Americká sněmovna schválila 8. ledna balíček zákonů, které mají Spojeným státům umožnit předběhnout Čínu ve využití nejrychlejší bezdrátové sítě na světě – 5G. Síť 5G nabízí pro mobilní data 100krát vyšší rychlost, než jakou máme v současnosti.

Poslanci obou politických stran hlasovali pro tři zákony téměř jednomyslně. Cílem nové legislativy je navýšit financování 5G tak, aby bezdrátové připojení splňovalo všechny mezinárodní standardy, a zároveň chránily rostoucí průmysl před zahraničním vlivem a kybernetickými útoky.

Mimo jiné schválené zákony zakazují použití federálních fondů na telekomunikační zařízení, které by mohlo představovat hrozbu pro kritickou infrastrukturu, a zakládají fond, jehož cílem je nahradit stávající vybavení vyráběné konkrétními zahraničními společnostmi, zejména čínskými firmami Huawei a ZTE.

Právní předpisy přicházejí v době, kdy panuje řada obav o kybernetickou bezpečnost jak v USA, tak v zahraničí.

Americké ministerstvo vnitra v prohlášení z roku 2019 uvedlo, že jeho úřad pověřený bezpečností infrastrukturou si je vědom nedávného nárůstu škodlivých kybernetických aktivit zaměřených na vládní úřady USA ze strany íránského režimu a jeho zástupců.

Poslankyně Cathy McMorris Rodgersová schválení zákonů ocenila se slovy: „Vedoucí postavení Ameriky v získání 5G je rozhodující pro naši globální konkurenceschopnost. Abychom porazili Čínu v globální ekonomice a zajistili, že Amerika zůstane nejlepším místem pro inovace na světě, musíme vyhrát závod o 5G.”

Rodgersová vyjádřila své znepokojení nad pořízením zařízení od společností, jako Huawei a ZTE, které jsou poplatné čínské komunistické vládě: „Trumpova vláda upřednostnila americkou konkurenceschopnost a naši národní bezpečnost v 5G a tyto návrhy zákona pomohou podpořit toto úsilí,“ řekla poslankyně.

Prezident Donald Trump urychlený rozvoj 5G technologie podporuje a již dříve se vyslovil, že chce v této otázce vidět Spojené státy na předních liniích. „Zabezpečené sítě 5G jsou bezpochyby svázány s prosperitou Ameriky a národní bezpečností v 21. století,“ zmínil Trump v dubnu 2019 v Bílém domě a dodal: „Je to závod, který vyhrajeme.”

Bezpečnostní rizika představovaná čínskými společnostmi, včetně společnosti Huawei, byla ve Spojených státech podrobena zvýšenému dohledu a vyvolala výzvy k nastavení standardů pro rozvoj sítě 5G.

Ministerstvo obchodu USA zakázalo v květnu 2019 americkým společnostem, aby společnosti Huawei prodávaly jakékoli výrobky. Tato politika se nyní změnila a některé firmy dostaly povolení s Huawei obchodovat.

Američtí úředníci a odborníci varují, že zařízení čínského telekomunikačního gigantu by mohl režim použít pro špionáž nebo narušení komunikačních sítí. Důvodem jsou úzké konexe společnosti s čínským režimem a také čínské právní předpisy, které nutí firmy z Číny ke spolupráci se zpravodajskými agenturami.

Demokratka Abigail Spanbergerová, která ve Sněmovně představila jeden ze zákonů, poukázala na to, že právní předpis má sloužit jako účinný prostředek k omezení čínských společností: „S tím, jak jsme svědky rostoucího vlivu zahraničních 5G společností, jako jsou Huawei a ZTE, tento návrh zákona by vyrovnal podmínky pro americké technologické společnosti a ochránil bezpečnost amerických rodin a podniků na internetu.“

Z originálního článku deníku The Epoch Times New York přeložila M. S.