Epoch Times Česko ČTK

a 24. 5. 2026

Včerejšek byl prvním tropickým dnem letošního roku. Stanice Doksany na Litoměřicku pokořila v 15:30 hranici 30 stupňů Celsia, nakonec tam teploměr ukázal 30,7 stupně. Na 19 místech v západní polovině Čech padly teplotní rekordy pro 23. květen. Loni zaznamenali meteorologové první tropický den dříve, 3. května, a předloni dokonce už 7. dubna. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na síti X.

„Dnešní (23. 5. pozn. red.) odpolední teploty odpovídaly na většině území spíše vrcholnému létu než konci května,“ uvedl ČHMÚ. Vystoupaly nejčastěji na 22 až 26 stupňů Celsia, v Čechách až nad 29 stupňů. Vedle Doksan, kde včerejší nové maximum přepsalo dosavadní rekord 30,2 stupně Celsia z roku 2012, se teplota nad 29 stupňů dostala také v Plzni, Ústí nad Labem, Dobřanech na Plzeňsku, Dobřichovicích u Prahy a Tachově. Devatenáct míst s novým teplotním maximem pro včerejší den představuje víc než desetinu stanic, kde se měří alespoň 30 let.

Stanice v Doksanech a například i v Plzni v Bolevci, kde je ze včerejška nový rekord 29,8 stupně Celsia, jsou ale poměrně specifické svým umístěním. Zatímco v Doksanech zpravidla teplota odpoledne při jednotlivých desetiminutových měřeních výrazněji kolísá, v Bolevci je zase stanice umístěna v menším údolí s pískovcovým podložím. Má to vliv na odpolední maxima v teplé části roku.

Nadprůměrné teploty meteorologové očekávají také v neděli. „Maxima se budou pohybovat mezi 25 až 30 stupni Celsia, tropickou třicítku tak pravděpodobně zaznamenáme i na dalších stanicích,“ napsali.

Prvním tropickým dnem, při kterém teploty stoupají alespoň na 30 stupňů Celsia, byl loni 3. květen. Na stanici Dyjákovice na Znojemsku v tento den naměřili 31 stupňů. Předloni meteorologové zaznamenali první tropický den výrazně dřív, už 7. dubna. V Českých Budějovicích tehdy naměřili 30,9 stupně.

Související témata

Přečtěte si také

Na vrchol sjezdu sudetských Němců v Brně přišly tisíce lidí, stejně i na protest

Södera odpoledne na Pražském hradě přijal prezident Petr Pavel, setkání kritizovali zástupci české vlády.

Turecká policie se slzným plynem vtrhla do ústředí hlavní opoziční strany

Turecká policie dnes za použití slzného plynu a gumových projektilů vtrhla do ústředí hlavního opozičního uskupení - Lidové republikánské strany.

Schillerová: Prodej Explosie je zatím úvaha, roli by hrála jenom cena

Při případném prodeji pardubického výrobce výbušnin Explosia by hrála roli jenom cena. Nyní je na prodej této společnosti vhodná doba, neboť až skončí válka, její cena zase půjde dolů. V dnešní Partii na CNN Prima News to řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Nejčastějším škodlivým programem byl v dubnu CloudEyE umožňující krádeže dat

Nejčastějším škodlivým kódem v Česku byl i v dubnu na počítačích s Windows program CloudEyE s podílem 21,5 procenta. Slouží ke stahování dalších škodlivých kódů do počítače.

Lidé vídají stále více bolidů. Astronomové si to nedokážou vysvětlit

Počet zpozorovaných jasných meteorů, které zemskou atmosférou prolétají rychlostí 72 000 kilometrů za hodinu, byl letos na jaře dvakrát vyšší než obvykle.

Nalaďte se dnes: Co se skrývá ve jménu jedné z nejslavnějších klavírních skladeb světa?

Proč se Beethovenově Sonátě č. 14 říká Měsíční, když jí tak sám skladatel nikdy neříkal? Příběh slavné přezdívky i nenaplněné lásky.

Bylina číslo jedna pro detoxikaci těžkých kovů

Koriandr může podle odborníků podporovat vylučování těžkých kovů z organismu. Pomáhá také trávení a působí jako účinný antioxidant.

Kubánský režim čelí rostoucímu tlaku, zatímco sílí výzvy ke změně

Americký ministr zahraničí Marco Rubio konstatoval, že pravděpodobnost dosažení diplomatického řešení s představiteli ostrova je nízká.

Macinka navrhne Babišovi odklad rozhodnutí o delegaci na summit NATO

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) navrhne premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO), aby vláda o delegaci na červencový summit Severoatlantické aliance (NATO) v Ankaře rozhodla až v druhé polovině června po jednání ministrů obrany v Bruselu.