Redakce Epoch Times

12. 10. 2019

Níže nabízíme retrospektivu událostí okolo jednoho z případů masivního potlačování svobody slova čínským režimem, využívání spolupráce a obchodních spojení k vydírání a zastrašování partnerů a jednotlivců, s cílem umlčet jejich hlasy.

Manažer basketbalového týmu Houston Rockets sdílel na svém twitterovém účtu obrázek s titulkem „Boj za svobodu. Stojím za Hongkongem.“ Jeho osobní vyjádření sympatií protestujícím v Hongkongu však vzbudilo silnou odezvu na straně čínských sponzorů a státních úřadů, přestože jej Daryl Morey zase smazal, informovala o tom agentura Reuters.

Čínský výrobce sportovního oblečení značky Li-Ning a čínský sponzor Shanghai Pudong Development Bank 6. října pozastavily spolupráci s Houston Rockets.

Manažer týmu Houston Rockets.  (Troy Taormina-USA TODAY Sports)
Manažer týmu Houston Rockets. (Troy Taormina-USA TODAY Sports)

Tým Houston Rockets se v Číně těší široké sledovanosti, částečně proto, že v roce 2002 draftoval čínského basketbalového hráče Yao Minga, který se stal hvězdou týmu.

Následně na to ohlásila Čínská státní televize CCTV, že uvaluje embargo na vysílání zápasů týmu Houston Rockets.

Představitel čínského konzulátu v Houstonu rovněž odsoudil Morleyho poznámku na Twitteru.

Stoupající nátlak, nepochybně řízený ze strany čínského režimu, posílila Čínská basketbalová asociace, která prohlásila, že ukončuje veškerou „výměnu a spolupráci“ s týmem Houston Rockets.

Manažer basketbalového týmu Houston Rockets sdílel na svém twitterovém účtu obrázek s titulkem „Boj za svobodu. Stojím za Hongkongem.“ (Screenshot NTD Zooming In)

Odezva z USA

NBA se 7. října distancovala od Morleyho prohlášení ve snaze uklidnit čínský režim, pro který jsou protesty za demokracii v oblasti Hongkongu silně politickou záležitostí spjatou s politikou „jedné Číny“ a absolutní mocí komunistické strany.

Američtí zákonodárci se připojili ke kritice NBA poté, co se distancovala od Moreyho tweetu.

„Jako doživotní fanoušek @HoustonRockets jsem byl hrdý na to, že @dmorey zvedl hlas proti represivnímu zacházení Čínské komunistické strany s protestujícími v Hongkongu,“ napsal na Twitteru senátor Ted Cruz (Republikáni). „Nyní, ve snaze o $$, @NBA ostudně ustupuje.“

Tým Houston Rockets se v Číně těší široké sledovanosti, částečně proto, že v roce 2002 draftoval čínského basketbalového hráče Yao Minga (vlevo), který se stal hvězdou týmu. (Don Emmert/AFP/Getty Images)

Kongresman New Jersey Tom Malinowski řekl, že Čína používá svou ekonomickou sílu k cenzurování projevu Američanů ve Spojených státech.

„A #NBA, která (správně) nemá problém s hráči / zaměstnanci kritizujícími naši vládu, se nyní omlouvá za kritiku čínské vlády. To je ostudné a nemůžeme to schvalovat,“ řekl Malinowski (Demokraté).

NBA uvedla, že uznává, že Moreyovy názory „hluboce urazily mnoho našich přátel a fanoušků v Číně, což je politováníhodné“.

„Máme velkou úctu k historii a kultuře Číny a doufáme, že sport a NBA bude sloužit jako sjednocující síla k překlenutí kulturních rozdílů a sjednocení lidí,“ uvedla NBA.

Senátor Josh Hawley (Rrepublikáni) z Missouri ve své kritice směřoval přímo k porušování lidských práv v Číně, včetně represí ujgurských muslimů.

„Čínská vláda má v koncentračních táborech zavřený milion lidí a snaží se brutálně potlačit demonstranty z Hongkongu – a NBA chce překlenout kulturní propasti? Kulturní propasti?“ ptá se senátor Hawley.

Donald Trump kritizuje NBA

Americký prezident Donald Trump podrobil kritice National Basketball Association (NBA) a další za „zaprodávání se Číně“ v souvislosti událostmi okolo tweetu generálního manažera Houston Rockets Daryla Moreyho na podporu protestů v Hongkongu.

Prezident Donald Trump v Bílém domě, 2019. (Charlotte Cuthbertson/The Epoch Times)
Prezident Donald Trump v Bílém domě, 2019. (Charlotte Cuthbertson/The Epoch Times)

Trump 9. října kritizoval trenéra Golden State Warriors Stevea Kerra a trenéra San Antonio Spurs Gregga Popoviče za vyhýbání se otázkám o Číně.

„Sledoval jsem Steva Kerra. Byl jako malý chlapec, byl tak vystrašený, že na tu otázku nedokázal ani odpovědět… Třásl se,“ řekl Trump novinářům v Bílém domě.

Majitel Houston Rockets Tilman Fertitta a NBA se rychle distancovali od Moreyho názorů, což vyvolalo rozsáhlou kritiku ze strany amerických úředníků a fanoušků, kteří uvedli, že basketbalová liga nadřazuje finanční zisky nad svobodu slova a projevu.

Článek byl sestaven z článků redaktorů newyorské redakce Epoch Times Nicole Hao a Evy Fu, zpráv agentury Reuters.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.