V sobotu 10. května pořádala Společnost pro obranu svobody projevu v pořadí druhý „Konzervativní kemp“, na kterém vystoupil i senátor Zdeněk Hraba s doporučeními pro budování národního státu.
Předseda Stále komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury byl jedním z řečníků prvního panelu, jenž nesl téma „Vzpoura proti globalismu. Bude Evropa následovat USA, nebo půjde vlastním směrem? Jak je na to připravena ČR?“. Panelisté, mezi kterými byli také místopředseda ANO Karel Havlíček, ekonom a publicista Pavel Šik a předseda spolku Svatopluk Petr Drulák, se měli věnovat i souvisejícím tématům, jako „woke progresivismus“, podpora konzervatismu či hodnotám, na kterých by měl být vybudován stát.
Hraba, který nemá politickou příslušnost, ale do horní komory parlamentu kandidoval s podporou pravicových stran, nastolil na akci tři návrhy k budování národního státu, které dnes sdílel i na sociálních sítích.
Jako první navrhl odstoupit od Evropské úmluvy o lidských právech. Dle něj se z ní totiž stal „bič na naši suverenitu, kulturu a zdravý rozum“, kterým „Evropský soud pro lidská práva diktuje, jaké hodnoty mají vyznávat – často v přímém rozporu s vůlí většiny občanů“. Soud (ESLP) je dle něj „ovládnutý progresivní ideologií“.
„Namísto obrany základních svobod je dnes soud v Štrasburku ideologickým aktivistou. Pod záminkou ‚lidských práv‘ tlačí na přijímání migrantů, zasahuje do národní legislativy v otázkách rodiny, víry, školství nebo svobody projevu. Nechrání lidská práva, ale prosazuje levicově-progresivní agendu, která podkopává základy naší společnosti a státu,“ míní senátor. A dodává: „Česká republika má vlastní Listinu základních práv a svobod, své soudy a svou Ústavu. Dokážeme se postarat o ochranu práv našich občanů sami.“
Hraba před rokem ostře kritizoval rozhodnutí ESLP, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. ESLP spadá pod Radu Evropy (ne EU).
Druhé opatření senátora je ekonomické – ochrana národního hospodářství po Trumpově vzoru coby nového standardu.
„Svět se mění. Silní chrání své, slabí vyklízejí pole. Můžeme brečet v koutě a tratit, nebo se tomu přizpůsobit. USA chrání své podniky, suroviny, energii i pracovní místa. A Evropa? Ta si zatím sama podráží nohy Green Dealem, byrokracií a chaotickou otevřeností,“ míní Hraba a doporučuje „zajistit levnou energii pro vlastní průmysl, odlehčit daně a regulace domácím firmám a hledat i nová odbytiště“.
Ve smyslu národní podpory navrhuje také otevření debaty o rozšíření hymny coby třetí opatření.
„Zatímco v první sloce ‚Kde domov můj‘, tedy naší současné státní hymny, se zpívají slova o ‚zemi České‘, ve sloce druhé, která součástí hymny není, najdete slova ‚mezi Čechy domov můj‘. Tedy stručně: zatímco první sloka hovoří o zemi, druhá o národu. A i proto by si tato sloka zasloužila stát se součástí naší hymny,“ sdělil Hraba.