Senátor Lukáš Wagenknecht a poslanec Jan Lipavský (oba Piráti) žádají členy amerického Kongresu a akcionáře skupiny Central European Media Enterprices – CME o prošetření plánovaného prodeje společnosti CME společnosti PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
Piráti se obávají zejména toho, že společnost PPF masivně podniká v Číně prostřednictvím firem Home Credit nebo Sotio. Piráti se obávají šíření čínské propagandy v Česku i dalších státech prostřednictvím společnosti PPF, která by mohla pod tlakem čínského režimu uvolňovat do médií účelové informace.
Odvolávají se na nedávná zjištění reportérů Aktualne.cz, která ukazují, jak společnost Home Credit vlastněná skupinou PPF financovala PR aktivity na zlepšení obrazu čínského režimu v České republice. Více zde…
Společnost CME vlastní televizi Nova a působí také v Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku a na Slovensku.
Valná hromada CME, kde by mělo padnout rozhodnutí o prodeji, se má uskutečnit 27. února. Skupina PPF má podle dohody zaplatit 2,1 miliardy dolarů (cca 48 miliard korun).
PPF prohlašuje, že nemá „postranní cíle“
„Akcionáři PPF, stejně jako vrcholový management, vždy zastávali principy svobody, liberální demokracie a volného trhu,“ uvádí tisková zpráva PPF z 24. února 2020. „Ze skutečnosti, že podnikáme také v Číně, kde stejně jako my podnikají tisíce dalších západních firem, nelze vyvozovat nic o našem světonázoru,“ brání se tiskové oddělení PPF.
Ivestigativní reportáž českého deníku Aktualne.cz z 10. prosince 2019 obdržela důkazy o činnosti Home Creditu, jejichž pravost redakce řadou metod ověřila a zjistila díky nim množství podrobností. Kromě zlepšování pozitivního obrazu Číny měla PR kampaň, placená společností Home Credit miliardáře Petra Kellnera, také monitorovat a útočit na kritiky čínského režimu.
„Jako lidé, kteří nemalou část svého života prožili v totalitním komunismu, si extrémně vážíme svobody projevu,“ uvádí tisková zpráva PPF. „Znovu opakujeme, že PPF kupuje CME jako doplněk ke svému telekomunikačnímu byznysu a nesledujeme jakékoliv jiné postranní cíle.“
Podnikání PPF v Číně
Úvěrová společnost Home Credit, jejímž konečným vlastníkem je investiční společnost PPF miliardáře Petra Kellnera, vstoupila na čínský trh s úvěry v roce 2007 a do roku 2010 pracovala na takzvaném garančním modelu, sdělil 22. listopadu 2019 pro Epoch Times Milan Tománek, vedoucí oddělení vztahů s veřejností společnosti Home Credit.
„V pěti provinciích, kde jsme podnikali, jsme měli příslušné licence od každé provinční vlády,“ uvedl Tománek. Po roce 2010 společnost získala takzvanou „pilotní licenci” pro spotřebitelské financování pro oblast města Tchien-ťin.
V roce 2012 čínský národní regulátor zpřístupnil společnosti sektor spotřebitelského financování po celé Číně, uvedl Tománek.