Petr Šváb

13. 1. 2020

Britský komik Ricky Gervais během svého zahajovacího proslovu při udělování cen Zlatý glóbus, které proběhlo 5. ledna, vyčítal hollywoodským elitám, že zpochybňují své přesvědčení, když pracují pro společnosti kritizované za etické otázky.

Požádal také kolegy, kteří cenu Zlatého glóbu obdrží, aby se ve svých projevech při přebírání vyhnuli politické pontifikaci.

„Říkáte, že jste při smyslech, ale společnosti, pro které pracujete – neuvěřitelné – Apple, Amazon, Disney! Kdyby ISIS zahájil streamovací službu, zavolali byste svému agentovi, že jo?“ řekl komik.

Ocenil sice společnost Apple za produkci televizního pořadu „The Morning Show“, ale zároveň ji odsoudil za její výrobní politiku.

„Nádherné drama o důležitosti důstojnosti a dělání toho, co je správné, od firmy, co v Číně provozuje levné robotárny,“ řekl.

Gervais poté stroze doporučil: „Pokud dnes večer získáte cenu, nezneužívejte to jako platformu k politickým řečem, ok? Nejste v pozici poučovat veřejnost. Nevíte nic o skutečném světě.“

Někteří řečníci a ocenění včetně celebrit, jako Russell Crowe, Patricia Arquette a Michelle Williams, se přesto rozhodli, že Gervaisovu radu nebudou respektovat, a využili času na pódiu k vyslání politických sdělení.

Williamsová vyjádřila podporu právu na potrat a Crowe, který se nacházel v rodné Austrálii a byl zastoupen herečkou Jennifer Aniston, vinil z australských požárů emise oxidu uhličitého způsobené lidmi a obhajoval přesun „globální pracovní síly k obnovitelné energii“. Arquetteová prohlásila, že Spojené státy jsou „na pokraji války“ s Íránem a vyzvala publikum, aby „šlo v roce 2020 volit“, aniž by doporučila konkrétního kandidáta.

Hollywoodské celebrity již dříve čelily kritice za to, že hovoří o sociálních, politických a environmentálních otázkách navzdory omezeným odborným znalostem o těchto tématech, a za chování, které je v rozporu s jejich prohlašovanými ideály.

„Většina z vás strávila ve škole míň času než Greta Thunberg,“ pronesl Ricky Gervais.

Je známo, že herec Leonardo DiCaprio, který byl na Zlatý glób jednou nominován, ale cenu nezískal, horuje za omezení emisí oxidu uhličitého, a přitom sám cestuje soukromým letadlem, což podle některých odhadů 10krát zvyšuje uhlíkovou stopu v porovnání s běžnou leteckou dopravou.

Komentáře o Epsteinovi

Gervais ve svém projevu také zmínil skepticismus ohledně smrti finančníka Jeffreyho Epsteina, muže s konexemi na mocné lidi v USA. Epsteina zatkli v červenci 2019 za údajné vedení skupiny organizující dětskou prostituci.

„Varování: Spoiler,“ řekl Gervais o postavě v seriálu „After Life“, „Druhá sezóna je na cestě, takže nakonec se samozřejmě nezabil – stejně jako Jeffrey Epstein.”

Epstein byl nalezen mrtvý ve své vězeňské cele v New Yorku v srpnu 2019. Smrt byla označena jako sebevražda, ale veřejnost ji široce zpochybňovala kvůli neobvyklým okolnostem spojeným s jeho smrtí spolu s podezřením, že měl kompromitující informace o řadě svých mocných přátel a známých.

„Sklapni. Vím, že je to tvůj kámoš, ale je mi to jedno,“ reagoval Gervais na hlasité „oh“, které zaznělo z publika a pokračoval: „Líbilo se vám létat ve vlastním letadle, že?”, utahoval si komik z mnoha prominentních osob, které létaly v Epsteinově soukromém letadle přezdívaném „Lolita Express“.

Gervaisova řeč zvedla vlnu internetových reakcí, přičemž na Twitteru jej zmiňovalo k poledni 6. ledna více než 750 000 komentářů. Reakce byly převážně pozitivní, alespoň podle záznamů na YouTube, kde video s jeho proslovem dostalo 6. ledna dopoledne kolem 89 tisíc lajků oproti asi 1 100 „palcům dolů“.

Někteří v prostředí zábavního průmyslu však Gervaise kritizovali. „Nálada byla už tak mizerná kvůli impeachmentu (obžalobě vůči prezidentovi Donaldovi Trumpovi), hrozbě války s Íránem a ničivým požárům v Austrálii a Gervais měl být ‚dost statečný na to, aby upustil od tirády unaveného agitátora a pro jednou dbal na pocity přítomných‘,“ napsala Lorraine Aliová, televizní kritička z Los Angeles Times.

„Ne, tohle opravdu neměl dělat,” uvedl v článku pro Washington Examinator komentátor pro zahraniční politiku Tom Rogan.

Z originálního článku deníku The Epoch Times New York přeložila: M. S.

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.