Milan Kajínek

5. 2. 2026

Dnes se prezident Petr Pavel setkal s lidmi, kteří se stali oběťmi sexuálního násilí v katolické církvi. Schůzku zorganizoval bývalý církevní soudce, který spolu s dalšími odborníky založil spolek na pomoc obětem zneužívání. Prezident dostal od návštěvníků dárek, který mu má podle obětí připomínat závažnost problematiky.

Podle Kanceláře prezidenta bylo cílem setkání „v důstojném prostředí vyslechnout jejich příběhy“, prezident však schůzku prozatím komentovat nebude. Od obětí obdržel darem srdce s prasklinou, které má symbolizovat „bolesti obětí sexuálního zneužívání v církvi“.

Oběti zneužívání jsou pro katolickou církev palčivé téma, které se v České republice v posledních letech dostalo do širší veřejné diskuse během procesu schvalování takzvané Vatikánské smlouvy, která čeká na podpis prezidenta.

Obhájci obětí tvrdí, že zatímco papež zaujal k těmto činům jasný postoj, česká část církve se s nimi nevypořádala dostatečně dobře a razantně. Upozorňují také na to, že během vyšetřování případů se v praxi zneužívá institutu zpovědního tajemství, které má zmiňovaná Vatikánská smlouva (pdf) rozšířit i na řadové církevní zaměstnance, což podle kritiků případná další vyšetřování ještě ztíží.

Vatikánský nuncius, diplomat na úrovni velvyslance zastupující Svatý stolec v ČR, se měl v únoru loňského roku setkat s oběťmi zneužívání uvnitř katolické církve v České republice. Ta se však ale neuskutečnila (vůbec), když odpověděl, že se s nimi „nemůže v nadcházejících dnech setkat“.

Papežem nově jmenovaný pražský arcibiskup Stanislav Přibyl tento týden v rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že považuje řešení případů zneužívání uvnitř katolické církve za jednu z jeho priorit a po nastoupení do úřadu je připraven na osobní setkání s oběťmi, jejichž příběhy chce vyslechnout a nabídnout pomoc. Prezident zveřejnil k Pribylovu jmenování gratulaci na síti X.

V pondělí 19. ledna 2026 navštívili prezident Petr Pavel a jeho žena Vatikán. Oficiální návštěva u Svatého stolce zahrnovala přijetí papežem Lvem XIV. (Hrad.cz)

Prezident a Vatikánská smlouva

Prezident Pavel v polovině ledna navštívil s první dámou Vatikán, kde se setkal s papežem a jeho sekretářem. „Probírali jsme rovněž vztah Vatikánu a České republiky nebo pozvání papeže k návštěvě, které s poděkováním přijal. Jsem rád, že je vztah mezi Svatým stolcem a námi na tak vysoké úrovni,“ uvedl po návštěvě Pavel, který není členem žádné církve ani náboženské společnosti. Nicméně má za to, že křesťanské církve „pomáhají formovat a udržovat hodnoty“ ve společnosti.

„Nejsem věřící a nebyli ani moji rodiče. Naopak obě moje babičky byly hluboce věřící, pravidelně chodily do kostela a žily podle Desatera. Trávil jsem u nich každé prázdniny a do kostela je často doprovázel. Ve věku 2 let mě také nechaly pokřtít,“ řekl prezident Pavel magazínu Christnet v prosinci 2022. „To hlavní, co jsem si od nich ve vztahu k víře odnesl do života, je tolerance k lidem jiného názoru nebo víry, pokud nezastávají extrémní pozice a mají alespoň základní dobrou vůli k vzájemnému porozumění.“

O sbližování mezi Českou republikou a Vatikánem má svědčit zmiňovaná Vatikánská smlouva, kterou však prezident Pavel označuje za protiústavní.

Smlouvu již schválila vláda Petra Fialy (ODS). Bývalý premiér, který je křesťanem, se v únoru 2025 osobně setkal s jednou z obětí zneužívání a označil to za „obrovský problém“ s nímž se „musí i česká katolická církev jasně a razantně vyrovnat“.

Premiér Petr Fiala (ODS) podepisuje Vatikánskou smlouvu 24. října 2024. (Vlada.cz)

K ratifikaci Vatikánskou smlouvu doporučila v březnu 2025 Poslanecká sněmovna a úspěšně prošla také Senátem. Skupina senátorů však na její znění podala stížnost k Ústavnímu soudu, který se jí už téměř rok zabývá.

Smlouva tedy čeká na podpis prezidenta a prezident čeká na vyjádření Ústavního soudu, kterému zaslal kritické stanovisko. „Soudím, že Smlouva není v souladu s ústavním pořádkem, a to v jednotlivých ustanoveních i jako celek,“ píše prezident ve stanovisku s tím, že Konkordát podle něj narušuje výchozí ústavní principy svrchovaného, sekulárního a republikánského státu. „Smlouva zavádí privilegované postavení katolické církve a jí zřizovaných církevních právnických osob uvnitř našeho státu,“ dodává Pavel.

Postoj papeže k případům zneužívání

Předchozí papež František vydal 25. března 2023 prohlášení nazvané Vos estis lux mundi (Jste světlo světa), v němž prohlásil, že „zločiny sexuálního zneužívání urážejí našeho Pána, způsobují fyzickou, psychickou a duchovní újmu obětem a poškozují společenství věřících“ a vyzval k přijetí „postupů k prevenci a potírání těchto zločinů, které zrazují důvěru věřících“.

V říjnu 2024 vydala Papežská komise pro ochranu nezletilých zprávu o ochraně dětí a mládeže, která uvádí, že „zatímco některé církevní subjekty a církevní autority projevují jasný závazek k ochraně, jiné jsou teprve na začátku přebírání odpovědnosti církve v souvislosti s případy zneužívání. Komise v některých případech zjistila znepokojivý nedostatek postupů pro hlášení a poradenských služeb pro oběti.“

„Nadvláda ze strany pachatelů se často projevuje manipulací a výhrůžkami, které mají za cíl udržet oběti/přeživší (zejména děti) v napětí, mlčet a přimět je k tomu, aby se vnitřně obviňovaly, zahanbit je a stigmatizovat,“ pokračuje komise.

Situace v ČR

Mgr. Jan Rozek, který uspořádal setkání obětí s prezidentem, v květnu 2019 založil spolu s dalšími odborníky spolek a kontaktní web Pro čistou církev, aby pomohl obětem zneužívání v katolické církvi. Rozek je členem katolické církve a bývalým církevním soudcem.

Modrá značka znamená „případy sexuálního zneužívání v církvi, které se dostaly k soudu a jsou již uzavřeny“. Červená „místo, z kterého bylo nahlášeno sexuální zneužití ze strany církevních pracovníků“. Interaktivní mapu naleznete zde. (Zdroj: procistoucirkev.cz)

Jenom v České republice zaznamenala iniciativa Pro čistou církev 55 ohlášených případů zneužívání (7 v Praze), z čehož 14 skončilo u soudu a jsou již uzavřeny.

„Osobně jsem se potkal s desítkami obětí a aspoň stovka mi volala. A ty příběhy nechcete slyšet. Trhá to srdce. Predátoři si trpělivě vybírají oběti a pomalu si je chystají na zneužívání,“ řekl dříve Rozek.

daniel barton

Setkal jsem se s řadou případů, kdy zástupci biskupství policii neposkytli informace týkající se kauz sexuálního zneužívání s odkazem na zpovědní tajemství.

— Daniel Bartoň, advokát

Čeští zástupci katolické církve se však dostali s iniciativou do rozkolu a církevní soudce Rozek, který iniciativu spoluzakládal, byl biskupem Vojtěchem Cikrlem odvolán z funkce soudce církevního soudu.

Od nástupu nového arcibiskupa Stanislava Přibyla si Rozek slibuje zlepšení situace. „Možná se pletu, ale chci věřit v nový vítr,“ napsal Rozek poté, co Přibyl o případech na začátku týdne promluvil v Českém rozhlase.

Historická roztržka s Vatikánem

Historická roztržka mezi Vatikánem a Československem, známá jako Marmaggiho aféra, se udála za první republiky. Tehdy došlo ke zrušení tří mariánských svátků a naopak vyhlášení Dne upálení mistra Jana Husa státním svátkem. Výroční oslavy se v roce 1925 účastnil prezident Tomáš Garrigue Masaryk a tehdejší vláda, což církevní kruhy považovaly za protikatolickou provokaci.

Papežský nuncius Francesco Marmaggi opustil Prahu a přerušily se diplomatické styky. Aféra skončila v roce 1927 uzavřením takzvaného modus vivendi mezi Československem a Svatým stolcem.

Vatikánská smlouva by tak byla po 100 letech první smlouva mezi Svatým stolcem a českým státem.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dvě třetiny domácností bydlí v domě se zateplením, 91 procent má vyměněná okna

Dvě třetiny domácností v Česku bydlí v zatepleném domě. Devět z deseti domácností má pak vyměněná okna s dvojitými či trojitými skly.

USA a Evropa patří k sobě a mohou společně vybudovat nový řád, řekl Rubio

Spojené státy a Evropa patří k sobě, řekl dnes americký ministr zahraničí Marco Rubio na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

Pět evropských zemí tvrdí, že ruský opozičník Navalnyj byl otráven, viní Kreml

Pět evropských zemí v čele s Británií tvrdí, že ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj byl před dvěma lety v ruské věznici otráven smrtícím jedem.

Česká republika má zájem na stabilních vztazích s Čínou, uvedlo Ministerstvo zahraničí po setkání ministrů

Česko má zájem na stabilních vztazích s Čínou, uvedlo MZV po dnešním setkání ministra zahraničí Petra Macinky s šéfem čínské diplomacie Wang Iem.

Japonci kvůli podvodníkům loni přišli v přepočtu o více než 43 miliard korun

Japonci byli za celý loňský rok kvůli investičním, romantickým a dalším podvodům okradeni o rekordních 324,11 miliardy jenů (přes 43 miliard Kč).

Tříletý chlapec si pamatuje minulý život jako had a poskytuje ověřené detaily o setkání s lovcem

Tříletý chlapec v Thajsku, Dalawong, tvrdí, že si pamatuje svůj minulý život v podobě hada, který byl zabit lovcem. Dalawong podrobně popsal setkání s hadem, což bylo potvrzeno jeho otcem a dalším svědkem. Tento podivný případ zkoumal i známý výzkumník reinkarnace Dr. Jim Tucker, který popisuje, jak podobné případy reinkarnace zvířat jsou vzácné, ale velmi fascinující.

Virus Nipah a nový řád veřejného zdraví

Virus Nipah odhaluje nový řád veřejného zdraví, v němž se strach mění v byznys a skutečné hrozby ustupují pohodlným příběhům moci a peněz.

Vše, co potřebujete vědět o výběru, skladování a mražení avokáda

Jak vybrat, skladovat a zamrazit avokádo tak, aby vydrželo co nejdéle. Praktické tipy proti hnědnutí i plýtvání.

Tajemství intuice: Když tělo ví dříve než mysl

Proč někdy cítíme správné rozhodnutí v břiše? Intuice, podvědomí a propojení střeva s mozkem pod drobnohledem vědy.