V posledních letech čínský režim podle zástupců souboru zintenzivnil své úsilí o sabotáž této umělecké společnosti, jak uvedli na tiskové konferenci v Lincolnově centru.
NEW YORK – Více než 1 500 umělců a jejich rodinných příslušníků podepsalo petici, která vyzývá Spojené státy, aby prošetřily, jak Peking zneužívá americké instituce proti jejich souboru a komunitě.
Petice byla zahájena v prosinci 2024 v reakci na sílící nenávistnou rétoriku vůči newyorskému souboru Shen Yun Performing Arts. Mnozí z podepsaných uvedli, že vnímají útoky jako ohrožení svých hodnot, práce i životního stylu.
V petici se píše, že se „hrubé překrucování a falešná tvrzení“ objevují v mainstreamových médiích, a to i kvůli právním útokům a „zlomyslným výzvám k vládním vyšetřováním“. Petice byla představena během tiskové konference v Lincolnově centru, jen několik hodin před zahajovacím vystoupením Shen Yun v tomto sále.
„Máme obavy o milovaný americký soubor, který přináší naději a radost milionům lidí. Máme obavy z toho, jak Peking dokáže manipulovat naši společnost,“ sdělují autoři petice.
Petice vyzývá ministerstvo spravedlnosti, aby vyšetřilo „zahraniční škodlivou vlivovou kampaň“ a postavilo její strůjce před soud. Dále žádá Kongres a prezidenta, aby ochránili americké společnosti před čínskými vlivovými operacemi. Nakonec vyzývá média, aby „jednala odpovědně“, zveřejňovala vazby svých zdrojů na Peking a usilovala o „skutečnou objektivitu“.
Shen Yun byl založen praktikujícími Falun Gongu, duchovní disciplíny, kterou čínský režim brutálně pronásleduje od roku 1999, kdy se vládnoucí Komunistická strana Číny (KS Číny) začala obávat její rostoucí obliby.
Shen Yun každoročně pořádá stovky představení čínského klasického tance a hudby po celém světě. Vystoupení skrze příběhové tance oživují tradiční hodnoty a upozorňují na porušování lidských práv v dnešní Číně – a to i přes neustálé pokusy čínských diplomatů a agentů napojených na KS Číny o sabotáž.
Zpráva Informačního centra Falun Dafa z roku 2024 zaznamenala více než 130 pokusů o sabotáž Shen Yunu od jeho založení v roce 2006.
Stupňování
V uplynulém roce se kampaň proti Shen Yunu vyostřila – desítky bombových výhružek a výhrůžek smrtí začaly cílit na divadla, ve kterých soubor vystupuje, i na jeho výcviková centra v severní části státu New York. Výhrůžky směřovaly i vůči americkým zákonodárcům, kteří vyjadřují podporu Shen Yunu nebo Falun Gongu.
Jedna z nedávných bombových hrozeb si vyžádala evakuaci Centra múzických umění Johna F. Kennedyho ve Washingtonu na několik hodin, a to v den zahajovacího představení Shen Yunu.
Leeshai Lemish, moderátor Shen Yunu, na tiskové konferenci v New Yorku ukázal graf, který zachycuje výrazný nárůst bombových hrozeb v posledních měsících. Ten podle něj souvisí s rostoucí vlnou nenávistných narativů a obvinění šířených online.
Od loňského srpna zveřejnil deník New York Times více než deset článků útočících na Shen Yun a Falun Gong, přičemž ignoroval značné množství informací, které by podkopaly samotné základy těchto článků.
Tyto texty byly na sociální síti X šířeny tisíci neautentickými účty, které byly podle vyšetřování Epoch Times pravděpodobně napojené na Čínu. V důsledku vyšetřování platforma X tisíce těchto účtů odstranila.
Lemish uvedl, že reportáže deníku New York Times opomněly klíčovou část příběhu Shen Yunu.
„Máme členy rodin, kteří jsou pronásledováni v Číně. Máme tanečníky, kteří přišli o rodiče kvůli represím v Číně,“ zmínil Lemish. „Máme umělce, kteří se nemohli rozloučit s rodiči nebo chyběli na svatbách svých dětí.“
Podle něj se umělci prostřednictvím ztvárnění scén pronásledování na jevišti snaží „dát hlas lidem v Číně, kteří žádný hlas nemají“.
Umělci Shen Yunu byli podle svých slov šokováni obviněními uvedenými v článcích New York Times, mimo jiné i tvrzením, že soubor má toxické pracovní prostředí. Hlavní tanečník Piotr Huang označuje tato tvrzení za „urážlivá“.
„Je to děsivé“
Kay Rubaceková, producentka dokumentárních filmů, jejíž syn a dcera vystupují se souborem Shen Yun v rámci studia na školách s ním spolupracujících, konstatuje, že démonizace Shen Yunu ze strany čínského režimu přímo ohrožuje bezpečnost jejích dětí.
„Je to opravdu děsivé. Ačkoli víme, že Shen Yun bere otázky bezpečnosti při každém turné velmi vážně, nemůžeme si pomoci a máme o jejich bezpečí obavy,“ sdílela. Sama je provdána za muže, jehož rodina emigrovala z bývalého Československa kvůli pronásledování komunistickým režimem.
Žádná z bombových výhrůžek se nenaplnila, ale „nechceme to brát na lehkou váhu“, sdělila Epoch Times Alison Chenová, bývalá tanečnice Shen Yunu, která nyní vyučuje na škole v New Yorku, která se souborem Shen Yun spolupracuje.
Neznámí pachatelé, o nichž se předpokládá, že jsou napojeni na Peking, opakovaně prořezávali pneumatiky autobusů Shen Yunu takovým způsobem, aby došlo k jejich explozi při vyšší rychlosti jízdy. K některým incidentům došlo i poté, co společnost zavedla nepřetržité hlídání autobusů, včetně případu z loňského roku, kdy byly poškozeny dva autobusy v Costa Mese v Kalifornii, uvedl Lemish. Naštěstí byly zářezy odhaleny dříve, než se autobusy vydaly na další část turné, informovala společnost.
Útoky tohoto typu jsou podle Rubacekové „naprosto nepřijatelné“. „Tohle není hrozba. To je pokus o vraždu.“
Její syn Lee Rubacek dodal, že celá kampaň výhrůžek odvádí pozornost umělecké společnosti od jejího hlavního poslání.
Umělci Shen Yunu se podle něj chtějí soustředit pouze na své umění. „Co jsme udělali, že si zasloužíme bombové hrozby, výhrůžky smrtí?“
Petice
V prosinci 2024 začali někteří umělci a další pracovníci Shen Yunu šířit online petici, v níž odsuzují útoky proti souboru a vyzývají americkou vládu k vyšetření. Petice byla později předána rodičům a blízkým příbuzným umělců i některým bývalým členům souboru.
Během zhruba dvou měsíců petici podepsalo 1 557 lidí, včetně 624 tanečníků, hudebníků a členů technického týmu Shen Yun; 142 bývalých tanečníků a hudebníků a 791 jejich rodinných příslušníků, převážně rodičů, říká Rubaceková. Podle zjištění Epoch Times připojily stovky signatářů ke svému podpisu i komentář. Petice obsahuje jméno a funkci každého podepsaného.
Někteří rodiče, kteří petici podepsali, nyní zakládají komunitní organizaci a plánují petici předložit americké vládě, jak podotýká Rubaceková.
Nejen Shen Yun
Vyšetřování vlivu Pekingu ve Spojených státech není jen kvůli Shen Yunu, řekl na tiskové konferenci Levi Browde, výkonný ředitel Informačního centra Falun Dafa.
„Tohle je modelový příklad. Jde o to, že čínský režim má schopnost využívat americké instituce jako zbraň proti Americe. A pokud se jim podaří zničit Shen Yun, komunitu Falun Gong, tady to neskončí,“ tvrdí.
Americká vláda uznala, že Falun Gong čelí přeshraničním represím ze strany agentů čínské komunistické strany na americké půdě. Ministerstvo spravedlnosti v posledních letech obvinilo nebo odsoudilo několik jednotlivců za to, že se na pokyn Pekingu podíleli na těchto represích, včetně dvou mužů, kteří byli usvědčeni a odsouzeni za pokus o úplatek úředníka finanční správy (IRS), aby byl Shen Yunu odebrán status neziskové organizace.
Jak již dříve informoval deník Epoch Times, vůdce čínského komunistického režimu Xi Jinping sdělil svému nejužšímu okruhu, že předchozí kampaně proti Falun Gongu selhaly, a koncem roku 2022 zahájil nové úsilí zaměřené na celosvětový útok proti Falun Gongu.
Jedním ze stěžejních prvků této kampaně je šířit obvinění v zahraničních médiích a na sociálních sítích s cílem vyprovokovat americkou vládu k vyšetřování Falun Gongu. Agenti KS Číny infiltrovaní do této komunity by pak podnítili odpor jejích členů vůči americkým institucím. Podle tohoto scénáře by americká vláda nakonec jednala v zájmu Pekingu a Falun Gong zlikvidovala.
Umělci prohlásili, že jsou odhodláni vytrvat. Huang řekl, že nemají strach, protože to, co se děje, je důkazem, že „komunistická strana z nás má strach“.
–ete–
Článek byl upraven českou redakcí Epoch Times.