FRANKFURT — Zářivé barvy, dojímavé příběhy, působivé hudební skladby – Shen Yun Performing Arts oživuje 5 000 let starou čínskou kulturu inspirovanou nebesy, která byla z velké části zničena či zapomenuta během desetiletí komunistické nadvlády. Bývalý hesenský ministr financí Michael Boddenberg, podobně jako mnoho diváků před ním, uvedl, že obdivuje odvahu umělců, protože za jejich činností se skrývá apel na svobodnou Čínu.
Ve dnech 5. – 9. února vystoupila jedna z osmi uměleckých skupin souboru Shen Yun v sále Jahrhunderthalle ve Frankfurtu nad Mohanem. Soubor klasického čínského tance z New Yorku je právě na jedné z největších světových turné.
Michael Boddenberg, bývalý ministr financí Hesenska a od roku 1999 poslanec zemského sněmu této spolkové země, navštívil představení 8. února.
„Skvělé představení, úžasná choreografie, neuvěřitelně dynamičtí, nadšení a oddaní tanečníci,“ řekl. „Skvělý orchestr, skvělá symbióza mezi západní a čínskou hudbou a mezi tradicí a modernou. Jsem opravdu nadšený.“
Frankfurtský rodák dodává: „Jsme samozřejmě mezinárodní město a rádi zde vítáme mezinárodní umělce. Ale dnešní zážitek byl výjimečný. Hodně cestuji, i v oblasti kultury. Dnes to bylo velmi významné.“
Mise souboru Shen Yun se sídlem v New Yorku je oživit 5 000 let čínské civilizace a představit divákům Čínu před nástupem komunismu.
Pan Boddenberg sdílí, že Shen Yun je „velmi odvážný v tom, že se tímto tématem zabývá a šíří toto poselství po celém světě“.
„Tradice a moderna nejdou vždy ruku v ruce, když moderna – tedy dnešek, komunistická diktatura – mnoho věcí zakazuje.“
Sám podotýká, že je věřící člověk a že ho znepokojuje náboženské pronásledování v Číně pod vládou komunistického režimu. Oceňuje též umělce Shen Yun za to, že na tento fakt upozorňují.
„Jsem rád, že žiji ve svobodné zemi,“ konstatuje. „Ale zároveň s obavami sleduji některé země světa, kde jsou lidé utlačováni kvůli své víře, původu nebo touze po svobodě. Pořád je mnoho poselství, která je třeba sdělovat, a právě proto je práce, kterou [Shen Yun] dělají, tak skvělá.“
Některá taneční čísla souboru se odehrávají v současné Číně a jsou založena na skutečných událostech. Zobrazují postavy, které se navzdory útlaku drží své víry a tradice, a dotýkají se probíhajícího náboženského pronásledování.
Komunistický režim pronásleduje lidi, kteří praktikují Falun Gong – tradiční duchovní disciplínu založenou na principech pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.
Praktikující jsou vězněni a mučeni, někteří jsou zabíjeni v rámci státem řízeného obchodu s orgány: jejich orgány jsou odebírány proti jejich vůli, aby byly použity k lékařským transplantacím. Mnozí umělci Shen Yunu Falun Gong sami praktikují; někteří zažili pronásledování na vlastní kůži nebo mají příbuzné, kteří jím stále trpí.
Boddenberg věří, že umělci Shen Yunu mohou mnoho dokázat.
„Domnívám se, že se jim podaří přesvědčit mnoho lidí nejen o své skvělé umělecké výkonnosti, ale i o svém poselství.“
Vyjadřuje souboru: „Chtěl bych jen poděkovat. Tuším, kolik práce za tím je, kolik úsilí, potu a osobního nasazení. A někdy, jak se říká v Německu, člověk musí překonat své vnitřní démony, protože tanečníci musí cvičit ve dne v noci, aby to fyzicky všechno zvládli. Takže mám velký respekt k tomu, co dokázali!“
Jeho přání do nového roku znělo: „Aby byl svět o něco mírumilovnější.“
„Všichni jsme vyzváni, abychom k tomu přispěli. I kdyby to mělo být jen tím, že sem přijdeme, zaposloucháme se a třeba půjdeme večer domů s myšlenkou, že každý z nás nese odpovědnost za to, co se ve světě děje. A v tomto smyslu ještě jednou děkuji všem, kteří to umožnili,“ uzavírá Boddenberg.
Ponořen do starověké Číny
Peter Gaj, podnikatel v oblasti výzkumu, byl rovněž ohromen cestou do starověké Číny, kterou Shen Yun zprostředkovává. Do Jahrhunderthalle přijel se svou matkou a dalšími šesti příbuznými a přáteli. Po představení zářil.
„Prožil jsem nádherný večer s rodinou a přáteli,“ zmínil.
„Na dvě hodiny jste trochu v Číně,“ poznamenává s tím, že byl ponořen do „jiného světa“, v němž mizí starosti a stres.
Jeho matka Ursula Gajová, bývalá účetní, která je nyní v důchodu, uvedla, že na ni zapůsobily pohyby tanečníků i hudba v podání orchestru. „Něco tak jemného a krásného,“ dodává.
Pro podnikatele, který ten den v zaplněném sále neviděl jediné volné místo, je jedna věc jistá: příští rok přijde znovu – „pokud se nám ještě podaří sehnat lístky“.
Zpravodajství: NTD a Susanne Ausic.
Epoch Times je hrdým sponzorem Shen Yun Performing Arts. Ohlasy publika sledujeme od vzniku souboru v roce 2006.
–ete–