Eva Fu

28. 8. 2019

Peking kritizoval zahraniční vlády kvůli jejich „zasahování“ do protestů v Hongkongu den poté, co vůdci summitu G7 vyjádřili obavy o tento region a vyzvali k mírovému vyřešení probíhající politické krize.

„Rád bych řekl členům skupiny G7: zastavte své neústupné vměšování v honbě o dosažení vaší skryté agendy,“ uvedl na tiskové konferenci 27. srpna Keng Šuang (Geng Shuang), mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Dodal, že Čína „se o [své] záležitosti řádně postará“.

V pondělí sedm průmyslově vyspělých zemí, Británie, Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko a Spojené státy, vydalo na summitu G-7 společné prohlášení, v němž Čínu žádaly, aby dodržovala Společnou čínsko-britskou deklaraci.

Tato dvoustranná smlouva z roku 1984 stanovovala podmínky, za jakých měl být v roce 1997 Hongkong převeden pod čínskou správu, přičemž obě strany se dohodly, že zachovají autonomii území a svobody, které nejsou na pevnině poskytovány, podle modelu „jedna země, dva systémy“.

„G7 znovu potvrzuje existenci a význam čínsko-britské dohody z roku 1984 ohledně Hongkongu a požaduje, aby se předešlo násilí,“ stojí v prohlášení vydaném v závěru summitu G7 ve Francii.

V pondělí také na konferenci G7 přednesl britský premiér Boris Johnson projev, v němž uvedl, že země G7 jsou „hluboce znepokojeny“ událostmi v Hongkongu. V posledních měsících město zaplavily masové protesty proti kontroverznímu zákonu o vydávání trestně stíhaných osob do Číny, při nichž došlo ke střetům policie s civilisty.

„Všechny země G7 chtějí podpořit stabilní a prosperující Hongkong. A nadále jsme společně vázáni rámcem ,jedné země, dvou systémůʻ,“ řekl Johnson.

Západní vlády vyjádřily své znepokojení nad nedávnými hrozbami čínského režimu o tom, že vyšle jednotky k potlačení protestů v Hongkongu, a vyzvaly čínský režim, aby dodržoval to, k čemu se zavázal ve Společné čínsko-britské deklaraci.

Americký viceprezident Mike Pence 19. srpna naléhal na Čínu, aby „jednala humanitárním způsobem“, a naznačil důležitost hongkongské otázky pro probíhající obchodní jednání mezi Čínou a Spojenými státy.

„Aby Spojené státy uzavřely [obchodní] dohodu s Čínou, musí Peking dodržovat své závazky, počínaje závazkem Číny přijatým v roce 1984 o respektování integrity hongkongských zákonů prostřednictvím Společné čínsko-britského deklarace,“ řekl Pence v projevu předneseném v Detroit Economic Clubu.

V reakci na Penceovy připomínky čínská státní televizní stanice China Central Television ve svém večerním zpravodajském pořadu prohlásila, že smlouva se „stala historickým dokumentem“ po převedení Hongkongu pod správu Číny – což je tvrzení, které čínský režim použil již v minulosti při útoku na Spojené království a USA, které vyjádřily znepokojení nad zasahováním Číny do záležitostí Hongkongu. Vláda Spojeného království několikrát prohlásila, že prohlášení je stále právně závazné.

Americký prezident Donald Trump na summitu G7 také vyjádřil tichou podporu Hongkongu tím, že záležitost uvedl do kontextu čínsko-americké obchodní války.

Ve svém komentáři ke slovům čínského místopředsedy vlády Liou Che (Liu He), který uvedl, že doufá v „klidné vyřešení“ obchodního sporu, Trump zmínil, že tímto prohlášením Liou také vyslal pozitivní zprávu pro Hongkong.

„Myslím, že tak se dá v [otázce] Hongkongu snadněji něco udělat. A myslím, že prezident Si s Hongkongem něco udělá. Opravdu si myslím, že tato zpráva je dobrou zprávou, co se týče konečného výsledku v Hongkongu,“ řekl Trump.

Z původního článku newyorské redakce přeložila Jana Skovajsová.

Čtěte také:

Summit G7 začal konzultacemi o bezpečnosti, ekonomice a ochraně klimatu

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.