Redakce Epoch Times

15. 12. 2019

Zoologická zahrada v Jihlavě, rozkládající se pod lesoparkem Heulos, patří k nejnavštěvovanějším místům krajského města i celého kraje Vysočina. Tři druhy zvířat, které Zoo Jihlava koordinuje v rámci Evropského záchovného programu (EEP), budou nyní vypodobněny na tištěných sběratelských bankovkách.

Jde o klokánka králíkovitého Ogilbyova (Bettongia penicillata ogilbyi), kočku slaništní (Leopardus geoffroyi) a krokodýla siamského (Crocodylus siamensis).

Půjde o suvenýrovou eurobankovku, která je vyrobena v Paříži stejnou firmou a technologií jako skutečné eurobankovky. Každý kus bude unikátní díky pořadovým číslům, tak jako to mají skutečné peníze.

„Výběr motivu pro tento specifický a originální suvenýr nebyl v našem případě vůbec složitý,“ vysvětluje ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák a dodává:

„Specializací naší zoo jsou dlouhodobě chovy malých savců, dále kočkovitých šelem, primátů a také plazů společně s obojživelníky. Takže jsme vybrali tři živočichy, typické a významné pro jihlavskou zoo.“

Prodej bankovek Euro Souvenir, které byly vydány v nákladu 5 000 kusů, bude zahájen 26. ledna 2020 v Zoologické zahradě Jihlava. V tomto termínu bude v zoo probíhat i speciální tematický den zaměřený na faunu Austrálie, tedy i na klokánka králíkovitého Ogilbyiova, který je jedním z druhů představených na bankovkách.

Zoo Jihlava je koncipována jako Zoo pěti kontinentů, takže živočichové jsou chováni v expozičních celcích podle místa jejich přirozeného výskytu. Ročně jejími branami projde v průměru přes 300 tisíc návštěvníků a toto číslo každým rokem stále stoupá.

Více na: www.zoojihlava.cz

Související témata

Související články