Redakce Epoch Times

20. 1. 2020

Americká sněmovna schválila 8. ledna balíček zákonů, které mají Spojeným státům umožnit předběhnout Čínu ve využití nejrychlejší bezdrátové sítě na světě – 5G. Síť 5G nabízí pro mobilní data 100krát vyšší rychlost, než jakou máme v současnosti.

Poslanci obou politických stran hlasovali pro tři zákony téměř jednomyslně. Cílem nové legislativy je navýšit financování 5G tak, aby bezdrátové připojení splňovalo všechny mezinárodní standardy, a zároveň chránily rostoucí průmysl před zahraničním vlivem a kybernetickými útoky.

Mimo jiné schválené zákony zakazují použití federálních fondů na telekomunikační zařízení, které by mohlo představovat hrozbu pro kritickou infrastrukturu, a zakládají fond, jehož cílem je nahradit stávající vybavení vyráběné konkrétními zahraničními společnostmi, zejména čínskými firmami Huawei a ZTE.

Právní předpisy přicházejí v době, kdy panuje řada obav o kybernetickou bezpečnost jak v USA, tak v zahraničí.

Americké ministerstvo vnitra v prohlášení z roku 2019 uvedlo, že jeho úřad pověřený bezpečností infrastrukturou si je vědom nedávného nárůstu škodlivých kybernetických aktivit zaměřených na vládní úřady USA ze strany íránského režimu a jeho zástupců.

Poslankyně Cathy McMorris Rodgersová schválení zákonů ocenila se slovy: „Vedoucí postavení Ameriky v získání 5G je rozhodující pro naši globální konkurenceschopnost. Abychom porazili Čínu v globální ekonomice a zajistili, že Amerika zůstane nejlepším místem pro inovace na světě, musíme vyhrát závod o 5G.”

Rodgersová vyjádřila své znepokojení nad pořízením zařízení od společností, jako Huawei a ZTE, které jsou poplatné čínské komunistické vládě: „Trumpova vláda upřednostnila americkou konkurenceschopnost a naši národní bezpečnost v 5G a tyto návrhy zákona pomohou podpořit toto úsilí,“ řekla poslankyně.

Prezident Donald Trump urychlený rozvoj 5G technologie podporuje a již dříve se vyslovil, že chce v této otázce vidět Spojené státy na předních liniích. „Zabezpečené sítě 5G jsou bezpochyby svázány s prosperitou Ameriky a národní bezpečností v 21. století,“ zmínil Trump v dubnu 2019 v Bílém domě a dodal: „Je to závod, který vyhrajeme.”

Bezpečnostní rizika představovaná čínskými společnostmi, včetně společnosti Huawei, byla ve Spojených státech podrobena zvýšenému dohledu a vyvolala výzvy k nastavení standardů pro rozvoj sítě 5G.

Ministerstvo obchodu USA zakázalo v květnu 2019 americkým společnostem, aby společnosti Huawei prodávaly jakékoli výrobky. Tato politika se nyní změnila a některé firmy dostaly povolení s Huawei obchodovat.

Američtí úředníci a odborníci varují, že zařízení čínského telekomunikačního gigantu by mohl režim použít pro špionáž nebo narušení komunikačních sítí. Důvodem jsou úzké konexe společnosti s čínským režimem a také čínské právní předpisy, které nutí firmy z Číny ke spolupráci se zpravodajskými agenturami.

Demokratka Abigail Spanbergerová, která ve Sněmovně představila jeden ze zákonů, poukázala na to, že právní předpis má sloužit jako účinný prostředek k omezení čínských společností: „S tím, jak jsme svědky rostoucího vlivu zahraničních 5G společností, jako jsou Huawei a ZTE, tento návrh zákona by vyrovnal podmínky pro americké technologické společnosti a ochránil bezpečnost amerických rodin a podniků na internetu.“

Z originálního článku deníku The Epoch Times New York přeložila M. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.