Bohumil Bartošek

7. 9. 2006

Možná máte jako chovatelé občas podezření na nemilé překvapení v podobě blech, když se zvíře škrábe a drbe. Blechy zvíře nejen znervózňují, ale také mu mohou způsobit zdravotní problémy (např. alergii na bleší kousnutí) a přenášet různé parazity jako např. tasemnici. Jak blechy odhalíme, jak se jich zbavíme a co můžeme dělat preventivně?

Jak poznat, že má zvíře skutečně blechy?

Rozsáhlejší zablešení zjistíme snadno: srstí psa nebo kočky se čile prohánějí blechy. Tato situace nastává častěji u psů chovaných mimo dům – na dvorku, ale může jí být zaskočen i majitel psa chovaného v bytě, nebo kočky, kterou běžně vypouštíme ven.

Při menším zablešení ale jednotlivé blechy mohou naší pozornosti uniknout. Jak tedy určit, zda zvíře blechy skutečně má?

blechy a pes
Ilustr. záběr. (Morridellatorre)

Jak poznat blechy u psa

Někdy má pes problémy s kůží, drbe se, je opatrný i na pohlazení na určitých místech, ale známky blech nikde nevidíme. Přesto tyto problémy mohou s blechami souviset. U některých zvířat se totiž časem vyvine tzv.  alergie na blechy (tj. na jejich kousnutí).

Pak stačí jedno až dvě bleší kousnutí za týden, aby se pes často škrabal a tvářil se jako při silném zablešení. Blech je však tak málo, že je obvykle nenalezneme. Na psovi blechy hledáme hlavně v oblasti páteře od lopatek až ke kořeni ocasu.

blechy u psa
Na psovi blechy hledáme hlavně v oblasti páteře od lopatek až ke kořeni ocasu. (Alexey Glinenkov)

Test s vodou

Pokud blechu nevidíme, neznamená to, že ji pes nemá. Jestliže uvidíme na srsti drobné černé tečky, přilepené na chlupy, nejde o špínu, ale s největší pravděpodobností o bleší výkaly z vysáté krve.

Bleší výkaly v kočičí srsti.
Bleší výkaly v kočičí srsti. (Dr Zak, CC BY-SA 3.0)

O jejich původu se přesvědčíme snadno: několik těchto teček dáme na bílý papír a kápneme na ně kapku vody. Jde-li o bleší trus, brzy se ve vodě rozpustí a my uvidíme, jak se kapka vody barví do červena. Výskyt blech je úspěšně potvrzen.

Jak poznat blechy u kočky

Protože kočka má hustější srst než pes, blecha se u ní hledá hůř. Také trus blech se objeví až tehdy, když je blech více – kočka je čistotnější a tohoto indikátoru blech se zbaví rychleji než pes.

Jedna z možností je kočku postavit na tmavou podložku a pročesávat jí srst. Jestliže na podložku padají malinké bílé tečky, nejde pravděpodobně o lupy, ale o vajíčka blech. Nejlepším indikátorem je diagnostika léčbou.

Podejte kočce přípravek proti blechám a  pak ji dejte na několik hodin např. do suché vany nebo na jinou výraznou podložku, ze které kočka neuteče (přepravka na kočky pokrytá bílým papírem). Možná budete zaskočeni, že kočka má oproti vašemu očekávání vyšší počet uhynulých blech. Na bílém podkladě vany je najdete snadno.

Proč se blechy znovu objeví i po koupeli psa?

Když psa vykoupete v šamponu proti blechám, bute to mít pozitivní účinek většinou právě u psů chovaných v bytě. Pes na dvorku dostane do 14 dnů a  nejpozději do jednoho měsíce (zvláště v parném létě) blechy znovu, ať koupete psa kolikrát chcete.

Opakované mytí či stříkání psa různými přípravky má proto jen dočasný účinek. Proč? Abyste mohli přistoupit ke skutečně účinné likvidaci a prevenci výskytu blech, musíme pochopit a stručně si objasnit životní a vývojový cyklus tohoto parazita.

Životní cyklus blechy

Blecha, kterou na psovi najdete, je už vlastně v poslední (a to krátké) fázi života. Dostala se ke zdroji potravy, a tak se toho snaží maximálně využít. Saje, saje a saje a mezičasem také velmi intenzivně klade vajíčka.

Tato činnost je pro blechu tak vyčerpávající, že na psovi hyne většinou do jednoho měsíce. Vajíčka blech padají na zem, kde se z nich vylíhnou larvy. Larvičky žijí v prachu, živí se organickými zbytky a prochází vývojovými stádii až do dospělce. Blechy se tedy nelíhnou ze špíny, jak některé maminky straší děti. Pravda je nicméně jen kousek vedle – larvy se líhnou ve špíně a žijí ve špíně na zemi.

Dospělá blecha už jen čeká na to, až kolem půjde „pojízdný bufet“ – pes, kočka či jiné zvíře, na které skočí. Pak se cyklus znovu opakuje.

Kde pes blechy získá?

Může váš čtyřnohý miláček dostat blechy od jiného, vysloveně zablešeného psa? Vyloučeno to zcela není, zvláště při velmi těsném kontaktu (vzájemné hraní). Ovšem ze sta blech přeskočí na jiného psa tak jedna až dvě blechy. Blecha nemá důvod utíkat od prostřeného stolu jinam.

Největší počet blech pes získá v místě, kde se často vyskytuje nebo žije již jiné zablešené zvíře. Na dvorku jsou to hlavně ježci, kuny, lasičky, veverky, které si někde poblíž postavili hnízdo, nebo přes dvůr častěji přebíhají. Z těchto zvířat padají na zem vajíčka, z nich se líhnou larvičky a ty se vyvíjejí v dospělé blechy, které nám psa opětovně zableší.

Jak se zbavit blech – likvidace dočasná i dlouhodobá

Jak se tedy blech zbavit? Existuje poměrně hodně přípravků, např. obojky proti blechám a klíšťatům, o kterých jsme mluvili v článku o klíšťatech.

Další možností jsou šampony proti blechám a spreje proti blechám, aplikované přímo na zvíře. Zde je vhodné sledovat jednak dobu účinnosti, garantovanou výrobcem, případně hygienická opatření po aplikaci přípravku. U přípravku, který má účinnost kratší než jeden měsíc, jde o  likvidaci blech přímo na psovi, a to je záležitost dočasná. Nové blechy, které zatím v prostředí dospěly, psa znovu napadnou.

Existují však přípravky, které blechy dokáží nejen zlikvidovat, ale vytvoří pro hmyz tak toxické a nepříznivé podmínky, že je pes proti blechám chráněn déle. Účinek by měl být delší než vývoj blech od vajíčka do dospělce – tj. víc než jeden měsíc, aby byl  cyklus vývoje blech narušen.

Šampón proti blechám
Šampón proti blechám je pouze dočasné řešení. (Julie Corsi)

Tyto přípravky jsou o něco dražší, ale vyplatí se. Stačí dvě až tři aplikace (na jaře, v létě a koncem léta) a pes má od blech klid celý rok, protože i zablešení je problém většinou sezónní (od jara do podzimu). Vhodně zvolený přípravek působí tedy léčebně (likvidace blech) i preventivně (odpuzuje další blechy) a to až po dobu 3 měsíců.

Většinou jde o přípravky na předpis veterinárního lékaře, který vám nabídne kromě vlastního přípravku také konzultaci tohoto problému. Je obeznámen s účinkem, délkou působení, mechanismem účinku i cenou, a proto vám může jako chovateli navrhnout víc možností.

Jedny z nejúčinnějších látek působí tak, že přetnou cyklus blech – blechy např. po nasátí předávají do vajíček látku, která nedovolí budoucí larvě přeměnu v dospělou blechu. Takové přípravky jsou poměrně drahé, ovšem často stačí 1 vhodně zvolená dávka, aby blechy zmizely na delší dobu.

Přípravků je víc, a protože jsou většinou na předpis, nebudeme se jimi podrobněji zabývat. Co by ale chovatel měl vzít při rozhodování také v potaz, je způsob aplikace. Jak již bylo řečeno v článku o klíšťatech, mnozí psi a zvláště pak kočky téměř bez výjimky nesnáší syčení spreje, a to ani mechanického rozprašovače s pumpičkou.

V takovém případě se vyplatí zakoupit koncentrovanou formu přípravku. Ten se pak aplikuje v tzv. pipetce v koncentrovaném, minimálním objemu tekutiny přímo na kůži v místě, které si pes či kočka nemůže olízat.

Jdou blechy na člověka?

A co platnost oné známé věty: „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou?“ Pokud jsou to skutečně psí blechy, a mají možnost si vybrat, pak dospělé blechy dají přednost psu. Pokud ale nemají jiný zdroj potravy, mohou si (spíše výjimečně) vybrat i člověka.

Je to ale také individuální, různí lidé mohou mít mírně odlišné složení krve, a proto mají pro tento a podobný hmyz různoupřitažlivost, takže někdo je tímto problémem obtěžován víc, někdo méně.

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…