Týden od svého zformování nabírá obávaný hurikán Dorian v Karibiku neustále na síle. Již v pátek se zařadil do 4. kategorie a jeho intenzita dále roste. Kromě Floridy ovlivní zřejmě i další státy USA.

Kolem sobotní půlnoci středoevropského času dosáhl hurikán Dorian podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) rychlosti větru 240 km/h, což je těsně pod hranicí nejsilnější kategorie na Saffir-Simpsonově stupnici – tj. páté, která začíná na 252 km/h. Pohybuje se směrem na západ rychlostí do 20 km/h.

Již v neděli postihne oblasti ostrovů Abaco a Grand Bahama. Následně bude pokračovat směrem k Floridě, k jejímuž pobřeží dorazí zkraje příštího týdne. Epicentrum hurikánu by přitom nemělo zasáhnout pevninu.

Dorian
Předpověď vývoje hurikánu na následujících 5 dní (NHC).

Poté by se měl Dorian dle nových informací pohybovat směrem na sever, kde zhruba v polovině týdne ovlivní další státy jako Georgia a Jižní a Severní Karolína. To je změna oproti posledním předpovědím, protože hurikán měl silně udeřit jen na Floridě.

Na svých FB stránkách NHC informuje také o tom, že rychlost větru o síle hurikánu sahá do 45 kilometrů od středu Dorianu. A rychlost větru o síle tropické bouře dosahuje až do 165 kilometrů od oka.

Zatím nejničivějším v historri USA byl hurikán Katrina (3. kategorie) v roce 2005, který za sebou zanechal škody v hodnotě 125 miliard dolarů. V historickém srovnání s přihlédnutím na inflaci pak 160 miliard.