Epoch Times Česko ČTK

a 27. 2. 2026

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval slovenského premiéra Roberta Fica na Ukrajinu k projednání všech existujících otázek mezi oběma zeměmi. Oznámila to ukrajinská prezidentská kancelář po dnešním telefonátu mezi oběma představiteli. Fico pak v prohlášení uvedl, že pozvání na jednání přijal; přednost by ale dal schůzce na území Evropské unie. Rozhovor podle Fica potvrdil rozdílné pohledy obou politiků na stav ropovodu Družba.

Po lednových útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu přestala Družbou proudit ropa na Slovensko a do Maďarska. Fico dnes uvedl, že Zelenskyj s odvoláním na postoj ukrajinských tajných služeb také odmítl možnost kontroly stavu ropovodu; vytvoření příslušné komise dříve navrhly Bratislava a Budapešť.

„Zatímco naše zpravodajské informace potvrzují, že ropovod není poškozen a nic nebrání tranzitu ropy, ukrajinský prezident trval na tom, že oprava ropovodu si vyžaduje delší čas,“ uvedl Fico. V příspěvku na facebooku Fico zopakoval, že Ukrajina podle něj nemá zájem obnovit tranzit ropy přes své území.

Dodávky ruské ropy do Maďarska a na Slovensko ropovodem Družba jsou přerušeny od 27. ledna. Kyjev tvrdí, že ruský dron tehdy zasáhl část ropovodu na západní Ukrajině a Ukrajinci se vše snaží opravit. Slovensko a Maďarsko naproti tomu uvádí, že za dlouhodobý výpadek je zodpovědná Ukrajina. Maďarský premiér Viktor Orbán dříve označil zastavení tranzitu ruské ropy přes zemi bránící se ruské agresi za nevyprovokovaný akt nepřátelství, který ohrožuje energetickou bezpečnost Maďarska.

„Ropovod zničilo Rusko, my za jeho zničením nestojíme,“ prohlásil v úterý Zelenskyj na společné tiskové konferenci s představiteli EU, kteří navštívili Kyjev u příležitosti čtvrtého výročí zahájení ruské invaze. Jak dodal, není to první ani poslední podobný útok a existuje množství důkazů i satelitních snímků.

Fico v pondělí uvedl, že slovenský provozovatel energetické sítě odmítne ukrajinské žádosti o nouzové dodávky elektřiny, dokud opět nebude proudit ropa ropovodem Družba, který vede z Ruska přes Ukrajinu do střední Evropy. Ve středu opět kritizoval Zelenského, který podle Fica přepravu ropy vůbec nehodlá umožnit, a prohlásil, že ukončení slovenských nouzových dodávek elektřiny Ukrajina „sakra pocítí,“ pokud bude potřebovat proud ke stabilizaci své sítě. Slovenský premiér také řekl, že cílem Ukrajiny je poškodit maďarského premiéra Orbána před dubnovými parlamentními volbami v Maďarsku.

Zelenskyj už před rokem pozval Fica do Kyjeva, a to po kritice Bratislavy, že Ukrajina neprodloužila smlouvu s Ruskem o tranzitu zemního plynu přes své území na Slovensko. Fico tehdy do ukrajinské metropole necestoval, se Zelenským se pak v září sešel v Užhorodu u ukrajinsko-slovenských hranic. Od podzimu 2023, kdy byl Fico jmenován do čela své již čtvrté vlády, slovenský premiér oficiálně Kyjev nenavštívil.

Slovensko a Maďarsko dlouhodobě dovážejí ropu z Ruska. Česko už na surovině z Ruska závislé není. Slovenský premiér v minulosti opakovaně kritizoval Ukrajinu, že neprodloužila tranzit ruského plynu přes své území na Slovensko a do dalších zemí. Ficova vláda po svém vzniku zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob a kritizovala přístup EU k válce na Ukrajině.

Slovenští opoziční politici Ficův postoj v této věci kritizovali. Podle předsedy hnutí Progresivní Slovensko Michala Šimečky premiér odmítá financovat obranu Ukrajiny, ale dělá všechno proto, aby Slovensko dál platilo Rusku za energie, jejichž prodejem Moskva financuje válku.

Související články

Přečtěte si také

Malé modulární reaktory – trend, který se přetavuje z papíru do reality. Kdo vyhraje závod s časem?

Co se v oblasti malých modulárních reaktorů – SMR – děje ve světě i u nás.

Kybernetický útok na deník Epoch Times 

Webové stránky české redakce deníku Epoch Times se dnes ocitly pod kybernetickým útokem. Server, který zprostředkovává webhosting stránek, byl zasažen „útočnými požadavky“.

Španělsko kvůli požárům vyhlásilo národní stav nouze, EU poslala letadla

Španělská vláda vyhlásila v madridském regionu národní stav nouze kvůli rozsáhlým lesním požárům, které si podle poslední bilance vynutily evakuaci nejméně 19.000 lidí.

Dospívající osoba v ložnici drží smartphone se zobrazeným logem TikTok, světlo displeje osvětluje její tvář, v pozadí jsou plyšové hračky a deka.
TikTok porušuje pravidla pro ochranu dětí na internetu, uvedla Evropská komise

Evropská komise předběžně shledala, že čínská sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok porušuje unijní nařízení o digitálních službách.

Širší souvislosti Trumpova projevu o problémech s volbami

Události roku 2020 natrvalo podlomily důvěru v integritu amerických voleb už a odstartovaly dlouhý proces vyrovnávání se s hroznou pravdou.

124 švýcarských zákonodárců odsoudilo nadnárodní represi Pekingu vůči Falun Gongu

Prohlášení vyzývá švýcarské úřady k ochraně praktikujících a k tlaku na čínský režim, aby ukončil 27 let trvající pronásledování.

„Věčné chemikálie“ mohou být větší hrozbou než mikroplasty

Mikroplasty budí pozornost veřejnosti, ale vědci stále častěji varují před PFAS. Tyto věčné chemikálie se hromadí v těle i v pitné vodě. Mikroplasty se v posledních letech staly symbolem ekologických problémů moderní civilizace. Byly nalezeny v oceánech, řekách, pitné vodě, potravinách i lidském organismu. Vedle nich však existuje další skupina látek, kterou řada odborníků považuje […]

Počet porcí ultrazpracovaných potravin ovlivňuje riziko srdečních onemocnění

Více porcí ultrazpracovaných potravin denně souvisí s vyšším rizikem infarktu, mrtvice a dalších srdečních příhod.

Jak se zrodila kavárenská kultura

Kavárny patří k symbolům městského života už téměř pět století. Kromě podávání kávy se zde uzavíraly obchody a vznikaly revoluční myšlenky.