Libanonská armáda začala přebírat kontrolu nad oblastmi na jihu země v rámci dohody s Izraelem a Spojenými státy z konce června. Podle agentury AFP to dnes oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Dohoda by měla vést k odchodu izraelských vojáků z jihu Libanonu, jehož část Izrael obsadil.
Podle amerického ministerstva zahraničí libanonská armáda přebírá kontrolu nad třemi vesnicemi na jihu od řeky Lítání. Washington uvedl, že se tak děje v rámci dohody mezi Libanonem, Izraelem a Spojenými státy z konce června. „Tento milník je přímým výsledkem jednání mezi Izraelem a Libanonem z minulého týdne v Římě,“ uvedl Washington.
Podle dohody libanonská armáda má v takzvaných pilotních zónách zaručit, že tam neobnoví vojenskou přítomnost šíitské hnutí Hizballáh, proti kterému Izrael bojuje. Hnutí však dohodu s Izraelem a USA odmítá a negativní postoj má i ke snahám odzbrojit své vojenské křídlo.
Podle deníku Haarec a dalších izraelských médií jen v jedné z vesnic, nad kterou přebírá libanonská armáda kontrolu, v současnosti působí izraelská armáda. Nad dalšími dvěma oblastmi měla izraelská armáda zpravodajskou kontrolu, například za použití dronů, uvedly zdroje médiím.
Izraelská armáda obsadila část jižního Libanonu v roce 2024 v rámci tažení proti Hizballáhu a její vojáci tam zůstávají i po uzavření dvou různých příměří. Izraelští vládní představitelé tvrdí, že izraelští vojáci v Libanonu zůstanou do odzbrojení Hizballáhu. Žádné konkrétní datum pro odchod izraelských vojáků tak nebylo stanoveno. Libanonská vláda tvrdí, že usiluje o úplnou obnovu státní suverenity a rovněž se přihlásila k cíli odzbrojit Hizballáh.
