Epoch Times Česko ČTK

a 28. 5. 2025

Německo a Ukrajina dnes podepíší dohodu o spolupráci při výrobě střel dlouhého doletu. Na tiskové konferenci po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským to řekl německý kancléř Friedrich Merz. Střely podle něj budou bez omezení dosahu, útočit s nimi bude Kyjev moci i na ruské území. Merz rovněž zdůraznil, že Německo bude pokračovat ve vojenské podpoře Ukrajiny, prohloubí s ní ale i hospodářskou spolupráci. Evropa podle německého kancléře nadále podporuje technická jednání Ukrajiny a Ruska o příměří, Moskva o ně ale nejeví zájem.

„Naši ministři obrany dnes podepíší memorandum o pořízení zbraňových systémů dlouhého doletu z ukrajinské výroby,“ uvedl Merz. Podle něj nebudou v případě těchto střel existovat žádná omezení doletu. „Ukrajina se s nimi bude moci bránit, a to i proti vojenským cílům mimo své území,“ dodal. Později Merz doplnil, že cílem memoranda je umožnit společnou výrobu takových střel. Spolupráce v této oblasti podle něj bude i na průmyslové úrovni, a může se odehrávat jak na Ukrajině, tak v Německu. Další podrobnosti Merz sdělit nechtěl. Zelenskyj řekl, že cílem spolupráce je financování už existujících projektů.

V Německu se tento týden intenzivně debatovalo o významu Merzova pondělního výroku, podle kterého už Ukrajina nemusí dodržovat žádná omezení doletu u zbraní dodaných západními spojenci. V rozhovoru odvysílaném stanicí WDR v pondělí řekl, že „neexistují žádná omezení dosahu pro zbraně, které Ukrajina dostává, ať už od Britů, Francouzů, od nás a od Američanů také ne“. Vicekancléř německé vlády a předseda sociální demokracie Lars Klingbeil nicméně odmítl, že by vláda změnila v poslední době v této věci přístup. Také Merz později na návštěvě Finska uvedl, že v pondělí popsal jen několik měsíců trvající praxi.

Podle Merze hodlá Německo dál vojensky podporovat Ukrajinu, která se už více než tři roky brání rozsáhlé ruské invazi. Prohloubit s ní chce také hospodářskou spolupráci. Ke konci letošního roku by se měly německá a ukrajinská vláda sejít na společném zasedání.

Kancléř rovněž uvedl, že Ukrajina je připravená k okamžitému a bezpodmínečnému příměří, snahy ale blokuje Rusko. „To, že se ruská strana zdráhá vést rozhovory, že se zdráhá dodržovat příměří, má teď skutečně důsledky,“ řekl s odkazem na podpis memoranda o spolupráci při výrobě střel dlouhého doletu a další připravované protiruské sankce.

Zelenskyj kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina, který podle něj nemá zájem na jednání. Řekl nicméně, že ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov telefonoval s Vladimirem Medinským, který vedl delegaci na rusko-ukrajinském jednání v Istanbulu v polovině května. Ukrajinský prezident rovněž prohlásil, že by bylo Putinovým vítězstvím, kdyby Kyjev nedostal pozvání na červnový summit NATO v Haagu.

Zelenskyj dnes zavítal na návštěvu Německa poprvé od nástupu Merze do funkce kancléře na začátku května. Naposledy byl ukrajinský prezident v Berlíně loni v říjnu, tehdy se sešel ještě s Merzovým předchůdcem Olafem Scholzem. Dnes má na programu ještě setkání s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Podle newsletteru webu Politico by mohl Zelenskyj zůstat v Německu do čtvrtka a zúčastnit se slavnostního předávání Ceny Karla Velikého v Cáchách, kterou obdrží předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Merz byl na Ukrajině několik dní poté, co jej Spolkový sněm zvolil desátým německým spolkovým kancléřem. Se Zelenským se tehdy sešel spolu s britským premiérem Keirem Starmerem, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a polským premiérem Donaldem Tuskem.

Kreml má německo-ukrajinskou dohodu o výrobě střel za provokaci

Dohoda o spolupráci mezi Německem a Ukrajinou při výrobě střel dlouhého doletu, kterou dnes po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Berlíně oznámil německý kancléř Friedrich Merz, je provokací, která má prodloužit válku a zmařit rozhovory o příměří mezi Moskvou a Kyjevem. Podle ruské státní agentury TASS to dnes uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Přečtěte si také

Armáda od ledna nabrala 1400 vojáků, cíl je 2250 i se zálohami

Armáda za pět měsíců letošního roku nabrala 1400 vojáků. Cíl je 1800 za rok a 450 členů aktivních záloh.

Stát chce převzít karlovarské letiště do konce roku, řekl ministr Zůna

Letiště Karlovy Vary by mělo přejít pod Armádu ČR do konce roku, řekl dnes ČTK ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD).

Komunisty popravení kněží Bula a Drbola byli dnes prohlášeni za blahoslavené

Katoličtí kněží Jan Bula a Václav Drbola, jež popravili komunisté, byli dnes při slavnostní mši na brněnském výstavišti prohlášeni za blahoslavené.

Trump postupuje proti čínské zpravodajské síti na Kubě

Komentář – Washington varuje, že KS Číny rozšiřuje špionážní operace z Kuby, která slouží ke sběru zpravodajských informací a projekci síly protivníků.

Americký viceprezident označil vraždu mladíka v Británii za pobuřující a odsoudil evropské elity

Incident z loňského prosince v posledních dnech otřásá Británií poté, co byl zveřejněn videozáznam policejního zásahu.

Surfařský fotograf zachycuje dechberoucí krásu a sílu obřích vln, které mohou zabít

Fotograf Fred Pompermayer riskuje život na vodních skútrech, aby zachytil surfaře u obřích vln na Havaji, Tahiti a v Kalifornii. Jeho snímky ukazují sílu oceánu a odvahu lidí čelit extrémům

Návrat k pravé eleganci: Lekce moderního ženství podle Coco Chanel

Objevte fascinující životní příběh legendární Coco Chanel. Od sirotčince až po královnu módy – inspirujte se jejími třemi nadčasovými lekcemi moderního ženství.

Skrytá rizika nákupu baterie z elektromobilu pro druhotné použití

Baterie z elektromobilů po skončení provozu na silnicích stále častěji nacházejí druhotné využití. Odborníci však upozorňují na rizika spojená s degradací, neznámou historií baterií a chybějícími jednotnými pravidly testování a certifikace.

Minuta cvičení na židli pro stabilizaci krevního tlaku

Jednoduché cviky na židli aktivují svaly, podpoří oxid dusnatý v cévách a pomohou přirozeně stabilizovat krevní tlak.