Rotace pekingských jednotek v armádní posádce v Hongkongu v časných ranních hodinách 29. srpna nebyla běžným vojenským cvičením, uvedl hongkongský zákonodárce.
Zhruba ve 4 hodiny ráno místního času čínská státní tisková agentura Sin-chua oznámila, že noční manévr Lidové osvobozenecké armády (LOA) byl 22. rotací vojska od roku 1997, kdy přešel Hongkong pod čínskou správu. Dodala, že jde o „běžnou, rutinní každoroční rotaci“.
Podle hongkongských médií byla čínská vojenská vozidla, včetně obrněných vozů a vozidel přepravujících vojska, spatřena, jak projíždějí po silnicích v oblasti New Territories i na ostrově Hongkong. Vojenská vozidla podle svědků doprovázela hongkongská policie.
Po ukončení rotace vojáků v dopoledních hodinách agentura Sin-chua oznámila, že čínská armáda učiní ještě větší, „nové“ opatření k udržení prosperity a stability Hongkongu, a citovala posádku LOA v Hongkongu.
„Nevěřím, že by vzhledem k tomu citlivému načasování, které máme právě teď, šlo o rutinní záležitost,“ řekl zákonodárce Občanské strany Dennis Kwok v programu místního rozhlasového vysílání RTHK.
Kwok dodal: „Věřím, že jde o úmyslné gesto ze strany armády, aby lidem v Hongkongu řekli, nebo je varovali, že je Peking může nasadit.“
Rotace vojsk proběhla uprostřed krize v Hongkongu, která trvá již 12. týden. Miliony Hongkonžanů se pravidelně účastní pochodů a shromáždění na protest proti nyní pozastavenému extradičnímu zákonu.
Mnoho místních obyvatel chápe zákon jako zásah Pekingu do soudní nezávislosti Hongkongu, vzhledem k tomu, že Peking by tak mohl žádat o vydání osob, které by pak soudily soudy komunistické strany, proslulé tím, že je Peking používá k umlčování kritiků a trestání disidentů.
Hrozba vojenského zásahu proti hongkongským demonstrantům ze strany čínského komunistického režimu je předmětem obav již několik týdnů, od té doby, co se čínské obrněné jednotky začaly shromažďovat ke společným cvičením v čínském městě Šen-čen, které hraničí s Hongkongem.
Rotace čínských jednotek se odehrála jen dva dny před plánovaným pochodem, který pořádá Občanská fronta za lidská práva (CHRF), což je hlavní opoziční skupina stojící za protesty v Hongkongu. Kolem poledne zveřejnila CHRF na svých webových stránkách, že místní policie zamítla její žádost o povolení k pochodu.
Četní američtí představitelé, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta Mike Pence, vyjádřili obavy ohledně čínského vojenského zásahu v Hongkongu.
Nikki Haleyová, bývalá americká velvyslankyně v OSN, také 28. srpna varovala před jakýmkoli čínským vojenským útokem v Hongkongu ve svém stanovisku zveřejněném na webu Fox News.
„Pokud Čína zaútočí na Hongkong, musíme ukončit obvyklé obchodování s Čínou,“ napsala Haleyová. „Ukázalo by to rozvojovým zemím, že Čína není bezpečným partnerem. Ukázalo by to čínským obchodním partnerům, že jí nelze věřit.“
Dodala: „Takový útok ze strany Číny by světu znovu ukázal jasný rozdíl mezi fungováním svobodných [zemí] a diktatur. A proto je Hongkong důležitý.“
Z anglického originálu newyorské redakce Epoch Times přeložila Jana Skovajsová.