Milan Kajínek

25. 2. 2020

Senátor Lukáš Wagenknecht a poslanec Jan Lipavský (oba Piráti) žádají členy amerického Kongresu a akcionáře skupiny Central European Media Enterprices – CME o prošetření plánovaného prodeje společnosti CME společnosti PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Piráti se obávají zejména toho, že společnost PPF masivně podniká v Číně prostřednictvím firem Home Credit nebo Sotio. Piráti se obávají šíření čínské propagandy v Česku i dalších státech prostřednictvím společnosti PPF, která by mohla pod tlakem čínského režimu uvolňovat do médií účelové informace.

Odvolávají se na nedávná zjištění reportérů Aktualne.cz, která ukazují, jak společnost Home Credit vlastněná skupinou PPF financovala PR aktivity na zlepšení obrazu čínského režimu v České republice. Více zde…

Společnost CME vlastní televizi Nova a působí také v Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku a na Slovensku.

Valná hromada CME, kde by mělo padnout rozhodnutí o prodeji, se má uskutečnit 27. února. Skupina PPF má podle dohody zaplatit 2,1 miliardy dolarů (cca 48 miliard korun).

PPF prohlašuje, že nemá „postranní cíle“

„Akcionáři PPF, stejně jako vrcholový management, vždy zastávali principy svobody, liberální demokracie a volného trhu,“ uvádí tisková zpráva PPF z 24. února 2020. „Ze skutečnosti, že podnikáme také v Číně, kde stejně jako my podnikají tisíce dalších západních firem, nelze vyvozovat nic o našem světonázoru,“ brání se tiskové oddělení PPF.

Ivestigativní reportáž českého deníku Aktualne.cz z 10. prosince 2019 obdržela důkazy o činnosti Home Creditu, jejichž pravost redakce řadou metod ověřila a zjistila díky nim množství podrobností. Kromě zlepšování pozitivního obrazu Číny měla PR kampaň, placená společností Home Credit miliardáře Petra Kellnera, také monitorovat a útočit na kritiky čínského režimu.

„Jako lidé, kteří nemalou část svého života prožili v totalitním komunismu, si extrémně vážíme svobody projevu,“ uvádí tisková zpráva PPF. „Znovu opakujeme, že PPF kupuje CME jako doplněk ke svému telekomunikačnímu byznysu a nesledujeme jakékoliv jiné postranní cíle.“

Podnikání PPF v Číně

Úvěrová společnost Home Credit, jejímž konečným vlastníkem je investiční společnost PPF miliardáře Petra Kellnera, vstoupila na čínský trh s úvěry v roce 2007 a do roku 2010 pracovala na takzvaném garančním modelu, sdělil 22. listopadu 2019 pro Epoch Times Milan Tománek, vedoucí oddělení vztahů s veřejností společnosti Home Credit.

„V pěti provinciích, kde jsme podnikali, jsme měli příslušné licence od každé provinční vlády,“ uvedl Tománek. Po roce 2010 společnost získala takzvanou „pilotní licenci” pro spotřebitelské financování pro oblast města Tchien-ťin. 

V roce 2012 čínský národní regulátor zpřístupnil společnosti sektor spotřebitelského financování po celé Číně, uvedl Tománek.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.