že někdo získal přístup k těmto účtům. Několik odborníků na kyberbezpečnost však upozorňuje, že metadata lze zfalšovat.

Zfalšovat takto detailní otisky více serverů TMJ by ale podle expertů nedávalo smysl, pokud by šlo pouze o izolovaného jednotlivce, který chce sabotovat Shen Yun.

„To by bylo příliš složité pro někoho, kdo má jen osobní problém se Shen Yun,“ uvedl Casey Fleming, odborník na strategická rizika a zpravodajství a generální ředitel společnosti Black Ops Partners.

Po analýze metadat se svým týmem dospěl k závěru, že nejpravděpodobnějším viníkem je KS Číny.

„Je třeba se podívat na to, kdo má z celé věci největší prospěch, kdo má největší motivaci – a to je s největší pravděpodobností čínský komunistický režim,“ řekl už dříve v rozhovoru.

Podobný názor vyjádřil i Gary Miliefsky, odborník na kyberbezpečnost a jeden ze zakládajících členů amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti.

„Když to chodí jako kachna, kejhá to jako kachna a vypadá to jako kachna, je to asi kachna,“ napsal nedávno v e-mailu. „Nechci se míchat do mezinárodní politiky, ale je zjevné, že zdroj není na Taiwanu.“

Delegáti čínského režimu drží dokumenty během závěrečného zasedání 14. Všečínského shromáždění lidových zástupců v Lidové síni v Pekingu, 11. března 2024. (Jade Gao / AFP prostřednictvím Getty Images)

Eftimiades uvedl, že využití e-mailových stop ministerstva TMJ nasvědčuje vážnější operaci.

„To spíše naznačuje, že jde o zapojení oficiálních státních složek Číny,“ poznamenal.

Odborníci dodávají, že i e-maily z falešných adres lze vystopovat, ale pro FBI je vyšetřování složitější, když stopy vedou do zahraničí.

„Když se dostanete k šifrovaným a zahraničním serverům, získávání důkazů je mnohem obtížnější,“ vysvětluje bývalý prokurátor Williams.

Podle Ruskina má FBI na amerických ambasádách po celém světě styčné důstojníky, kteří koordinují mezinárodní vyšetřování s místní policií. V případě Číny je ale pravděpodobnost spolupráce téměř nulová.

A právě zde vstupuje do hry zpravodajská komunita.

Zpravodajské služby zaměřené na zahraničí mají podle Williamse „jiné způsoby získávání informací“ než FBI na domácí půdě.

Matthew Shoemaker, bývalý důstojník Agentury obranného zpravodajství. (S laskavým svolením Matthewa Shoemakera)

Shoemaker to potvrzuje.

„Čím sofistikovanější jste a čím více prostředků máte, tím snazší je buď maskovat stopy, nebo naopak sledovat stopu dál. Jen to bude trvat déle a bude to stát víc zdrojů,“ uvedl.

Problém je, že pokud FBI pachatele odhalí za pomoci zpravodajských prostředků, často není možné důkazy použít u soudu.

„Ve většině případů narazíte na otázky utajení,“ poznamenává Williams.

Zpravodajské služby navíc často nechtějí odhalit, jaké informace mají k dispozici – zejména pokud se pachatel nachází v Číně, odkud je možnost jeho vydání do USA prakticky nulová.

To však podle expertů neznamená, že by tyto činy měly zůstat bez následků.

Diplomatický tlak

I když pachatelé bombových hrozeb nebudou obžalováni, může se podle odborníků americká vláda rozhodnout situaci řešit diplomatickou cestou – pokud se zapojení KS Číny potvrdí.

„Existuje celá řada možných diplomatických kroků, které lze v reakci na takové jednání podniknout,“ míní Eftimiades.

Prvním krokem by podle něj mělo být odhalení zapojení čínského režimu.

„Ve hře je celá logika veřejného zostuzení – zejména jednotlivců nebo vlád, které se do něčeho takového zapojí,“ doplňuje.

Na diplomatické úrovni přitom podle Williamse není třeba prokazovat vinu čínské komunistické strany „nad rozumnou pochybnost“, jako u trestního soudu. Vláda se může opřít o zpravodajské posudky a vyšetřovací zprávy, aniž by musela odhalovat utajované informace.

Kybernetické operace KS Číny jsou často vedeny prostřednictvím čínských technologických firem, dodává Eftimiades.

„Tyto subjekty lze odhalit a uvalit na ně sankce,“ konstatuje.

Sankce lze uvalit i na samotné čínské činitele.

Pokud by se odpovědné osoby náhle ocitly v situaci, kdy by nemohly opustit Čínu kvůli obavám z mezinárodního zatykače, „mohlo by to zcela změnit hru“.

V poslední době začaly americké úřady věnovat více prostředků potírání represí čínského režimu vůči disidentům na území USA.

(Zleva) Portréty osmi zaměstnanců čínské technologické firmy i-Soon: Wu Haibo, Chen Cheng, Liang Guodong, Ma Li, Wang Yan, Wang Zhe, Zhou Weiwei a Xu Liang, a dvou důstojníků čínského ministerstva veřejné bezpečnosti: Wang Liyu a Sheng Jing. (FBI)

Americký soud nedávno odsoudil dva muže zapojené do pokusu o podplacení daňového úřadu IRS. Ministerstvo spravedlnosti obžalovalo inženýra, který pomáhal sbírat informace o příznivcích Falun Gongu a dalších osobách, a také hackery, kteří údajně kradli data amerických kritiků Pekingu. K trestnímu stíhání byli postaveni i etničtí Číňané obvinění z provozování tajné policejní stanice v New Yorku.

Ministerstvo zahraničí USA nedávno odsoudilo kampaň zaměřenou proti společnosti Shen Yun.

„Odsuzujeme takové zastrašovací praktiky a vyzýváme k ochraně práva na svobodu projevu,“ uvedl mluvčí ministerstva pro Epoch Times. Zároveň vyzval Komunistickou stranu Číny, „aby ukončila svou dnes již 25 let trvající kampaň na vyhlazení Falun Gongu“.

Podle odborníků, kteří dlouhodobě sledují zneužívání moci ze strany čínského režimu, je však potřeba udělat víc – jinak bude Peking stále troufalejší.

„Tento scénář může být nasazen proti komukoli,“ sdílel Levi Browde, výkonný ředitel Informačního centra Falun Dafa, při webináři v březnu.

Nátlak a zastrašování ze strany Pekingu podle Eftimiadese rozhodně nejsou ničím výjimečným.

„Disidentská komunita s tím žije už desítky let,“ sdílí.

„Možná si toho svět konečně začíná trochu všímat – a uděláme s tím něco.“

ete

Související články

Přečtěte si také

Pražský zastupitel Wolf žádá prošetření postupu policie při blokádě Pochodu pro život

Pražský zastupitel Jan Wolf zaslal ministru vnitra Vítu Rakušanovi otevřený dopis, ve kterém žádá prošetření postupu policie při sobotním Pochodu pro život, který zablokovali jeho odpůrci. Rakušan reagoval.

Mediální výbor doporučil Sněmovně neschválení výroční zprávy o činnosti ČT

Sněmovní mediální výbor dnes doporučil Poslanecké sněmovně, aby neschválila zprávu Rady České televize o činnosti ČT za loňský rok. Pro negativní doporučení hlasovalo šest poslanců z 11 přítomných.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance AfD ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Mr. Blackout: „To, před čím jsme varovali o Velikonocích v Německu, se nyní stalo ve Španělsku“

Španělsko, Portugalsko a části Francie zasáhly v pondělí rozsáhlé výpadky elektřiny. Epoch Times si o této mimořádné události pohovořil s odborníkem a známým youtuberem Mr. Blackoutem. Ten lidem doporučuje, aby byli připraveni.

Britská vláda plánuje rozprášit chemii do atmosféry s cílem zastínit slunce a ochladit planetu

Během několik příštích týdnů britští vědci hodlají zahájit projekt rozptylování chemických částic do atmosféry se záměrem snížit globální teploty. Britská vláda financuje tento projekt grantem ve výši 50 milionů britských liber.

EK: Splácení dluhu z NextGeneration EU má stát téměř pětinu nynějšího rozpočtu

Splácení jistiny a úroků z dluhů na financování unijního plánu na podporu oživení, tzv. NextGeneration EU (NGEU), si v novém unijním rozpočtu po roce 2027 vyžádá ročně 25 až 30 miliard eur, tedy až 750 miliard korun. Splátky v maximálním scénáři tak budou představovat téměř pětinu nynějšího rozpočtu unie. Uvedla to Evropská komise ve svém sdělení k novému víceletému finančnímu rámci 2028+, tedy […]

Brusel ve svém „akčním plánu“ neřeší jednu klíčovou věc, upozorňují oceláři

Evropská komise nedávno představila akční plán pro ocel a kovy. Cílem má být „posílit konkurenceschopnost tohoto odvětví a zajistit jeho budoucnost“. Oceláři krok vítají, ale poukazují na neřešení přemrštěných cen energií.

Shen Yun nás vrací „k lidskosti, laskavosti a pokoře“, uvádí kněz

Arménský pravoslavný kněz Mesrob Kerkezian navštívil Shen Yun v Paříži a označil představení za duchovní zážitek, který nás vrací k lidskosti, laskavosti a pokoře.

Co by měl každý návštěvník posilovny vědět o doplňcích před tréninkem

Předtréninkové doplňky slibují energii a výdrž, ale nesou i rizika. Co skutečně obsahují, jak fungují – a kdy je lepší dát si kávu?