Zhao Lanjian viděl soubor Shen Yun už čtyřikrát a říká, že každé představení mu přineslo zcela nový zážitek.
WASHINGTON — Zhao Lanjian viděl Shen Yun Performing Arts už čtyřikrát a říká, že každé představení mu přineslo zcela nový zážitek.
„Působí to na člověka zevnitř ven, a právě proto jsem se rozhodl vidět to už počtvrté,“ řekl pan Zhao čínsky po zhlédnutí Shen Yun v Kennedyho centru 26. února.
Zhao byl občanským novinářem v Číně, známým především svými investigativními reportážemi o takzvané „spoutané ženě“, která byla unesena a zneužívána na čínském venkově. Kvůli svému odhalení a obhajobě této ženy byl pronásledován policií a musel uprchnout ze země.
I proto pan Zhao dobře chápe, proč má Shen Yun, sídlící v New Yorku, v Číně zákaz vystupovat – vzhledem ke své kulturní misi oživit 5 000 let čínské civilizace.
Shen Yun je přední světový soubor klasického čínského tance s posláním sdílet s publikem 5 000 let čínské civilizace – tedy „Číny před komunismem“.
„Shen Yun je ikonou,“ uvádí Zhao. Na Západě podle něj neexistuje žádná výrazná značka čínské kultury, přesto si Shen Yun získal oblibu po celém světě. Cítil dojetí, hrdost i vděčnost, když viděl, jak se Shen Yunu daří naplňovat své poslání rok co rok, a uvedl, že podle něj neexistuje jiné představení s takovým vlivem.
Letos Shen Yun zavítá do přibližně 200 měst po celém světě, s asi 800 vystoupeními na pěti kontinentech. Publikum oslovuje už od roku 2006.
Zhao uvedl, že vliv Shen Yunu považuje za větší než například vliv olympiády v Pekingu – a protože čínský komunistický režim podle něj nejvíce usiluje o kontrolu a vliv, zesílil i své úsilí a prostředky, aby Shen Yunu bránil ve vystupování v zahraničí.
Podle Zhaa si už samotné měřítko úspěchu Shen Yun zaslouží uznání, ale příběh a úsilí, které za tím stojí, to ještě umocňují.
„To, co ze Shen Yun udělalo to, čím dnes je, je úsilí každého jednotlivého umělce – a to je náboženské úsilí,“ míní Zhao s odkazem na to, že umělci Shen Yun praktikují duchovní disciplínu Falun Gong.
Falun Gong, známý také jako Falun Dafa, učí tři principy – pravdivost, soucit a snášenlivost – a zahrnuje pět meditačních cvičení. Veřejnosti byl představen v Číně na počátku 90. let a rychle si získal obrovskou popularitu. V roce 1999 ale čínská komunistická strana tuto praxi zakázala a zahájila násilné pronásledování, které trvá dodnes.
„Podobně jako když jezdíme do Itálie nebo Německa, abychom viděli ikonická díla, architekturu a umění křesťanství a katolicismu – ta díla jsou výsledkem úsilí a celoživotní oddanosti věřících. Myslím, že Shen Yun je také výsledkem krve a potu praktikujících Falun Gongu – a to je něco, co si zaslouží náš respekt,“ sdílí. „Nejde jen o komerční organizaci, ale o nádherný květ zrozený z víry, za kterou mnozí bojovali celý život.“
„Jsem tím hluboce dojatý. A jsem Shen Yunu velmi vděčný za to, že předává slavnou a vznešenou stránku čínské kultury,“ uzavřel.
Zpravodajství: Frank Liang a Catherine Yangová
Epoch Times je hrdým sponzorem souboru Shen Yun Performing Arts. Ohlasy diváků sledujeme už od vzniku Shen Yunu v roce 2006.
–ete–