ČTK

23. 12. 2025

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) vloží holding Agrofert, je neodvolatelný a bude spravovat akcie i po Babišově odchodu z vlády. Předseda vlády to dnes uvedl na sociální síti X. Reagoval tak na zprávy médií, které upozorňovaly na to, že popis účelu fondu ve sbírce listin omezuje správu majetku na dobu, kdy bude zadavatel členem vlády. Babiš totiž počátkem prosince při oznamování způsobu řešení střetu zájmů uvedl, že Agrofert se mu nevrátí ani po jeho konci v politice.

Opozice a někteří novináři podle Babiše nedokážou ani o svátcích řešit nic jiného než jeho. „Platí to, co jsem řekl. Fond je neodvolatelný a bude spravovat akcie i po mém odchodu z vlády. Akcie se mi už nikdy nevrátí a nebudu už nikdy ani beneficientem,“ dodal.

Svěřenský fond RSVP Trust založila poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, zápis o fondu se už objevil ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. „Účelem svěřenského fondu je správa a zachování majetku představovaného vyčleněným majetkem a jeho mezigenerační předání příslušným potomkům zadavatele tak, aby bylo zajištěno dlouhodobé naplňování jejich materiálních potřeb, a zajištění nezávislé správy po dobu, kdy bude zadavatel vykonávat funkci člena vlády České republiky,“ uvádí popis účelu fondu ve sbírce.

Prezident Petr Pavel podmiňoval veřejným oznámením řešení střetu zájmů jmenování Babiše premiérem. Babiš počátkem prosince uvedl, že s Agrofertem, který sdružuje zhruba 200 firem v Česku i zahraničí, nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Akcie bude spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce, kontrolovat ho bude nezávislý protektor, oba určí nezávislá osoba, ohlásil. Babišovi potomci podle něj získají Agrofert až po jeho smrti.

Pavel oznámené řešení akceptoval, předsedou vlády Babiše jmenoval 9. prosince. Babiš po pondělním oznámení podrobností k fondu RSVP Trust ČTK sdělil, že do fondu Agrofert vloží v termínu, který mu stanovuje zákon, tedy do 30 dnů od svého jmenování premiérem. Někteří experti nicméně považují oznámené řešení střetu zájmů za nedostatečné a nedůvěryhodné. Shodli se, že svěřenský fond RSVP není takzvaným slepým fondem známým z anglosaského práva. Pochybnosti vyjádřili také opoziční politici.

Správcem fondu, tedy tím, kdo bude reálně majetek spravovat, je seniorní komerční bankéř a asset manažer Wilfried Reinhard Elbs. Protektorem, tedy tím, kdo na správce dohlíží, je auditorka se zkušeností ze společnosti PwC Věra Výtvarová. Elektorem, tedy tím, kdo může jmenovat náhradního protektora, je právník Patrik Bureš.

Výtvarová podle médií působila v auditorské a poradenské firmě PwC a z této své pozice je podepsaná i pod zprávami nezávislého auditora Agrofertu. V minulosti také byla členkou dozorčí rady protikorupční organizace Transparency International.

Zakladatelem právní kanceláře DBK je podle serveru Seznam Zprávy právník Ondřej David, který byl v předminulé dekádě součástí týmu bývalého děkana plzeňské právnické fakulty Milana Kindla v době, kdy fakultu zasáhla kauza kolem neoprávněného udělování právnických titulů. Později David pracoval například pro energetickou skupinu ČEZ. Mezi spolupracujícími advokáty kanceláře DBK je uvedený také Eduard Bruna, který Babiše zastupuje v kauze Čapí hnízdo.

Bureš podle Seznam Zpráv v letech 2016 až 2022 řídil právní oddělení firmy ČEZ. Z Rakouska pocházející Elbs je profesí bankéř. Velkou část kariéry spojil s bankovní skupinou Erste a Českou spořitelnou. Byl mimo jiné v čele představenstva Leasingu České spořitelny.

Majitely Roklenu jsou Rudolf Ovčaří a Jan Klenor, připomněl dnes web Novinky.cz. Prvně zmíněný se mimo jiné podílel na privatizaci Třineckých železáren a po nějaký čas spoluvlastnil Českou zbrojovku, napsal server.

Holding Agrofert působí v zemědělství, potravinářství či chemii. Zaměstnává 29 000 lidí, z toho v ČR zhruba 18 000. Patří tak k největším soukromým zaměstnavatelům v Česku. Loni zisk holdingu meziročně vzrostl o pět miliard korun na 7,1 miliardy Kč.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Opoziční strany považují Babišovy úvahy o prodeji Explosie za nebezpečný nápad

Opoziční strany kritizují úvahy premiéra Andreje Babiše (ANO) o prodeji pardubické Explosie. Odmítají, že by se o prodeji firmy v strategickém odvětví mělo nyní vůbec přemýšlet.

Panenky Labubu se dostaly pod tlak kvůli možné vazbě na nucenou práci Ujgurů

Americké organizace vyzvaly úřady k prověření dovozu panenek Labubu poté, co testy v části výrobků prodávaných v USA odhalily bavlnu z Xinjiangu. Zpráva zároveň upozornila na pracovní podmínky u výrobce hraček pro Pop Mart.

„Přišli mi i na maturitu.“ Šejna popsal trable s názorovými oponenty i boj o zablokovaný účet

Šejna v rozhovoru popsal vývoj se zablokovaným účtem a nastínil návrat. Promluvil také o své maturitě, kterou „narušila“ názorově oponentní skupina.

Časovaná bomba – spalovny nestíhají likvidovat nebezpečný odpad

Firmy řešily s vládními úředníky, proč nevznikají nové spalovny na likvidaci nebezpečného odpadu, který se hromadí na skládkách.

Kam míří peníze obcí, krajů a státu? Ministerstvo financí spustilo nový registr, k dohledání jsou i neziskovky

Stát, kraje, obce a dobrovolné svazky obcí v novém registru zveřejňují, kdo a kolik peněz z jejich rozpočtů získal, uvedl dnes resort financí v tiskové zprávě. Podle ministerstva se databáze vztahuje i na nestátní neziskové organizace, například Člověk v tísni dle ní loni inkasoval přes 391 milionů Kč.

Palácio da Bolsa: Kolosální neoklasicismus

Palác burzy v portugalském Portu spojuje neoklasicismus s palácovým luxusem. Jeho interiéry patří k nejzdobnějším v Evropě.

Drahá nová generace: Posilte svůj charakter, abyste zvládli výzvy, které přicházejí

Dopisy a rady pro mladou generaci nabádají k omezení sociálních sítí, čtení, pohybu v přírodě a rozvoji charakteru. Zdůrazňují výchovu dětí, etiku, zodpovědnost a hodnoty, které posilují odolnost a vnitřní rovnováhu.

Co ochucené e-cigarety dělají s vaším tělem

Ochucené e-cigarety mohou poškozovat plíce, zvyšovat závislost na nikotinu a ohrožovat vývoj mozku dospívajících, upozorňují odborníci.

Jak zvýšit porodnost v ČR – očima mladých politiků

Mladí politici napříč politickým spektrem odpovídají na otázku: „Jak motivovat naše občany k větší porodnosti? Alternativně – měli by téma vůbec politici řešit?“