Epoch Times Česko ČTK

a 26. 1. 2026

Ze zaměstnaneckých benefitů lidé nejvíce oceňují příspěvek na stravování, příspěvek na stáří například formou penzijního připojištění a dovolenou navíc. Podle firem fungují benefity jako klíčový motivační nástroj. Za přínosné je označilo téměř 87 procent zaměstnavatelů. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory (HK), který má ČTK k dispozici. Uskutečnil se loni na podzim, zúčastnilo se ho 576 firem z různých regionů a odvětví.

Podle prezidenta HK Zdeňka Zajíčka patří benefity ke standardním nástrojům odměňování v českých firmách. „Zaměstnavatelé si uvědomují, že investice do zvyšování motivace a spokojenosti zaměstnanců se jim vrací v podobě stabilnějších týmů a vyšší produktivity práce,“ uvedl.

Zhruba dvě pětiny zaměstnavatelů vidí benefity jako způsob zvýšení odměny zaměstnanců bez nákladnějšího plošného zvyšování mezd. Pro třetinu firem jsou hlavně nástrojem k náboru nových zaměstnanců i udržení stávajících. Více než pětina podniků poskytování benefitů chápe jako podporu zdraví a zdravého životního stylu svých zaměstnanců.

Příspěvek na stravování označuje za nejoblíbenější benefit 47,8 procenta zaměstnanců. Zhruba pětina lidí pak nejvíce vítá příspěvek na penzijní připojištění nebo dovolenou nad rámec zákona. Pro 13,5 procenta lidí je nejdůležitější práce z domova. Lehce nad deseti procenty se pak pohybují finanční odměny a příspěvky, takzvané sick days a volnočasové karty typu Multisport.

Více benefitů poskytují větší podniky. Například mezi firmami do deset zaměstnanců nabízí stravovací benefity 68,3 procenta zaměstnavatelů, mezi velkými společnostmi to je 98,8 procenta. „Zejména nejmenší firmy poukazují na složitou administrativu, která je dnes s poskytováním benefitů spojená,“ uvedl viceprezident HK Tomáš Prouza s tím, že komora bude navrhovat, jak byrokratickou zátěž snížit. „Součástí změn by měla být i plná digitalizace nabízených benefitů,“ dodal.

Související témata

Přečtěte si také

Armáda od ledna nabrala 1400 vojáků, cíl je 2250 i se zálohami

Armáda za pět měsíců letošního roku nabrala 1400 vojáků. Cíl je 1800 za rok a 450 členů aktivních záloh.

Stát chce převzít karlovarské letiště do konce roku, řekl ministr Zůna

Letiště Karlovy Vary by mělo přejít pod Armádu ČR do konce roku, řekl dnes ČTK ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD).

Komunisty popravení kněží Bula a Drbola byli dnes prohlášeni za blahoslavené

Katoličtí kněží Jan Bula a Václav Drbola, jež popravili komunisté, byli dnes při slavnostní mši na brněnském výstavišti prohlášeni za blahoslavené.

Trump postupuje proti čínské zpravodajské síti na Kubě

Komentář – Washington varuje, že KS Číny rozšiřuje špionážní operace z Kuby, která slouží ke sběru zpravodajských informací a projekci síly protivníků.

Americký viceprezident označil vraždu mladíka v Británii za pobuřující a odsoudil evropské elity

Incident z loňského prosince v posledních dnech otřásá Británií poté, co byl zveřejněn videozáznam policejního zásahu.

Surfařský fotograf zachycuje dechberoucí krásu a sílu obřích vln, které mohou zabít

Fotograf Fred Pompermayer riskuje život na vodních skútrech, aby zachytil surfaře u obřích vln na Havaji, Tahiti a v Kalifornii. Jeho snímky ukazují sílu oceánu a odvahu lidí čelit extrémům

Návrat k pravé eleganci: Lekce moderního ženství podle Coco Chanel

Objevte fascinující životní příběh legendární Coco Chanel. Od sirotčince až po královnu módy – inspirujte se jejími třemi nadčasovými lekcemi moderního ženství.

Skrytá rizika nákupu baterie z elektromobilu pro druhotné použití

Baterie z elektromobilů po skončení provozu na silnicích stále častěji nacházejí druhotné využití. Odborníci však upozorňují na rizika spojená s degradací, neznámou historií baterií a chybějícími jednotnými pravidly testování a certifikace.

Minuta cvičení na židli pro stabilizaci krevního tlaku

Jednoduché cviky na židli aktivují svaly, podpoří oxid dusnatý v cévách a pomohou přirozeně stabilizovat krevní tlak.