12. 4. 2025

Při putování městem budou mít návštěvníci spoustu příležitostí vychutnat si jedinečné umění a kulturu.

Pokud máte náladu oddat se kouzlu města, nechte se okouzlit Barcelonou. V úzkých uličkách starého města, na velkých městských bulvárech i v elegantní moderní čtvrti kypí život. Ačkoli má Barcelona slavnou minulost – od římské kolonie po námořní velmoc 14. století – je příjemné zahodit učebnice dějepisu a jen tak se nechat unášet městem.

Dobrým začátkem je procházka po hlavní barcelonské pěší zóně Ramblas. Tento velkolepý bulvár vás během kilometrové procházky kolem spousty historických památek tohoto velkoměsta přivede od bohatých (elegantní hlavní náměstí Plaça de Catalunya) až k drsným (přístav).

Ramblas, což v arabštině znamená „proud“, je nekonečný proud lidí a dění. Po celé generace byla tato městská ulice oblíbená místními obyvateli i turisty pro svůj průvod místního šarmu a prosperující trh. Upozorňujeme však, že s příchodem krátkodobých pronájmů byli místní obyvatelé z této čtvrti vyhnáni vyššími nájmy, protože majitelé domů se rozhodli vydělat více peněz ubytováním turistů. A s tímto odchodem mizí i místní šarm. Dnes je Ramblas pastí na turisty, kterou ještě více zklamává přemíra kapsářů, kteří se na turisty také zaměřují. Stále stojí za to se sem podívat, ale pokud máte hezké vzpomínky z předchozí návštěvy, odejdete s myšlenkou: Ramblas…R.I.P.

Východně od bulváru Ramblas se nachází barcelonská gotická čtvrť Barri Gòtic, která obklopuje kolosální barcelonskou katedrálu. Úzké uličky, které se kolem katedrály proplétají, jsou spletitým, ale lákavým souborem neobjevených secesních výkladů, bleších trhů, zatuchlých vetešnictví, nóbl starožitnictví a hudebníků, kteří vyhrávají lidové písně Katalánska (nezávislého regionu na severovýchodě Španělska, jehož je Barcelona hlavním městem). Podívejte se na kované balkony, jejichž mříže sotva zadržují domácí džungli.

Kreativní duch je v Barceloně součástí každodenního života. V Barri Gòtic žil moderní umělec Joan Miró. Stejně tak dospívající Pablo Picasso. Právě v Barceloně se Picasso v 90. letech 19. století chopil umělecké vize, která ho vynesla do Paříže a ke slávě. Picassovo muzeum ve čtvrti La Ribera nabízí nejlepší sbírku umělcových děl ve Španělsku. Když uvidíte Picassovo realistické umění z mládí, můžete lépe ocenit genialitu jeho pozdějšího, abstraktnějšího umění.

Chcete-li si odpočinout od husté zástavby starého města, vydejte se na sever do modernější čtvrti Eixample se širokými chodníky, půvabnými stinnými stromy, elegantními obchody a secesními výstřelky. V 50. letech 19. století se Barcelona vymanila ze svých středověkých hradeb, a tak bylo nové město – Eixample („rozšíření“) – rozvrženo do mřížky.

Původní vize okresu byla rovnostářská. Postupem času se však Eixample stala výkladní skříní bohatých obyvatel a jejich katalánských architektů, kteří přetvořili vzkvétající secesní styl v modernismus, svou vlastní značku dekorativního designu. Budovy rozkvetly charakteristickými barevnými, listnatými a splývavými tvary ve dveřích, vchodech, na fasádách a stropech.

Nejslavnější modernista Barcelony, Antoni Gaudí, vytvořil architektonické fantazie, které jsou svéráznou mozaikou cválajících štítů a organických křivek. Typickým příkladem modernismu je La Pedrera (známá také jako Casa Milà) s vlnitými kamennými stěnami a hravou, zvlněnou střechou, kde 30 komínů hraje volejbal s mraky. U Casa Batlló je fasáda posetá zeleno-modrými keramickými kousky, sloupy připomínající holenní kosti a mušlovité balkony inspirované přírodou, zatímco hrbatá střecha připomíná dračí hřbet.

Nejznámějším a nejúchvatnějším Gaudího dílem je však nedokončená Sagrada Família s jejími věžemi a špičkami připomínajícími tající zmrzlinové kornouty. Fasáda Narození, jediná část kostela v podstatě dokončená za Gaudího života, ukazuje architektovu původní vizi. Kombinací křesťanské symboliky, přírodních motivů a organického nádechu modernismu je skvělým příkladem jeho nezaměnitelného stylu.

Vyjeďte výtahem na jednu z věží a podívejte se na tento inspirující kostel z pohledu chrliče. Místní řemeslníci často zakončují svou kariéru tím, že na projektu stráví několik let prací. Během celoživotních návštěv jsem rád sledoval jeho pokrok a nemůžu se dočkat, až ho uvidím dokončený – možná ještě v tomto desetiletí. Vaše vstupné pomáhá financovat pokračující stavbu (kupte si vstupenku s časovým vstupem s dostatečným předstihem).

Fanoušci Gaudího si také užívají umělcova hravého génia v barevném a volnomyšlenkářském parku Güell, 30akrové zahradě na vršku, která měla původně sloužit jako obytný projekt pro 60 domů. Park je pokrytý fantazijními mozaikami a posetý sochami (včetně obřího dlaždicového ještěra) a je skvělým místem, kde zakončit den.

Ať už jde o umění, charakteristické uličky, architekturu nebo hrdou katalánskou kulturu, Barcelona nabízí návštěvníkům vždy pestrý a temperamentní zážitek.

-ete-

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Pražský zastupitel Wolf žádá prošetření postupu policie při blokádě Pochodu pro život

Pražský zastupitel Jan Wolf zaslal ministru vnitra Vítu Rakušanovi otevřený dopis, ve kterém žádá prošetření postupu policie při sobotním Pochodu pro život, který zablokovali jeho odpůrci. Rakušan reagoval.

Mediální výbor doporučil Sněmovně neschválení výroční zprávy o činnosti ČT

Sněmovní mediální výbor dnes doporučil Poslanecké sněmovně, aby neschválila zprávu Rady České televize o činnosti ČT za loňský rok. Pro negativní doporučení hlasovalo šest poslanců z 11 přítomných.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance AfD ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Mr. Blackout: „To, před čím jsme varovali o Velikonocích v Německu, se nyní stalo ve Španělsku“

Španělsko, Portugalsko a části Francie zasáhly v pondělí rozsáhlé výpadky elektřiny. Epoch Times si o této mimořádné události pohovořil s odborníkem a známým youtuberem Mr. Blackoutem. Ten lidem doporučuje, aby byli připraveni.

Britská vláda plánuje rozprášit chemii do atmosféry s cílem zastínit slunce a ochladit planetu

Během několik příštích týdnů britští vědci hodlají zahájit projekt rozptylování chemických částic do atmosféry se záměrem snížit globální teploty. Britská vláda financuje tento projekt grantem ve výši 50 milionů britských liber.

EK: Splácení dluhu z NextGeneration EU má stát téměř pětinu nynějšího rozpočtu

Splácení jistiny a úroků z dluhů na financování unijního plánu na podporu oživení, tzv. NextGeneration EU (NGEU), si v novém unijním rozpočtu po roce 2027 vyžádá ročně 25 až 30 miliard eur, tedy až 750 miliard korun. Splátky v maximálním scénáři tak budou představovat téměř pětinu nynějšího rozpočtu unie. Uvedla to Evropská komise ve svém sdělení k novému víceletému finančnímu rámci 2028+, tedy […]

Brusel ve svém „akčním plánu“ neřeší jednu klíčovou věc, upozorňují oceláři

Evropská komise nedávno představila akční plán pro ocel a kovy. Cílem má být „posílit konkurenceschopnost tohoto odvětví a zajistit jeho budoucnost“. Oceláři krok vítají, ale poukazují na neřešení přemrštěných cen energií.

Shen Yun nás vrací „k lidskosti, laskavosti a pokoře“, uvádí kněz

Arménský pravoslavný kněz Mesrob Kerkezian navštívil Shen Yun v Paříži a označil představení za duchovní zážitek, který nás vrací k lidskosti, laskavosti a pokoře.

Co by měl každý návštěvník posilovny vědět o doplňcích před tréninkem

Předtréninkové doplňky slibují energii a výdrž, ale nesou i rizika. Co skutečně obsahují, jak fungují – a kdy je lepší dát si kávu?