Prezident Petr Pavel během své prozatím třetí návštěvy Poslanecké sněmovny ve funkci shrnul své postřehy o její činnosti. Zamýšlel se nad kultivovaností diskuze v dolní komoře, věnoval se také aktuální „bitcoinové kauze“ a etice vedení kampaně v nastávajících volbách.
„Rozhodl jsem se vás oslovit v závěru volebního období a říci několik osobních pozorování,“ řekl na úvod prezident. „Nepovažuji za příliš důležité důkladně rekapitulovat, ale rád bych nabídl osobní pohled.“
Tato kauza má mimořádně škodlivý potenciál. Nejenom že může znevěrohodnit instituce státu u očích občanů, ale také důvěru ve spravedlnost obecně.
— Petr Pavel, prezident ČR
Nutnost řešit obstrukce při jednání sněmovny
Prezident zmínil, že během uplynulých čtyř let pozoroval „intenzivní a vyčerpávající parlamentní debaty, mnohahodinová vystoupení, noční jednání a složité politické střety“.
Upozornil např. na skutečnost, že se některá „rozhodování sněmovny stala předmětem rozhodování ústavního soudu“, což je podle Pavla „ne úplně šťastná politická realita“, která je podle něho „podnětem ke změně“.
Podle Pavla by bylo vhodné se zamyslet nad „kultivací a úpravou parlamentní diskuse tak, aby byl na jedné straně zajištěn důstojný prostor pro názory a návrhy opozice, ale zároveň i pro efektivní vládnutí a naplňování volebního programu“.
Změny by se podle prezidenta neměly dotknout výměny názorů, ale potlačení pravidelných obstrukcí, „aby se demokratický systém sám nestal nástrojem paralýzy“.
Atmosféra předvolebních kampaní
S etickým přesahem pak později navázal na probíhající volební kampaň do Poslanecké sněmovny, která by podle něho měla být vedena „po celou dobu korektně, důstojně a bez nefér útoků“.
Politikům vzkázal, aby se „nenechali svést k laciným heslům a prázdným slibům“.
„Občané od vás právem očekávají pravdivost a vizi při řešení problémů, které je pálí,“ řekl prezident. „Očekávám od vládních stran, že vyhodnotí a jasně pojmenují dosažené výsledky. Jak ty pozitivní, tak že promluví otevřeně i o tom, co se jim nedařilo, a že předloží pádné důvody proto, aby jim mohla veřejnost dát případně znovu šanci.“
Jsem si dobře vědom reality politického boje. Považoval bych ale za velice škodlivé, kdyby následující měsíce přispěly k dalšímu prohlubování příkopů a nevraživosti v naší společnosti.
— Petr Pavel, prezident ČR
„Pokud jde o opozici, očekávám realistické alternativy,“ řekl prezident. „Nejen kritiku vlády, ale i konkrétní a věcné návrhy, jak se vypořádat s výzvami, kterým čelíme.“
„Nejsem idealista. Jsem si dobře vědom reality politického boje,“ řekl prezident. „Považoval bych ale za velice škodlivé, kdyby následující měsíce přispěly k dalšímu prohlubování příkopů a nevraživosti v naší společnosti.“
„Hesla billboardů upadnou v zapomnění v den voleb, ale obsah a atmosféra kampaně ve veřejném prostoru zůstanou,“ míní prezident a dodává, že „nepřátelství a hořkosti způsobené vyhrocenou kampaní nezmizí vznikem nových povolebních koalic“.
Bitcoinová kauza
Vládní koalice by podle Pavla měla nabídnout „důkladnou reflexi své činnosti“ s důrazem na takzvanou bitcoinovou kauzu, které vzbudila pozornost médií a veřejnosti.
„Tato kauza má mimořádně škodlivý potenciál,“ řekl prezident a dodal, že pokud by to měl popsat „hlasem lidu“, jde o „velký průšvih“.
„Nejenom že může znevěrohodnit instituce státu v očích občanů, ale také důvěru ve spravedlnost obecně. Má potenciál poškodit nás také v zahraničí,“ dodal Pavel s tím, že je nutné „vše transparentně a důkladně prošetřit“.
Vyšetřování by mělo podle prezidenta vést k vyvození závěrů v rovině „etické, politické a možná i trestněprávní“, za což budou muset podle Pavla „nést odpovědnost“ konkrétní lidé, pokud vyšetřování ukáže, že v něčem „pochybili“.
Členství v EU a NATO
Prezident dále vyjádřil názor, že by vnitropolitická debata neměla oslabovat členství České republiky v EU a v NATO, ale zároveň dodal, že je nezbytné vést diskusi o „adaptaci a zefektivnění“ EU i NATO.
Vyzval také k jednotnosti v podpoře Ukrajiny proti vojenské invazi Ruské federace.