Epoch Times Česko ČTK

a 17. 7. 2025

Do kempů, které po šesti letech znovu vyrostly v blízkosti brněnského Masarykova okruhu, dnes postupně přijíždějí první fanoušci mistrovství světa silničních motocyklů. V kempech vyhrává hudba, lidé posedávali přes den venku a bavili se. Největší nápor očekávají provozovatelé v pátek.

„Už tu nějací lidé jsou, překvapilo nás, že tolik. Jsou to hodně Poláci, Němci či Slovinci. První nápor přijde asi dnes v noci a pátek se asi vůbec nevyspíme,“ předpokládá Kristýna Jelínková. Otevřela kemp na Kývalce vedle stáje, kde chová koně. „Museli jsme po letech chystat všechno znovu, už ani nikdo nepočítal, že by se závody měly vrátit,“ poznamenala.

Naposledy diváci přijeli v roce 2019. O rok později se sice závody ještě jely, ale kvůli pandemii covidu bez obecenstva. „Museli jsme opravit příjezdovou cestu, budovu i celý vnitřek, museli jsme nechat navozit všechno potřebné vybavení a zázemí,“ řekla Jelínková. Jinak plochu využívá jako louku, z které sklízí seno pro koně.

Stejně jednorázově fungovaly a fungují i kempy, které vznikly podél silnice z Ostrovačic do brněnské okrajové části Žebětín. Z nich to mají diváci blízko do hlediště, obvykle do půl hodiny chůze. Na loukách na pár dnů vždy vyrostla a letos opět rostou stanová městečka, v nichž je živo celou noc. „A když vyhraje oblíbenec fanoušků, tak to pak někdy v den odjezdu stojí za to,“ poznamenala Jelínková. Ale většinou se podařilo ještě v pondělí uklidit a nepořádek po často opilých návštěvních nepřesahoval zvyklosti při podobných akcích.

Letos se majitelům obytných aut a karavanů nabízí možnost zaparkovat také na brněnském výstavišti. Celková parkovací kapacita je značná, ale napojení na elektřinu nabízí Veletrhy Brno pro 60 aut. „Jsme spíš takový doplněk a čekáme, že lidé přijedou hlavně v pátek, zatím je u nás v areálu klid,“ řekl mluvčí společnosti Michal Svoboda.

K tréninkovým jízdám se jezdci rozjedou už v pátek, v sobotu je na pořadu kvalifikace a v neděli závody.

Související témata

Přečtěte si také

Malé modulární reaktory – trend, který se přetavuje z papíru do reality. Kdo vyhraje závod s časem?

Co se v oblasti malých modulárních reaktorů – SMR – děje ve světě i u nás.

Kybernetický útok na deník Epoch Times 

Webové stránky české redakce deníku Epoch Times se dnes ocitly pod kybernetickým útokem. Server, který zprostředkovává webhosting stránek, byl zasažen „útočnými požadavky“.

Španělsko kvůli požárům vyhlásilo národní stav nouze, EU poslala letadla

Španělská vláda vyhlásila v madridském regionu národní stav nouze kvůli rozsáhlým lesním požárům, které si podle poslední bilance vynutily evakuaci nejméně 19.000 lidí.

Dospívající osoba v ložnici drží smartphone se zobrazeným logem TikTok, světlo displeje osvětluje její tvář, v pozadí jsou plyšové hračky a deka.
TikTok porušuje pravidla pro ochranu dětí na internetu, uvedla Evropská komise

Evropská komise předběžně shledala, že čínská sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok porušuje unijní nařízení o digitálních službách.

Širší souvislosti Trumpova projevu o problémech s volbami

Události roku 2020 natrvalo podlomily důvěru v integritu amerických voleb už a odstartovaly dlouhý proces vyrovnávání se s hroznou pravdou.

124 švýcarských zákonodárců odsoudilo nadnárodní represi Pekingu vůči Falun Gongu

Prohlášení vyzývá švýcarské úřady k ochraně praktikujících a k tlaku na čínský režim, aby ukončil 27 let trvající pronásledování.

„Věčné chemikálie“ mohou být větší hrozbou než mikroplasty

Mikroplasty budí pozornost veřejnosti, ale vědci stále častěji varují před PFAS. Tyto věčné chemikálie se hromadí v těle i v pitné vodě. Mikroplasty se v posledních letech staly symbolem ekologických problémů moderní civilizace. Byly nalezeny v oceánech, řekách, pitné vodě, potravinách i lidském organismu. Vedle nich však existuje další skupina látek, kterou řada odborníků považuje […]

Počet porcí ultrazpracovaných potravin ovlivňuje riziko srdečních onemocnění

Více porcí ultrazpracovaných potravin denně souvisí s vyšším rizikem infarktu, mrtvice a dalších srdečních příhod.

Jak se zrodila kavárenská kultura

Kavárny patří k symbolům městského života už téměř pět století. Kromě podávání kávy se zde uzavíraly obchody a vznikaly revoluční myšlenky.