Zítra budou pokračovat schůze kandidátů na ministry s prezidentem Petrem Pavlem. Na Hrad má dorazit nominant za SPD na ministra obrany Jaromír Zůna, který je podle senátora Pavla Fischera bývalý komunista, na kterého působila čínská tajná služba.

„Rozhodně nesouhlasím, aby se generál Jaromír Zůna stal ministrem obrany,“ uvedl na X šéf senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (bez politické příslušnosti, zvolený s podporou SPOLU). Sdělil i důvody: „Byl to kovaný komunista, který své politické práci věnoval všechny síly.“

Ještě na gymnáziu se podle Fischera stal Zůna kandidátem KSČ a později předsedou organizace a zástupcem velitele pro věci politické.

Server Aktuálně.cz našel v Národním archivu dokumenty z členské evidence ÚV KSČ. Ze Zůnova zeleného stranického štítku zveřejněného portálem vyplývá, že se členem komunistické strany stal 20. prosince 1979 a nositelem rudé knížky 15. prosince 1981. Deník Epoch Times nebyl schopen bezprostředně dokument ověřit.

V archivu je údajně dostupná i Zůnova přihláška do strany, v níž se podle serveru uvádí: „Jmenovaný si velmi zodpovědně plní své pracovní povinnosti i uložené stranické úkoly. Ze své funkce politického pracovníka aktivně prosazuje politiku strany mezi bezpartijními.“

V životopise Zůny se o působení v komunistické straně podle Fischera nic neuvádí. „Má v něm i dalších devět let, o nichž veřejnost neinformuje. Jenže to, co mu procházelo v armádě, dnes ve veřejné debatě neprojde. Je totiž ve veřejném zájmu slyšet, co dělal a jaké jsou jeho politické názory. Působil v letech 1984 až 1993 jako rozvědčík? Nevíme, protože to popírá,“ napsal Fischer.

Zůna a Čína

Fischer se v příspěvku dotkl i vztahu generála k Číně, kam měl v roce 2023 odejít na doporučení bývalého prezidenta Miloše Zemana a působit tam jako vojenský přidělenec na české ambasádě. „Byl tam vystaven dlouhodobému působení čínských služeb. Co si myslí generál Zůna o Číně? Patří k jejím obdivovatelům jako Miloš Zeman? Jak hodnotí působení Číny, která aktivně podporuje Rusko v jeho válce v Evropě? Je pro něj Čína bezpečnostní hrozbou nebo se mu líbí centralizace politické moci, která se nepárá s dodržováním zákonů?“ napsal Fischer.

Jaromír Zůna za SPD (na snímku z 27. srpna 2021), nominovaný na funkci ministra obrany. (Profimedia)

Ve vláknu na X se Fischer dotkl i osobních vztahů Zůny. Na místo vojenského přidělence měl údajně odcházet poté, kdy se nestal náčelníkem generálního štábu, kterým se stal generál Karel Řehka.

Vztah mezi Zůnou a Řehkou nebyl podle Fischera dobrý: „Generál Zůna odcházel s hořkostí, o čemž svědčí řada přímých svědectví. Pokud by se nyní měl vracet, mám obavu, že se bude vracet i k minulým bojům. Jako ministr dostane možnost přímo rozhodovat o těch, které má ve svém rezortu. Bude hrát stejně jako v minulosti? Vždyť dodnes neřekl pravdu a zakrývá některé důležité kapitoly svého života!“

Senátor uvedl na X ke kandidátovi na ministra ještě několik dalších výhrad.

Deník Epoch Times kontaktoval s žádostí o komentář tiskové mluvčí SPD i Motoristů sobě a ANO, ale do vydání článku neobdržel odpověď. Opakovaně oslovil i mluvčího prezidenta republiky, také bez odezvy.

Přečtěte si také

Malé modulární reaktory – trend, který se přetavuje z papíru do reality. Kdo vyhraje závod s časem?

Co se v oblasti malých modulárních reaktorů – SMR – děje ve světě i u nás.

Kybernetický útok na deník Epoch Times 

Webové stránky české redakce deníku Epoch Times se dnes ocitly pod kybernetickým útokem. Server, který zprostředkovává webhosting stránek, byl zasažen „útočnými požadavky“.

Španělsko kvůli požárům vyhlásilo národní stav nouze, EU poslala letadla

Španělská vláda vyhlásila v madridském regionu národní stav nouze kvůli rozsáhlým lesním požárům, které si podle poslední bilance vynutily evakuaci nejméně 19.000 lidí.

Dospívající osoba v ložnici drží smartphone se zobrazeným logem TikTok, světlo displeje osvětluje její tvář, v pozadí jsou plyšové hračky a deka.
TikTok porušuje pravidla pro ochranu dětí na internetu, uvedla Evropská komise

Evropská komise předběžně shledala, že čínská sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok porušuje unijní nařízení o digitálních službách.

Širší souvislosti Trumpova projevu o problémech s volbami

Události roku 2020 natrvalo podlomily důvěru v integritu amerických voleb už a odstartovaly dlouhý proces vyrovnávání se s hroznou pravdou.

124 švýcarských zákonodárců odsoudilo nadnárodní represi Pekingu vůči Falun Gongu

Prohlášení vyzývá švýcarské úřady k ochraně praktikujících a k tlaku na čínský režim, aby ukončil 27 let trvající pronásledování.

„Věčné chemikálie“ mohou být větší hrozbou než mikroplasty

Mikroplasty budí pozornost veřejnosti, ale vědci stále častěji varují před PFAS. Tyto věčné chemikálie se hromadí v těle i v pitné vodě. Mikroplasty se v posledních letech staly symbolem ekologických problémů moderní civilizace. Byly nalezeny v oceánech, řekách, pitné vodě, potravinách i lidském organismu. Vedle nich však existuje další skupina látek, kterou řada odborníků považuje […]

Počet porcí ultrazpracovaných potravin ovlivňuje riziko srdečních onemocnění

Více porcí ultrazpracovaných potravin denně souvisí s vyšším rizikem infarktu, mrtvice a dalších srdečních příhod.

Jak se zrodila kavárenská kultura

Kavárny patří k symbolům městského života už téměř pět století. Kromě podávání kávy se zde uzavíraly obchody a vznikaly revoluční myšlenky.