Na dnešní konferenci v Poslanecké sněmovně o transformaci zpravodajských služeb po roce 1989 prohlásil šéf Bezpečnostní informační služby (BIS), že v současné situaci je nutností, aby zákon umožnil využívat její vyšetřování v rámci trestního řízení. Navrhl také způsoby, jakými by toto mohlo probíhat.
Ředitel BIS generál Michal Koudelka uvedl, že z praxe si je vědom skutečnosti, že „demokracie je velmi křehká a vše je zneužitelné“. V tomto kontextu zdůraznil, že v současné době nejsme schopni postihovat některé trestné činy z oblasti terorismu, špionáže a organizovaného zločinu.
Narážel také na nedávno diskutovaný nový paragraf „činnost pro cizí moc“, který má aktuálně pomoci policii ve stíhání lidí, kteří na území České republiky provádějí výzvědnou nebo sabotážní činnost pro Rusko nebo Čínu, ale i další „cizí moci“.
Problém je v praxi podle Koudelky v tom, že tajné služby, které takovou činnost odhalí, nemohou poskytnout tyto informace pro případné trestní řízení, což byl i jeden z argumentů proponentů zmiňovaného paragrafu při jednáních v Parlamentu ČR.
Policie tedy nemůže využít informace, které získala BIS, a podle Koudelky se tak děje kvůli právním úpravám, které to neumožňují. Policie musí ty informace podle trestního řádu získat nově, z vlastního vyšetřování.
V praxi se tak stává, že BIS má sice důkazy o trestné činnosti, ale policie ani státní zástupce je nemůže využít ke stíhání konkrétních lidí.
Vzhledem k rizikům, kterým čelíme, bychom měli najít odvahu umožnit, aby mohly soudy využívat informace tajných služeb.
— Michal Koudelka, ředitel BIS
„Do budoucna by se to mělo nějak řešit, aby informace zpravodajských služeb mohly být využité v rámci trestního řízení,“ řekl Koudelka s tím, že schvalování odposlechů prováděných BIS podléhá stejnému procesu jako při práci policie.
„Vzhledem k rizikům, kterým čelíme, bychom měli najít odvahu umožnit, aby mohly soudy využívat informace tajných služeb,“ prohlásil Kudelka. „Myslím, že do budoucna k tomu dojdeme, protože to bude potřeba.“
Předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) na Koudelkova slova reagoval souhlasně.
„Opravdu se s tím budeme muset vypořádat. Jedním z problémů je, že bude třeba specifikovat rozsah oprávnění,“ řekl Žáček o nutnosti přesného vymezení, čeho se bude týkat použití vyšetřování tajné služby.
Podle Koudelky by mohl celý proces procházet přes Nejvyšší soud, který by měl rozhodovat o tom, zda budou informace tajné služby poskytnuty do trestního řízení.